Diskuze (5)
Přidat příspěvek
Ke zvolenému titulu - překladatelka se chce držet stanoveného vzorce Smrt + sloveso + místo činu. Takže když Smrt přichází na prohlídku, potom i Smrt číhá na jarmarku. Uvidíme (snad) příště ...
Tak jsme se dočkali vyřešení překladatelského oříšku. Druhý díl série Vraždy v Österlenu, jehož anglický název je "Death goes antiquing", přeložila paní překladatelka H. Matochová opisem: "Smrt číhá na jarmarku", (pokud ovšem překládala z angličtiny). Já bych se toho na jejím místě nebál a použil novotvar:
"Death goes antiquing" bych přeložil jako "Smrt starožitničí".
(Podle vzoru "Death goes gardening" = "Smrt zahradničí").
K739: Je to jen orientační překlad, nic oficiálního, i proto je uveden původní titul i titul uváděný v anglofonních zemích. Počkejme si, jak s názvem naloží český překladatel.Ale asi máte pravdu.
Ve Švédsku před pár dny vyšlo pokračování série Vraždy v Österlenu pod titulem Ett fynd att dö för (Objev, pro který je třeba zemřít, v angličtině Death Goes Antiquing).
Österlen se vyhřívá na letním slunci a velký trh se starožitnostmi v Degeberga právě začíná. Brány se sotva otevřely a návštěvníky otřese brutální vražda nechvalně známého starožitníka. Inspektor Peter Vinton je povolán z dovolené, aby to prošetřil. Tove Espingová, která tvrdě pracuje na prosazení své pozice u policie Simrishamn, je pověřena, aby mu pomáhala. Zatímco nepravděpodobná dvojice vyšetřuje vraždu, místní se připravují na televizní záznam Antiques Roadshow na nedalekém zámku Gärsnäs. Vinston a Espingová brzy zjistí, že svět starožitností je plný výstředností, starých konfliktů a záhad, které je pozoruhodně obtížné rozluštit. Kdo je ochoten zabíjet, aby dostal do rukou ten nejlepší nález?
zdroj: Salomonsson Agency
Måns Nilsson knihy
2023 | Smrt číhá na jarmarku |
2022 | Smrt přichází na prohlídku |
Štítky z knih
detektivní a krimi romány švédská literatura Skandinávie tajemství starožitnosti švédské detektivky policejní vyšetřování
Nilsson je 14x v oblíbených.
K739 - titul Smrt mám na jazyku by vycházel z toho, že vypravěčem je sama oběť . Pokud se nemýlím, byl by to podobný průlom v detektivní tvorbě, jaký zaznamenala Agatha Christie ve Vraždě Rogera Ackroyda ;-).