Eduard Fiker

česká, 1902 - 1961

Diskuze (8)

Přidat příspěvek

Magnum1
03.07.2019

Přeji hezký den. Pokud to někoho zajímá, 14.6.2019 jsem učinil v diskusi dotaz ohledně románu Bič severozápadu. Dnes mi bylo potvrzeno Národní knihovnou Praha, že tyto romány porovnali a jedná se o stejný obsah. Pouze výtisk z roku 1991 ( W. Crosny) je zkrácen. Výtisk z roku 1937 ( Eduard Fiker) je obsáhlejší. Buď se tedy jednalo o společnou práci obou bratrů nebo vydavatel v roce 1991 udělal chybu ohledně autorství.

encyklopedie
14.06.2019

Magnum1 - mladší Jan Fiker (1904–1946) psal dobrodružné romány pod pseudonymy Th. Poulter a W. Crosny (autorský podíl staršího Eduarda na těchto textech není doložen).


Magnum1
14.06.2019

Dobrý den, malý dotaz. Eduard Fiker v roce 1937 vydal román Bič severozápadu. Jeho bratr Jan Fiker vydal ve stejném roce pod stejným názvem také román, ale pod jménem William Crosny. Může mi někdo odpovědět zda ho napsali společně nebo se jedná o něco jiného ?

Jaruš7
31.05.2019

Autor si mé srdce otevřel. "Paklíčem". A pocit štístka konečně z českého naturelu se dostavil v plné parádě. Takhle spojovat slova je virtuozita a celek - koncert pro zážitek.
Bravo.

encyklopedie
20.04.2018

Nemalá část literární práce Fikera byla svázána speriodickým tiskem. Své detektivní
romány tiskl i v denících. Fikerova publicistika se většinou vázala k vlastní práci literární nebo filmové. Podle jeho námětů, scénářů nebo na motivy jeho románů bylo natočeno několik snímků např. Krok do tmy, Paklíč, Na konci města, Padělek. Poslední autorova románová série s ústřední postavou důstojníka Státní bezpečnosti Kalaše inspirovala pětidílnou řadu filmových detektivek. Pouze dvě z
nich ovšem vznikly na motivy Fikerových románů. Strach (podle Kilometru devatenáct) a Na kolejích čeká vrah (podle Série C-L).
Při svém vstupu do literatury se zaměřil na čtenářsky nejúspěšnější žánr zábavné prózy – detektivku. Přestože souběžně rozvinul hojnou produkci dobrodružných románů, westernů a románů pro chlapce, zůstala detektivka až do konce osou jeho literární práce. Ve svých raných románech dovedně propojil inspirace anglické a francouzské kriminální beletrie.
Spojením syžetového a tematického modelu soudobého detektivního thrilleru s typem lupiče - gentlemana vznikla románová série s centrální dvojpostavou
detektiva T. B. Corna a dobrodruha Teda Brenta (Ochránce nebohých, Světlo z pekla, Paní z Šedivého domu, Pán stínů.
Tuhle sérii z Fikerovy tvorby mám nejraději.....

Tazz1
30.03.2017

Autor, který umí zaujmout ve vícero žánrech. Před takovým klobouk dolů...

Luccy78
19.01.2016

Psát začal na počátku třicátých let a do konce druhé světové války vydal více než čtyřicet románů, především detektivek (odehrávajících se na přání nakladatelů většinou v anglickém prostředí), pro které mu byl velkým vzorem anglický spisovatel Edgar Wallace. Ve velké části těchto příběhů vystupuje inspektor T. B. Corn a dobrodruh Ted Brent.
Vedle toho napsal Fiker i několik knih z prostředí českého, knih dobrodružných, odehrávajících se v severoamerickém prostředí, i humoristických a detektivku se sci-fi námětem.

Po válce pracoval jako scenárista státního filmu a spisovatel na volné noze. Z tohoto období je známá především jeho detektivní fantazie Série C-L a špionážní román Kilometr devatenáct. Po válce již v psaní knih polevil, do konce života napsal románů jen sedm.

Překládal z angličtiny, napsal čtyři divadelní hry a několik filmových scénářů. Jeho celé dílo čítá na devadesát titulů a mnohé jeho knihy byly úspěšně zfilmovány.
Jeho význam je především v tom, že společně s Karlem Čapkem a Emilem Vachkem položil základy české detektivní školy, na kterou dodnes navazuje celá řada pozdějších autorů.

Francoa
28.01.2011

V dobách kdy psal detektivky z anglického prostředí se mu říkalo český Edgar Wallace.