Luciano De Crescenzo
italská, 1928 - 2019
Populární knihy
/ všech 6 knihNové komentáře u knih Luciano De Crescenzo
Příběhy řecké filozofie
„Tato kniha se velmi dobře četla. Dalo se zde dozvědět spousta zajímavostí o životech velkých řeckých filozofů. Autor zde doplňoval i své vlastní poznámky či od jiných historiků. Kniha si zaslouží pět hvězdiček.“... celý text
— KITT
Heleno, Heleno, má lásko
„Mám rád všechny romány, které se drží historické skutečnosti či mýtů a zároveň jsou plné nových myšlenek, nových příběhů, které rozvíjejí fantazii. Skvěle napsáno.“... celý text
— Liturgievpatek
Příběhy řecké filozofie
„Příběhy řecké filosofie byly skvělým počtením. Dostalo se mi skrz ně cenných základů nejen řecké filosofie, ale filosofie obecně. Kniha je napsána poutavě a jednoduše a tak není těžké, i pro laika jako jsem já, pochopit základní myšlení starých Řeků. A hlavně: Nejde jen o suché popsání filosofických systému; dílo je zpestřeno poučnými příhodami, které zažívali první filosofičtí velikáni.
V mé nejoblíbenější historce vystupuje slavný řecký kynik Diogenes. Ten žije skromným životem, ve kterém se zaměřuje především na svého ducha a odpoutává se od všeho materiálního, od pudů a od emocí. Proto není nijak zvláště zaujmut, ani když se před ním objeví sám Alexandr Veliký. Jejich pohledy se setkají a vojevůdce, který poznal s kým má tu čest, se otáže: "Co si přeješ?!" Diogenes pohlédnuv na něj lhostejným (možná i trochu otráveným) pohledem odpoví: "Ustup mi ze slunce!"
Po některých příbězích mi však vyvstala otázka, má-li opravdu filosofie takovou sílu. Například Sokrates před vykonáním rozsudku smrti nejenže klábosí se svými přáteli, on vypije číši bolehlavu s takovým postojem, jaký mám já, když jdu na toaletu. Samozřejmě nepochybuji o tom, že síla osobnosti všech řeckých myslitelů v těchto příbězích je umocněna jakýmsi zbožtěním, kterým si prošli prostřednictvím pisatelů příběhů.
Avšak má opravdu sám způsob myšlení a síla vůle opravdu moc pozvednout se absolutně nad strasti světa?
Co mě hlavně díky příběhům zaujalo, je výjimečnost řeckého myšlení a kultury. Podle ní je nejdůležitější v našem životě starost o naši duši. A překvapuje mě, kolik způsobů hygieny duše Řekové praktikovali. A jak to vypadá, tak si ty metody často ze své podstaty odporovaly.
Upřímně trochu jsem v rozpacích z toho, že někteří našli (nebo tvrdili, že našli) naplnění života v materiálních slastech (např. kyrenaici). Zrovna tuto filosofickou školu bych osobně odsoudil jako výplod šílence, který se prosadil, jen protože byl první, který prosazoval tento typ smýšlení.
Do života si z knížky odnáším povzbuzení do přemýšlení o všem kolem. Chci se divit krásám tohoto světa, a snažit se o to, co může neobdivovat jen hlupák. Chci se snažit hledat a najít Dobro.
"Ten, kdo ví, co je správné, také správně činí." - Sokrates“... celý text
— Precim
Krásné šílení
„Vtipné příběhy z Itálie, které se střídají s "úvahovými" příběhy se Sokratem, které mi i v dnešní době přijdou aktuální. Nejvtipnější příběh pro mne byl asi s potřebou při fotbale. :)“... celý text
— Kurka
Příběhy řecké filozofie
„Výborná kniha, škoda, že jsem o ní nevěděla před zkouškou...“
— mane.n
Luciano De Crescenzo - knihy
2004 | Příběhy řecké filozofie |
1989 | Krásné šílení |
2010 | Příběhy starší řecké filozofie |
2009 | Příběhy lstivého Odyssea pro dnešní čtenáře |
2006 | Příběhy středověké filozofie |
2006 | Heleno, Heleno, má lásko |
Žánry autora
Literatura světová Povídky Mytologie Literatura naučná Filozofie Příběhy
Štítky z knih
filozofie italská literatura filozofové eposy báje Neapol hrdinské eposy starověké Řecko Sokrates Platón, filozof a matematik
De Crescenzo je 2x v oblíbených.