Aya81 diskuze
LuckyZ: taky to tak dělám. A pak třeba vyberu, která mne víc osloví, na kterou mám větší chuť, nebo která je dostupná v knihovně (pokud ji nemám v té své domácí)
Podle mne je důležité splnit téma tak, jak jej pochopím, a tomuto pochopení vnitřně věřím. Když lze pochopit různými způsoby, nebo když tam hraje roli jakákoli subjektivita, pak může být u každého uchopeno trochu jinak. Takové to "každý máme svou pravdu". A tak je to za mne správné. Špatně by bylo, pokud si téma sama "přiohnu" a přitom v hloubi duše vím, že jsem ho tím PRO SEBE nesplnila.
Ne, nebereme to příliš vážně, mě osobně třeba baví tahle argumentační hra bez toho, že bych nechtěla respektovat cizí názor nebo potřebovala někoho přesvědčit o tom svém :)
Taky přeju všem, ať si vyberou hlavně knihu, která se jim bude líbit ;)
To bych si dovolila nesouhlasit - autor je autor, ať má jednu knihu nebo víc. Takže každý autor, který napíše svou první knihu, začíná. To, že třeba vzápětí skončí, se s tím nijak nevylučuje. Rozhodně mi to přijde více splňující zadání, než 3. kniha autora, který tu první napsal třeba 6 let zpět - konec konců, i tato kniha může být autorova poslední. A vlastně i 1. kniha tohoto autora je k zamyšlení - po 6 letech a třech knihách jde stále o začínajícího autora?
Jelikož ale nemáme žádnou definici, které bychom se mohli (nebo měli) držet, bude tady asi výklad na každém čtenáři ;)
Ale chápu, asi nejvšeobecněji přijatelný by asi byl autor, který píše svoji 2.-3. knihu, přitom první vydal např. rok zpět... Tak to bychom se mohli shodnout např. na https://www.databazeknih.cz/knihy/laura-linhartova-a-adam-benes-vesnice-487633 - autorka Kristýna Trpková (1. kniha 2021, tato druhá 2022, pro rok 2023 je v plánu kniha 3.)
Nicméně pro mne Ševčíková začínající autor je a klidně si to odargumentuju :D
Tak já mám v plánu tuto
https://www.databazeknih.cz/knihy/prizraky-noci-477550
První (a zatím jediná) autorčina kniha z roku 2021 - podle mne splňuje dokonale ve všech ohledech. Hledisko časové (2021 je nedávno), hledisko počtu knih...
Je to teda taková divně žlutá, ale furt se to dá brát jako žlutá, ne?
https://www.databazeknih.cz/knihy/pred-povodni-450433
Lenka.Vílka: Podle mne to spousta lidí nebude řešit ani tak. Kniha má štítek literatura faktu, tak to tak je. Někdo bere i logiku "je to v žebříčku, tak to tam patří". Myslím, že je spousta lidí, co se nad tématy hlouběji vůbec nezamyslí. Což je ovšem škoda.
Předpokládám, že určující je počet hodnocení ve chvíli, kdy knihu začnu číst.. protože jinak je riziko, že při dočtení to poskočí na víc a budu muset hledat novou :)
Tady to vidím na Bryndzu.. https://www.databazeknih.cz/knihy/propast-smrti-481593
Tak rok 1959 je fakt bída. Od Falconese jsem kdysi četla Katedrálu moře a moc mi nenadchla, Hugh Laurie mi láká pouze jako herec, takže to vidím na nějakou SF/Fantasy v podání R. A. Salvatore nebo Irské báje a pověsti M. Scotta..
Zaujala mne kniha Šepot včel, a tam hlavní hrdina má mít nějaké znetvoření tváře a snad i nemluví..? Tak to by mohlo do tohoto tématu klapnout.
Na Výzvu 2020 se moc těším! 2019 sice ještě nemám splněnou, ale čtu právě předposlední téma a do konce roku to určitě dám :)
Trochu mne mrzí, že zatím skoro k žádnému tématu nemohu přiřadit žádnou z knih, které čekají na přečtení v mé knihovně, ale to nevadí. Dost často mne kniha, kterou jsem zvolila mimo seznam "mých" knih, zaujala nakonec mnohem víc. Aj aj, zase to klišé ;) ale je to tak.
Taky hlasuju pro Vichry zimy! Rozmarné léto zrovna začínám do výzvy 2017 ;)
AllyKumari: tyjo, tak to bych podruhé číst nechtěla... Jediná kniha od Eca, kterou jsem dočetla jen s největším sebezapřením :)
niki-chan: díky za tip na Alenu, kouknu na to :)
dee7: Noc na Karlštejně mi taky napadla, ale jen jako záloha :)
Přemýšlím, jestli je postava Aleny někde jinde než v pohádkách.. Alenka v říši divů mne moc neuchvátila, Alenčina čítanka nebo nějaká knížka o Maxipsu Fíkovi - raději bych něco jiného... Máte někdo tip?
Tak paráda, na Trhlinu jsem se stejně chystala ;) a Červeňáka bych také ráda.