Diskuze (4)
Přidat příspěvek
Gambit12: Já tedy nevím, no. Knihu jsem také četl (asi před rokem) a já tedy kolem sebe VIDÍM věci, které tam popisuje.
Vaše urážky paní Alvarové vidím jako dočista prázdné. Že se kniha neztotožňuje s Vaším pohledem na svět, to je v pohodě. Ale ta silná slova, alespoň na mě působí legračně. :-D "Sebestředná nadřazenost, iluzorní chápání" - já tedy v té knize nic takového nevidím. Hodil by se nějaký příklad. Do té doby je ta urážka jen prázdná sláma.
"Ideologický sebeklam". Hmm, že je internet zaplavený a zaplevelený informačním chaosem, hoaxy, phishingem, polopravdivými a lživými zprávami vidím jako důkaz toho, že to u nemalé části veřejnosti prostě funguje. A jak by jste tuto skupinu lidí v knize pojmenoval? Né - raději autorku obviníme ze sebeklamu, že kastuje společnost.
Váš komentář vážený pane jsem bral s rezervou od místa, kde píšete o politické preferenci paní Alvarové. Nalháváte si, že pravdivost informací v knize nebo shodu s Vaším názorem snadno posoudíte podle toho, že víte předem, že je autorka knihy levicová nebo pravicová? Legrační zkratka v uvažování. :-) Kritický čtenář se takovými předsudky ovlivňovat nenechá. Hezký den.
Nedávno jsem od jedné kamarádky dostal knihu této autorky s názvem Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka. O autorce jsem věděl, že je sympatizantkou KDU-ČSL a že pravděpodobně nebude patřit do mé názorové bubliny. Nicméně kniha předčila má nejhorší očekávání.
Pro autorku je základním stavebním kamenem jakéhokoliv publikovaného textu extrémní sebestředná morální nadřazenost typická pro příslušníky krajní levice. Ale co považuji za výjimečně nebezpečné je její iluzorní chápání lidské a sociální psychologie.
Autorka zřejmě žije v silně ideologicky podbarveném sebeklamu, ve kterém diferencuje lidi vzdělané, inteligentní schopné kritického myšlení, kteří zastávají ten jediný správný názor, a pak ty druhé: hloupé, naivní, omezené, podléhající manipulacím, kteří v nějakém smyslu vždy zaostávají jen proto, že nesdílí její světonázor. Jako zásadní koeficient této diferenciace využívá přístup k migrační krizi.
Během Norimberského procesu byli nacističtí vůdci podrobeni zkoumání psychologů a součástí tohoto zkoumání bylo i měření inteligence, aby se případně předešlo trestu smrti mentálně retardovaných jedinců. Jejich IQ bylo v drtivé většině případů nadprůměrné, v případě Hermanna Göringa 138. Japonsko se pravidelně umisťuje v žebříčcích zkoumání inteligence na předních místech, přesto tam funguje silný rasismus.
Autorka není absolutně mentálně způsobilá připustit legitimitu názoru založeném na zamítnutí multikulturalismu a naopak víře v homogenní společnost. Významný americký autor Samuel Huntington hovoří o multikulturalismu jako o protizápadní ideologii a útoku na evropskou civilizaci. Podle britského novináře a komentátora Douglase Murrayho je snaha o zrovnoprávnění kultury cizinců s kulturou Evropanů snižováním významu evropské civilizace.
Alvarová ve svých textech často pouze spekuluje a vydává své, značně subjektivní názory za vědecky dokazatelnou pravdu, ačkoliv jako opěrné body svých spekulací používá fakticky nevyvratitelné skutečnosti jako existenci ruských mocenských ambicí, trollích farem atd., na které velmi obratně roubuje svou ideologii a nastoluje tak existenční volbu z doby studené války, Západ nebo Východ. Zcela mimo její myšlenkové konstrukce se naskýtá legitimní úvaha, jestli hodnoty, pro které jsme se vždy hrdě hlásili k Západu ještě existují nebo jestli je nahradil morální nihilismus nevídaných rozměrů, který je v přímém rozporu se skutečnou morálkou a samozřejmě naprosto v souladu se zájmy Ruska a Číny. Osobně se domnívám, že současný stav západní civilizace je pro Moskvu a Peking trvalým zdrojem obveselení, pokaždé když je uveřejněna informace o dalších právech LGBT komunity nebo pozitivní diskriminaci v rámci boje proti údajnému rasismu. Při letmém pohledu na twitter paní Alvarové se neubráním domněnce, jestli se sama autorka nestává tím, před čím ve svých textech varuje nejvíc, užitečným idiotem Východu. Kromě sdílení myšlenek, že Steve Bannon je globální politický terorista a Kyle Rittenhouse vrah stojí za zmínku jedna věta ze 4.2.2021, která má velmi vypovídající hodnotu o jejím smýšlení a sice: "The century of greed just hit the wall and terminated itself."
