Wartara diskuze
Já tedy také přispěji ohledně dobrých knížek - neví se už, kdy konečně vyjdou toužebně vyhlížené Vichry Zimy?
Fantasy tu bude za sto, dvě stě, i tři sta let, stejně jako tu budou báje, mýty a historické romány, ze kterých tento vrcholový literární žánr vychází.
Fantasy není pohádka a pohádka není fantasy. Kdo tvrdí opak je neznalý a dané problematice vůbec nerozumí, nebo případně pouze trolluje a snaží se tak podobně nesmyslnými tvrzeními pouze upoutat pozornost. Tak či tak ale nemá smysl se příspěvky takového "člověka" jakkoli seriozně zabývat.
Fantasy je jeden z vrcholů moderní literární tvorby.
maty333: To jsem úplně nepochopila.
bubka: Tohle taky ne.
Já nemluvit řečí vašeho kmen.
Leiah: S Heitzem bych byla trošku opatrná. První díl Trpaslíků je ok, pak už mi to přišlo trochu nastavované. Je na tom znát, že je to psané rychlou jehlou. Ale za přečtení to stojí, to zase ne že ne. Jen bych raději doporučila toho Gemmella, i vzhledem k preferenci tazatel/ky - meče a krev. Heitz je spíše takový trochu Tolkienovský styl s poměrně malou dávkou naturalistického nasilí.
šáfa: Rothfussovi bych dala ještě jednu šanci, jeho Kronika královraha je velmi zajímavá, i když není tak krvavá, to je pravda. Dále bych doporučila třeba Davida Gemmella, tam nalezneš mečů i krve solidní porci, mnoho jeho knih je inspirováno pohanskou tematikou a určitým konfliktem civilizace vs pohanství (Řím vs barbaři, apod). Martina přečteného máš, tak můžeš po čase zkusit Eriksona, i když ten patří mezi poměrně "těžké" autory, takže možná až po nějakém čase ho zkusit.
Začít lze třeba Koniášem
http://www.databazeknih.cz/serie/konias-901
Žamboch má na Facebooku přes 3000 like na své stránce, takže úspěšným autorem rozhodně je
Jass: Dobře, budu na to pamatovat :) Jen mě některé věci lehce iritují - jako čtenářku fantasy s už téměř 30 letou praxí ve čtení a zkoumání tohoto žánru. Ale to je asi můj problém :)
Pamatuji si, když se mi poprvé dostal do ruky třeba takový zaklínač. Krásný příklad toho, že fantasy žánr není nějaká plochá pohádkovitost bez hluboké sondáže do reálného světa, reálných lidí, reálných životů a celkové hluboké komplexnosti. Je tomu právě naopak - v onom fiktivním prostředí fiktivních světů dokáže lépe než většina oné tzv. klasické literatury zahrát a zabrnkat na tyto akcenty, a rozvinout je do neuvěřitelně živých a trefných podob. Bohužel je škoda, že ne každý čtenář je vybaven onou schopností tyto věci plně vidět, cítit, chápat a vstřebávat. Ale celkově vzato je trend velice pozitivní - fantasy obecně proniká již i do mnoha nových čtenářských sfér, což je dáno samozřejmě tím, že fantasy žánr stále progresivně roste a je velmi úspěšný. S trochou nadsázky by se dalo říct, že valná část 21. století bude z hlediska beletrické literatury stoletím fantasy žánru. Nezdá se totiž, že by se na tomto trendu, který žene fantasy stále více a více vzhůru, mělo z následujících letech a desítkách let něco zásadního měnit.
Ale budu již respektovat přání Jass, dále již se budu vyjadřovat pouze ke konkrétním knihám :)
Fantasy je jeden z nejkomplexnějších literárních žánrů, který čerpá z těch nejstarších sfér lidského myšlení - z mýtů a legend a z nepřeberné lidové slovesnosti. Je velmi komické, když si tento vrcholový literární žánr stále pár lidí plete s pohádkami.
witchersbitch: Fantasy western? Co třeba Rudá země? I když u té je třeba znát původní trilogii, která už Fantasy western není.