Petra Novotná
česká
Nová kniha
Velká kniha pro čarodějky - Petra Novotná
Velká kniha pro čarodějky: tajemství čar a rituálů. Velká kniha pro čarodějky vás naučí provádět rituály, které přivádějí lásku a hojnost ve všech jejích for... detail knihy
Populární knihy
Nové komentáře u knih Petra Novotná
Velká kniha pro čarodějky
„krásná grafika, která dělá opravdu velkou parádu na poličce každé čarodějky, obsahově kniha nepřináší nic tak podstatného a nového“
— Dajen2sell
Velká kniha pro čarodějky
„Typická wiccanská kniha. Líbivá slupka, rádoby luxusní úprava, která ale skrývá... dutinu. Proč se to jmenuje Velká kniha, když je ve skutečnosti malá (asi 20 cm)? Mám dojem, že formát měl být původně větší, ale pak si to tvůrci rozmysleli a zmenšili písmo, což není zrovna pro postarší a již hůře vidící čarodějky nic příjemného.
Je třeba si uvědomit velký rozdíl mezi prováděním lidové magie, ke kterému se lidé v dřívějších dobách uchylovali a tímto wiccanským čarováním. Dříve si lidé chtěli pojistit úspěch při pěstování plodin, chovu zvířat, zkrátka přežít, kdežto wiccanské čarování na mě působí spíš dojmem koníčku pro lidi, co neví, jak využít čas, tak se zkrátka obklopí líbivými předměty, vůněmi a příjemnou atmosférou.
Jsem sama, komu tyhle wiccanské knihy připadají všechny úplně stejné? Stále jen samé vykuřování, kameny, vizualizace, afirmace, stále ty samé propriety a postupy, žádná kreativita, tvořivost, ať knihu otevřete na staně té nebo oné, stále máte dojem, že čtete totéž dokola.
V souvislosti s kolem roku autorka píše: "Tyto svátky jsou spojovány s tajemstvím a magií, pravděpodobně se zrodily z čarodějných učení Wicca a dalších keltských germánských a neo pohanských tradic". Věta naznačuje, že příliš netuší, o čem to vlastně píše. Předně je třeba říct, že Wica je novodobé čarodějnictví, které vzniklo ve 20. století a daleko víc než z keltských či germánských svátků (o nichž máme jen velmi kusé zprávy) čerpá více z folkloru a romantických iluzí 19. století. A ne, folklor není přímým pokačovatelem předkřesťanských tradic, jak se mylně domníváme. Více najdete v článku Pavla Horáka "Keltské svátky: Staré tradice nebo moderní invence?", který je k nalezení na internetu.
O tom, že autorka nemá o cyklech přírody příliš dobrou představu, svědčí mimo jiné i to, že svátek
Lammas/Lughnasadh, spojuje s 1. srpnem a zároveň s obdobím sklizně kukuřice. Zkuste zajít začátkem srpna na kukuřičné pole a podívejte se, jak maličká je v tu dobu kukuřice (která navíc pochází z Ameriky a v předkřesťanských dobách se v Evropě tudíž nepěstovala). Na vině je zřejmě překlad z angličtiny a je třeba dodat, že mezi příslušníky new age, wicca a neo pagan hnutí v ČR je tento nesmysl s kukuřicí široce rozšířen, tato kniha tedy není výjimkou. Více viz článek Dany Strnadové "Kukuřice - dar bohů" (Prameny a studie : z historie zemědělství I.).
Podobné knihy proklamují, že jsou o sepětí s přírodou a jejími cykly, ale pokud se začnete řídit jejich obsahem, skončíte spíš jako destruktor životního prostředí, protože: pálíte věci, spjaté s ukončeným životním cyklem (co si budeme povídat, v reálu člověk používá tolik věcí, které se pálit vůbec nesmí, že tím přidáme do ovzduší spousty škodlivin) a k rituálům potřebujete spousty zbytečných serepetiček (často dovážených z druhého konce světa, neekologicky vyrobených, ale následně načančaných a za eko vydávaných).
S pravopisem si autorka starosti příliš nedělá (např. str. 173 - rituál 12ti měsíců - koncová číst -ti je už obsažena v číslovce samotné, není třeba ji tedy takto psát; podobně str. 197 - rituál uzdravení a péči o sebe - spávně rituál péče (koho, čeho), na straně 193 se zase dovídáme, že máme set semena, správně je ale sít semena).
Proč je všechno tak nalinkované? Vizualizujme si, jak by se náš život změnil, kdybychom dosáhli splnění svého přání, říká autorka v kapitole o manifestačním deníku. Ale všichni přece dobře víme, že věci se zkrátka nedějí jen tak, jak chceme.
Moc jsem nepochopila, proč je u některých znamení rituál, který má posílit právě ty vlastnosti, kterými podle charakteristiky ono znamení již samo od sebe disponuje (např. blíženec je popsán jako komunikativní, ale najdeme u něj rituál pro zlepšení komunikace, stejně tak lev je líčen jako sebevědomý, ale rituálem si má sebevědomí posílit - nač?).“... celý text
— Sisssi
Vaříme s dětmi pro děti
„Oceňuji nápad a krásné zpracování. Nedokážu si představit, jak s tříletým dětmi zvládnu některé recepty, zvláště ty delší. Na to nemám trpělivost.“
— madem
Vaříme s dětmi pro děti
„V knížce najdete spoustu receptů, které můžete udělat doma s dětmi od 3 let do 10 let. A ten věk opravdu sedí - s naší tříletou jsme vyzkoušeli už několik jídel a opravdu se zapojila a bavilo ji to.????
V každém receptu jsou tučným písmem napsané instrukce pro děti, kurzívou pak pro rodiče. Recepty jsou ale sestavovány tak, aby se děti hojně na přípravě podílely, někdy dokonce dělají většinu samy. ????
Recepty jsou různého zaměření - hlavní jídla, dobroty, svačinky, cukroví, nápoje, domácí pečivo... ???????? Jídla vypadají propracovaná, jsou zdravější a přitom se dají dělat i s dětmi.“... celý text
— maminkoutek
Vaříme s dětmi pro děti
„Skvěle napsaná kniha, se kterou lze pustit děti samotné do kuchyně. Úkony, které jsou spíše pro dospělého, jsou v receptech označeny, takže se dítě zmatečně nepouští do věcí, co by nezvládlo. Dcery 8 a 9 podle ní uvařily zcela samy domácí rybí prsty v bylinkové krustě, čímž dostaly rodiče, ale i sebe.“... celý text
— Tefrelka
Petra Novotná - knihy
2023 | Velká kniha pro čarodějky |
2015 | Vaříme s dětmi pro děti |
Žánry autora
Esoterika, astrologie, okultismus Literatura naučná Kuchařky Osobní rozvoj a styl
Štítky z knih
čarodějnictví výživa dětí rituály a obřady kuchařky pro děti
Novotná je 0x v oblíbených.