Nové komentáře u knih Josef Mottl
Kronika květnových dnů
„Tato útlá kniha popisuje květnový boj obyvatel malého městečka Třešť proti německým okupantům.Výše uvedená anotace knihy, převzatá od vydavatele a uveřejněná zde(ke dni 27.4.2015), je typickým příkladem jak v touze po získání bodů některý uživatel zadá do DK knihu, aniž jí četl.
Podle anotace bych usuzoval, že kniha pojednává o tom , jak několik desítek obyvatel německé národnosti, kteří jsou hodní, přívětiví a nemilují nic více na tomto světě, než své české spoluobčany, bylo brutálně a nespravedlivě svými českými sousedy nahnáno do vězení a tam týráno, bito a mučeno.
Není tomu tak.Mezi uvězněnými Němci je naopak velké procento lumpů a grázlů, kteří si naše slitování nijak zvlášť nezaslouží.To naplno zjistíme teprve když knihu dočteme do konce.Po potlačení povstání v městečku Třešť přispěchavšími esesáky, se totiž projeví opravdové rytířské chování osvobozených německých spoluobčanů.Začnou si vyřizovat účty s těmi Čechy, kteří si dovolili je ponížit uvězněním a pro jistotu i s těmi, kteří s tím neměli nic společného.Počet zastřelených, umlácených, ukopaných či jinak odpravených obětí tohoto řádění dosáhne čísla 58.Tragickou postavou celého příběhu je mladá Němka Herta, místní rodačka a donedávna zaměstnankyně gestapa, která se dožaduje co nejkrvavější odplaty a prosadí si, že osobně vybere dvacet lidí, kteří jsou postříleni na vězeňském dvoře.
Protože BOŽÍ MLÝNY melou pomalu, ale jistě, je tato krvavá slečna po válce dopadena a po zásluze popravena.Bohužel výše zmíněné mlýny nemelou důsledně, což v praxi znamená, že mnozí ostatní pachatelé třeštských vražd nebyli dopadeni nikdy.
V dnešní době je velmi modní se vyjadřovat k odsunu Němců v poválečných letech a hledat krutosti a nespravedlnost, která jej doprovázela.Určitě to byla jedná z temných historických událostí na území našeho státu.Ale jen tak pro pořádek bychom na druhou misku vah měli přihodit osudy třeba zrovna umučených třešťských obyvatel, nebo příslušníků SOS kteří byli vražděni v roce 1938 na hranicích zfanatizovanými německými civilisty, nebo popravu čtrnáctileté Jindřišky Novákové, nejmladší oběti atentátu na R.H. !
Tato kniha je nenápadným, ale o to působivějším svědectvím německé okupace a jejích důsledků na osudy obyčejných lidí v jednom obyčejném městě.“... celý text
— Marwin