Nové komentáře u knih Ondřej Vinař
Fake news a politika klasického Řecka
„O fake news a dezinformacích se dnes hodně hovoří v souvislosti s válečnými konflikty a politickými kampaněmi; kdekdo tento termín používá jako laciný způsob, jak odbýt svoje názorové oponenty. Proto vítám každý příspěvek k projasnění těchto pojmů a v této publikaci jsem našel hodnotný základ. Koho téma fake news zajímá, dostane v první kapitole ("Definice fenoménu fake news") solidní výklad, který se zakládá na širokém výčtu aktuální literatury k tématu, charakterizuje, co to FN jsou, kdo a jak je šíří a jak vlastně působí na své recipienty. I čtenáře, který se nezajímá o klasické Řecko nebo o filosofii, myslím si, tahle část knihy nezklame a může u ní se čtením přestat. Byla by to ale škoda!
I když se zdá, že jsou FN jedním z příznaků dnešní doby, která je skutečně charakteristická určitým informačním šumem, umocněným překotným vývojem technologií, autor dost přesvědčivě ukazuje, jak se FN projevovaly tam, kde se rodily "kořeny naší hodnotové situace" (s. 81) - tj. v klasickém Řecku, u slovutných historiků Hérodota a Thúkýdida. Pro mě byl tento výklad až překvapivě čtivý, protože si např. Dějiny peloponéské války, které znám velice zběžně z přednášek a seminářů 1. ročníku VŠ, nepamatuji jako něco zrovna vzrušujícího. Zde jsem ale text s radostí "zhltnul" i se všemi poznámkami pod čarou.
A případ Sókrata - ten je poutavý asi pro každého, kdo se někdy zabýval filosofií. Autor ale tuto postavu líčí plasticky, aniž by ho dogmaticky hájil nebo hanil. Rozhodně je zajímavé si znovu a za základě zevrubného rozboru projít všechny body obžaloby proti jeho osobě, která se tu spojuje s úvahou o fake news a o tom, jaký vliv na celý proces měly.
Celé to drží pohromadě a za dlouhou dobu si nevybavuji jinou knihu, která nespadá přímo do okruhu mých zájmů a kterou bych přečetl tak rychle a se zanícením.“... celý text
— M P
Ondřej Vinař knihy
2023 | Fake news a politika klasického Řecka |
Štítky z knih
Vinař je 1x v oblíbených.