Gandalff007
diskuze
woodward: Takže jsi v podstatě potvrdil podstatu toho, co tvrdím, čili že velmi často to tendenční je. Jistě jsou výjimky, to jsem rovněž předeslal. Čili ve výsledku to nebudu já, kdo plácá hlouposti. Máš o tom bohužel dost zkreslenou představu, což ale chápu, má to tak spousta lidí. Vidí to jako obraz něčeho, co by si přáli, aby to bylo. Takový přístup je však velmi naivní. Bohužel.
Eldar80: Ano, souhlasím s Tebou. Dále se už na tom rozvratu podílet nebudu :)
woodward: Já mluvím o oné tendenčnosti, která se tam bohužel dost často objevuje. A pokud to člověk nedokáže rozlišit, tak si skutečně může mylně myslet, že je mu servírována čirá realita. Ale dobře, literatura faktu je specifický žánr, který by měl plnit i onu "učebnicovou" roli. Ale... víš jak... tendečnosti se i ten nejbrilantnější člověk, a nemusí to být ani historik, těžko vyhýbá. Ale samozřejmě nezpochybňuji, že ve spoustě případů je to zpracováno v rámci možnosti s přesností 90%+. A to je určitě směr, kterým jít. Pouze tvrdím, že 100% přesnost to není prakticky nikdy.
Lector: Neber si nic osobně. Nikdo nevidíme za všechny rohy, a nikdo neznáme odpovědi na všechny otázky. Dělejme věci tak, jak považujeme za správné. Netřeba se rozčilovat. A obzvlášť ne z takto malicherných příčin.
Ale jsme tady v sekci fantasy. Radši už to tedy dál svým off-topic průjmem zamořovat nebudu :))
woodward: Čili záměr je otcem myšlenky :) Bohužel to často tak není. Ale kéž by bylo...
Lector: Já nikoho nenapravuji. Že jsi nepochopil podstatu toho, co jsem měl na mysli, za to já nemohu. A onen pojem samozřejmě chápu, možná lépe než Ty, pouze se mermomocí nedržím základů zkostnatělosti.
Lector: Popsal jsem to celkem jasně. Jde pouze o chápání slov. Pokud to nechápeš... je mi líto.
Literatura faktu pochopitelně patří do oné umělecké sféry. Literatura faktu totiž není ani omylem reálný přepis skutečnosti, ale pouze autorův stylizovaný pohled na onu skutečnost.
Lector: Pojmem "Veškerá literatura" chápu veškerou uměleckou literaturu. Naučnou literaturu, ačkoli má onen termín přímo ve svém názvu, nepovažuji za literaturu, ale za různé formy učebnic.
R.E.M.: Několik českých autorů, hlavně autorů fantasy. Ale jde spíše o to, že jsem měl možnost si s nimi o literatuře popovídat, nejen o literatuře, o všem... o životě, o jejich inspiracích, o světových autorech, o všech tématikách... a tak dále. Hodně to změnilo můj pohled.
Lector: Jenže zde je řeč o beletrii, ne o naučné literatuře, která pochopitelně k zábavě určena není :) Beletrie je pro 99% čtenářů primárně zábava.
Byl jsem na několika srazech. Pozvali mě tam známí spíše jako křoví, ale neminulo se to účinkem.
R.E.M.: Jako já jsem k tomu určitý vztah měl, ale nijak aktivně jsem nečetl. Měl jsem zkrátka jiné zájmy. Změnilo se to, když jsem osobně poznal několik spisovatelů... :)
woodward: Já jsem v principu proti takovémuto povrchnímu generalizování, že pokud něco, tak něco... takto primitivně to v životě nechodí. Samozřejmě nezpochybňuji, že mnoho lidí, kteří v dětství nečetli, tak si v tom tolik cestu nenajdou. Já ale jako dítě knihy doslova odmítal. A dnes jsou pro mě jednou z hlavních náplní života. A určitě nejsem jediný, kdo to má takto netradičně postavené.
woodward: To je úplná blbost, například já začal aktivně číst až někdy po pětadvacítce. Je to právě lepší v tom, že k tomu člověk přistupuje již s větším povědomím než v onom ranějším věku. I když je možné, že jsem v tomto směru spíše výjimka. Tak či tak v žádném případě neplatí, že kdo nezačal již na základce, tak už to nedožene. Opak je pravdou.
Srovnávat žánr pohádky a žánr fantasy je asi jako srovnávat operní představení a metalový koncert. U obou hraje hudba, u obou se zpívá, ale tím většina podobnosti končí.
Nejde o mě. Podobné dotazy na takovéto srovnání dostávám u nás v knihovně několikrát týdně.
Já s vámi se všemi v podstatě v základu souhlasím. Problém mám pravděpodobně v tom, že mistra Tolkiena jsem prožíval před mnoha a mnoha lety, kdežto MKP mám stále poměrně čerstvě pod kůží.
Obojí je zčásti pravda. Problém je však v něčem jiném - v tom, že většina těchto aspektů je exaktně neměřitelná.
Přesně tak, Tolkien právě nepracuje až tak s živými postavami, ale s archetypy postav.