Michael Williams
americká, 1952
Populární knihy
Nové komentáře u knih Michael Williams
Traktory
„Tato četba mě zaujala díky tomu,že jsem traktory opravoval a dělal v zemědělství,dozvěděl jsem se o traktorech od začáku do součastnosti“
— Luigi1
Rytíř Galen
„Rytíř Galea je dobře vymyšlený hrdina který se musí vyrovnat se svou minulostí“
— Luigi1
Lasičkovo štěstí
„Moc jsem si nepočet slabší čtení“
— Luigi1
Rytíř Galen
„O mnoho slabší než "Lasičkovo Štěstí".
V pokračování nazvaném "Rytíř Galen" už nenajdeme zajímavý vývoj postav a proměny charakterů, ani zajímavé a poutavé třenice a vztahy mezi nimi. Zde je od začátku do konce všechno rovně nalinkované, bez větších deviací. Příběh, vývoj postav, chemie mezi nimi, styl vyprávění, zábavnost - vše je tu zcela podle normy klasického, tuctového fantasy podprůměrné kvality, kterých je svět Dragonlance plný.
Rovněž gradace děje doznala oproti prvnímu dílu zhoršení. Celé finále je tady utahané, pořád se odněkud někam utíká, někdo se hledá a celé se to prostě hrozně zdržuje tam, kde to má pádit k silnému vyvrcholení. To zde nepřijde. Vyvrcholení tu je, závěrečný souboj také, ale nemá to žádný důraz, se čtenářem to prostě nepohne. Chybí tomu ten emoční podklad, položený silnými a poutavými postavami a vztahy, které zde chyběly.
Co bych úplně vyřízl (a nejen tady) jsou ty nekonečné, stránky natahující pasáže z pohledu padoucha, který přemýšlí o tom, jak bude silný a mocný, jak ovládne svět a jakou moc získá. Plkání naprosto o ničem, které mě štve vždy a ve všech knihách, se dostalo i sem. Naprosto ztracené a prázdné stránky.
Navíc Michael Williams tentokrát ještě více přitlačil na humornou složku. Snaží se nacpat do hájenství Terryho Pratchetta a háže nám pod nos jednu rádoby žoviálně legrační situaci či průpovídku za druhou, všechny plné humoru bez vtipu, z kterých mě jímá spíš trapnost a nuda, než pobavení.
Přes všechny poklesy umí Williams napsat poměrně čtivou fantasy, která dobře klouže do čtenářova literárně zažívacího traktu. Jen do toho tentokrát nedal srdce, radost z psaní a nápady, jako v případě minulého - velmi povedeného - Lasičkova Štěstí. Škoda.“... celý text
— Gordonlord
Lasičkovo štěstí
„Po naprosto zpackané Legendě o Humovi, která se skládala jen z maglajzu plného zmateného běhání po lese a po novele o Minotauru Kazovi, jenž bylo jen nudnou tuctovkou na objednávku, přišlo v mém čtenářském pořadníku Legend Dragonlance na řadu Lasičkovo Štěstí, které je úplně jiná káva.
Michaela Williamse očividně bavilo knihu psát. Je plná literárních a zábavných slovních obratů a detailů, které vyprávění pořádně osvěžují. Navíc hlavní hrdina je podlý, křivácký srab a ne "prostě dobrý" hrdina bez bázně a hany. Takže zde sledujeme jeho duševní vývoj a uvěřitelný přerod v částečného hrdinu. Veškeré jeho jednání a proměny osobnosti tak sledujeme s napětím.
Příběh je vystavěný tak, že mě neustále zajímalo, co přijde dál, není zde mnoho slabých míst (některé popisy a úseky šlo zkrátit a vynechat, ale není to nic dramatického)
Takže příběh je zajímavý, ne příliš komplikovaný a srozumitelně napsaný. Nikde se v něm neztrácím (což bylo u Kaze a u Humy běžné), navíc odsýpá a nenudí. Postavy byly zajímavé tak akorát, aby u příběhu udržely pozornost.
Tohle je jedna z těch vážně lepších knih Dragonlance. Rozhodně mě bavila mnohem více než původní slavná trilogie Kronik. A vlastně v podstatě více, než zatím cokoliv jiného z tohoto světa.
Tohle byl vážně příjemný fantasy zážitek. O to více, že vzhledem k úrovni většiny knih Dragonlance, jsem od Lasičkova Štěstí mnoho nečekal.“... celý text
— Gordonlord
Michael Williams - knihy
1999 | Enzymy |
2007 | Lasičkovo štěstí |
2009 | Rytíř Galen |
2009 | Traktory |
Žánry autora
Literatura světová Romány Fantasy Literatura naučná Zdravotnictví Encyklopedie
Štítky z knih
Williams je 1x v oblíbených.