Greed neboli chamtivost je nosným pilířem západní civilizace, chamtivost ve všech podobách, po životě, vzdělání, lásce, penězích. Abych parafrázoval, chamtivost provázela celý vývoj lidstvo vpřed. Odstraněním chamtivosti bude Západ zbaven své duše i páteře a nebude moci konkurovat Rusku a Číně, která se brzy stane hegemonem ekonomicky mocnějším než USA zbaveny své podstaty a přirozenosti.
zahadum, pravda, ta místa jsou již obsazená německými, americkými, bruselskými agenty, Ilumináty a panem Sorosem...
Alexandra Alvarová knihy
2020 | Krmit démony |
2017 | Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka |
Štítky z knih
psychologie česká literatura thrillery propaganda spekulativní literatura politické thrillery kyberprostor manipulace (psychologie) lhaní, lži dezinformace
Alvarová je 14x v oblíbených.
Osobní web autora
Lubos_Kucera: V poslední době se u jistých lidí čím dál častěji setkávám s jevem, který by se dal nazvat jako nepochopení psaného textu, pokud se ovšem nejedná o sofistické dokazování, které potlačuje fakta nebo skutečné důvody, chybně udává podstatu problému nebo nesprávně popisuje protiargument. Řečeno stručně "záměrné nepochopení psaného textu". S tím je úzce spojen jiný model chování, totiž obviňování z vedení nepřípustné formy polemiky (domnělé urážky, výsměch), která se naopak toleruje u lidí názorově blízkých obviňující straně a která dokonce svému uživateli vynese slávu spravedlivé horlivosti a ctnostného rozhořčení.
Politická preference pro mě zdaleka není rozhodujícím faktorem jestli si mám knihu přečíst či nikoli. Právě naopak. Pravidelně čtu knihy a texty názorových oponentů i v médiích, která jsou na míle vzdálena mému politickému přesvědčení např. A2larm nebo Forum24. Čtu texty autorů jako Noam Chomsky, Jean-Claude Michea, Jan Keller, Guy Debord atd. Autorů, kteří jsou osobnostmi v levicovém světě.
Myslím, že jsem smysl pojmů jako sebestředná nadřazenost a iluzorní chápání lidské a sociální psychologie v souvislosti s autorkou dostatečně vysvětlil v předchozím komentáři ale budiž. Termín "moral high ground" je ve filozofii a politice dostatečně znám, jeho nositel vznáší nárok na respekt společnosti na základě univerzalistického pojetí vlastní vize dobra a spravedlnosti a získává tak pro sebe benefity společenské nebo i ekonomické povahy. Je to poměrně efektivní argumentační strategie člověka, který toho jinak mnoho nenabízí. Pro lidi je většinou velmi těžké oponovat organizacím, které si například své jméno zvolily tak, aby jim oponovat nebylo možné (Člověk v tísni, Antifa atd.) nebo lidem prosazujícím názory založené právě na univerzalistickém pojetí dobra. Oblíbená filosofická metoda obhájců liberální demokracie spočívá v determinismu všech problémů lidské společnosti výhradně z pohledu práva. Takový výklad je karikaturou vnímání lidské společnosti. Legitimita společenského požadavku není dána přesvědčivostí jeho morálních argumentů, naopak tento požadavek ztrácí svou legitimitu pokud pomáhá otevřít nový právní prostor pro každého bez ohledu na smysl a konkrétní dopady takového práva.
Iluzorní je chápání psychologie společnosti nebo jedince spočívající v diferenciaci lidí podle vzdělanosti a přístupu k informacím a z toho vyplývající odmítnutí rasismu nebo diskriminace. To osobně považuju za jednu z největších a v konečném důsledku velmi škodlivých dezinterpretací chápání lidské společnosti.
Nijak nerozporuju skutečnost, že je naše společnost prostřednictvím sociálních sítí a alternativních médií zahlcena masivním informačním šumem. A že existuje možná i nemalé procento lidí, kteří věří konspiračním teoriím a hoaxům. A už vůbec nezpochybňuju mocenské ambice Ruska a především Číny. Uvedu příklad v současnosti asi nejznámější opozice proti režimu Komunistické strany Číny. Tou opozicí je hnutí Falun Gong nebo taky Fa-lun-kung. Podle odhadů čínské vlády se k němu hlásí 20-60 milionů lidí, podle údajů samotného hnutí je to až 100 milionů. Obvinění z velmi tvrdé perzekuce, pronásledování a odebírání orgánů členům tohoto hnutí opakovaně projednával i Evropský parlament a Kongres USA. Hnutí Falun Gong je spojeno s vydavatelstvím Epoch Media Group, které před prezidentskými volbami USA masivně podporovalo Trumpa a samo se dopouštělo mnohých dezinformací o volebních podvodech. Prestižní americká média nicméně přebírají slova Komunistické strany Číny a informují o hnutí Falun Gong jako o temném kultu. Ve výsledku tu tedy máme lidi, kteří jsou extrémně pronásledováni čínským režimem, ale tito lidé poměrně značně podporovali Trumpa, který je i podle názorů autorky produktem dezinformací a při jeho podpoře se sami dopouštěli dezinformací.