leschek
diskuze
Ahojte,
Před nějakou dobou jsem si pořídil elektronickou čtečku knih a při procházení fór zjistil, že lidi pějí chválu na KOReader. Nainstaloval jsem ho a protože se mi líbil a byl v angličtině, tak ho přeložil (víceméně celý, pár řádků přeložil i další překladatel).
Sem píšu proto, že jednak chci KOReader trochu propagovat (opravdu si myslím, že je to výborná čtečka, která je navíc aktivně vyvíjená) a pak bych byl rád, kdybyste mi pomohli vychytat chyby, kterých jsem se určitě dopusťyl (ne všechna slova jsem našel na své čtečce a tak může být špatně i skloňování, množná čísla atd.). Pokud vás napadne něco nazvat lépe, než jsem to pojmenoval já, nebo něčemu v KOReaderu nebudete rozumět, tak se mi, prosím, ozvěte.
Pár problémů, na které jsem při překládání narazil:
V KOReaderu existuje adresář „HOME“, ale české „DOMŮ“ se tam nějak nehodí, proto jsem to přeložil jako „DOMOVSKÝ adresář“, což také není ideální, ale nic lepšího mě nenapadlo...
Docela těžké bylo přeložit režim zobrazení dokumentů „Continuous“ (zobrazení jako u webových stránek), pro které jsem asi ne úplně ideálně zvolil slovo „nepřetržitě“. V KOReaderu jsou dva režimy zobrazení knih a to „stránka“ a „nepřetržitě“. Teď když píšu tohle, tak mě ještě napadlo „pokračující“, ale to taky nezní nejlíp...
Docela zajímavý je také typografický problém s „vdovami“ a „sirotky“ (více na wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vdovy_a_sirotci), kdy má čeština z nějakého důvodu toto názvosloví obráceně (přitom v angličtině to podle mého názoru dává větší smysl - přinejmenším kvůli jejich mnemotechnickým pomůckám).
O KOREaderu
KOReader je čtečka optimalizovaná pro E-ink zařízení (ale lze ho používat i na telefonu s androidem), která má následující funkce (neúplný přehled):
Podpora formátů: PDF, DjVu, XPS, CBZ, FB2, PDB, TXT, HTML, RTF, CHM, EPUB, DOC, MOBI, a ZIP
Podporovaná zařízeních: Cervantes, Kindle, Kobo, PocketBook, reMarkable, Android a Linux.
KOReader má spoustu nastavení, které umožňují upravit a přepsat vzhled čteného dokumentu (např. velikost písma a okrajů, kontrast, spousta dalších typografických možností včetně slovníků pro typografická pravidla a dělení slov, možnosti odsazení prvního řádku odstavců, mezery mezi odstavci...).
Integrace s Calibre (bezdrátové posílání knížek z Calibre do KOReaderu), Wallabagem (aplikace na ukládání webových stránek pro pozdější čtení), Wikipedií (hledání slov a stahování hesel do EPUBu), export zvýrazněných slov do Evernote atd.
Další funkce: synchronizace postupu čtení knih mezi zařízeními, statistiky čtení, sdílení knih s dalšími KOReader zařízeními, RSS, režim rychlého čtení (tohle je vcelku zajímavé), ovládání gesty, hledání slov ve slovnících...
Instalace
Instalace na android: KOReader není v Google Playstoru, ale lze ho nainstalovat přes F-Droid (pouze stabilní verze), nebo přes prohlížeč (je třeba stáhnout instalační balíček a nainstalovat ručně). Mimochodem, je potřeba povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů.
Pro android jsou k dispozici dva balíčky lišící se podle architektury androidu. Většině čtenářů by se měl hodit ten s označením ARM. Pokud chcete mít jistotu, že instalujete ten správný balíček, tak existují aplikace, které vypíšou informace o hardwaru.
Instalace na PocketBook: Stáhněte si do počítače aktuální balíček s instalací KOReaderu a rozzipujte ho do nějaké složky. Najdete v ní adresáře „applications“ a „system“. Oba tyto adresáře zkopírujte do USB root adresáře (kořenový adresář) vaší PocketBook čtečky.
Asociujte formáty souborů, aby se knihy vybrané v průzkumníku otevíraly v KOReaderu:
1. Spusťte KOReader
2. Ťukněte na ikonu ozubeného kola v horní nabídce (krátký popis nabídek níže).
3. pak na „Zařízení“ („Device“) - „Asociovat přípony souborů“ („Associcate file extensions“) - „Povolit všechny“ („Enable all“)
4. Pokud tohle nastavení nelze najít, je třeba odstranit soubor „system/config/extensions.cfg“ (nejdřív si ho zazálohujte), protože KOReader odmítá přepsat vaše vlastní dřívější nastavení.
Aktualizace (zkušenost z androidu)
Nové noční verze vychází skoro každý den (a je v nich aktualizován i překlad), ne vždycky jsou ale aktualizované všechny distribuce. Stabilní verze vychází cca 1x za měsíc. Aktualizovat je lze přes KOReader. Tedy aktualizovat není úplně to správné slovo, protože KOReader stáhne nejnovější balíček, podle nastavení „Aktualizačního kanálu“ a ten je třeba nainstalovat manuálně. Pokud si to pamatuji správně, tak noční verze lze aktualizovat jen po první manuální instalaci noční verze.
Nastavení aktualizací je v horní nabídce - ikona tří linek - „Aktualizace“ („Update“) - „Zkontrolovat aktualizace“ („Check for update“).
Nabídky (meníčka)
KOReader má několik nabídek, které se liší podle toho, jestli jste v adresáři s knihami, nebo jestli knihu čtete. Pokud jste v adresáři s knihami, tak je nahoře několik ikon:
„Domek“ - označuje domovský adresář
„Plus“ - Možnosti nastavení pro složky
Po klepnutí u horního okraje obrazovky se otevře hlavní nabídka, jejíž možnosti se opět liší podle toho, jestli jste na adresáři s knihami, nebo knihu čtete. Mimo jiné je v něm nastavení jazyka aplikace.
Pokud čtete knihu, tak lze otevřít i spodní nabídku (klepnutím u dolního okraje obrazovky), kde jsou možnosti pro úpravu nastavení knihy: nastavení okrajů, velikosti písma, mezer mezi řádky, tloušťky písma atd. Nastavení se liší podle druhu knihy (EPUB, PDF atd.).
Díky
P,S. Omlouvám se za dlouhý příspěvek a doufám, že jsem jím neporušil žádná pravidla.