Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů diskuze

Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230775/bmid_analyza-17-listopadu-1989-10-bonuso-PL5-230775.jpg 4 42 42

Letošní 25. výročí takzvané „Sametové revoluce“ je ideálním okamžikem, kdy z této události definitivně strhnout bahno mýtů, legend a báchorek, z něhož porevoluční garnitura uplácala golema „jediné a nedotknutelné pravdy“. Tomuto účelu nemůže lépe posloužit žádný jiný materiál než opětovně vydaná, s originálním strojopisem porovnaná a opravená Analýza 17. listopadu 1989 od Miroslava Dolejšího. Tato publikace jejímu autorovi vzdává hold zveřejněním vzpomínek jeho přátel i tří porevolučních, nicméně stále aktuálních rozhovorů – dnes možná ještě více než tehdy. Knihu pak uzavírá dechberoucí analytická úvaha „Úpis pro budoucnost“, po jejímž přečtení nikdo nemůže pochybovat o tom, že Miroslav Dolejší patřil mezi největší české myslitele 20. století. Kritičtější náhled na Analýzu podává Tomáš Pecina. Disident a politický vězeň Jiří Wolf čtenáře seznamuje s odvrácenou tváří „Charty vyvolených“ i samotného Václava Havla: alkoholismus, obžerství, systematické rozkrádání peněz určených pro vězně, zákeřnost, amorálnost, spolupráce s StB – to je druhá tvář slavné Charty 77, o které se povinně mlčí. Publikace přináší též řadu pikantérií – například o filmu tajně pořízeném StB, na němž Václav Havel souloží se 13letým chlapcem, se zaručeně nikde jinde nedočtete.... celý text

Diskuze o knize (5)

Přidat komentář

zaz
29.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Cenzura a právní stát: vymaže vše, co považuje podle sebe za nedemokratické? Přemýšlení nad odkazem , významného politika, neodporující ústavě???
Kniha určena pro analyticky smýšlející , kteří se odváží utvářet svůj vlastní názor.
K tomu je zapotřebí informací i těch protikladných, jinak dochází k vymývání mozků a nelze o demokracii ani uvažovat, protože bez rozdílných zdrojů , a využívání jen těch "povolených", to je totalita, jak řemen.
Názor jiného se mi může líbit a podporovat nebo opačně nelíbit a ignorovat , to je demokratické.
NERESPEKTOVÁNÍ ústavního práva : svoboda slova je tedy proti ústavní. Cenzura je protiústavní a je projevem TOTALITY. Ústavní zákony jsou nadřazeny všem jiným zákonům . Žádný zákon nesmí být v rozporu s ústavou, aby nedocházelo k podrývání základů demokracie .

Někdo uvěřil Havlovi a udělal ho prezidentem. Někdo se dodnes zaštiťuje jeho morálním vkladem , který položil do základů české demokracie a ve jménu VH provádí likvidaci každého "nepovoleného" názoru.
V Evropě některé státy vytvořily speciální prokuratury, jiné státy je již likvidují, protože zavání totalitou...
V ČR současná vláda je na straně českých občanů a brání jejich demokratická práva, mít ve státních médiích různých informace k podpoře různých názorů?
Jakou demokracii chtěl VH, podporující zájmy jiných občanů i z jiného kontinentu a zájmy vlastních občanů přehlížet?
např. tak jak tvrdě nesmlouvavá, dnešní pravice nehodlá ustoupit požadavkům zemědělcům, protože stihla vskutku dokonale vyprázdnit státní pokladnu a řídila ekonomiku tak, aby se stala ukázkovou.
Příkladem jak se to dělat nemá.
Profesor Drulák a další demokraticky : "bez obalu : STAČILO!"

Knihu doporučuji . Hledám odpověď : věděl VH , že bezmocní budou tak tlačeni do kouta, až zjistí že jich je víc než těch, co je nepřetržitě utlačují a že jsou spolu silnější a jich BEZMOC je proměněna v opak a je dostatečně mocná, aby šla se hlásit o svá práva ve statisících napříč republikou a to DEMOKRATICKY v generální stávce a pak v demokratických volbách a dalších demokratických volbách.
Demokracie bez plurality , bez respektu a spolupráce pravice a levice ve prospěch voličů, je jaký režim?
Sakra, kdo se pořád ohání VH a likviduje nejen "nepohodlné" názory? Ten loutkař ...
V 1989 jsme voliči nebyli "děti" a v r.2024 nejsme ničí "loutky", ale lidé mající demokratické právo mít vlastní názor a ústava říká šířit kdekoli a jakýmikoliv prostředky.
Možná skutečně Havel probudí bezmocné, aby zjistili pravdu:
Jednotlivec se může cítit bezmocně, ale jeden hlas může rozhodnout o budoucnosti . Viz po revoluci nedemokraticky uvězněný poslanec Sládek, jeho jeden hlas rozhodl o politickém směřování porevolučního Československa ...
Kteří poslanci rozhodli a hlasovali v parlamentu a zbavení poslance imunity a umožnili sebrat politikovi demokraticky volit hlavu státu? Politikovi, který byl demokraticky zvolen. Nejednalo se o prvého uvězněného , pro politický názor?
Klasika: ..."zajímá nás, kde je mlíka? Dnes nás zajímá, kde je opoziční Vrábel?
Mladí musí vědět, že o svá práva se musí demokraticky, vytrvale, razantně a nekompromisně hlásit, nikdo to za ně neudělá.
Vládě stav vyhovuje a měnit ho nehodlá. Nedá ze státního rozpočtu na důstojné bydlení, ani nezaručí spravedlivou mzdu, aby z ní zaplatili nájem. Naopak vláda je nenutila, žebrat při zaměstnání o dávky...
Škrtá financování školským nepedagogickým pracovníkům...
Takový je odkaz VH nebo ho pravicoví politici jen pohřbili?
Nechte mladé přemýšlet o VH, o demokracii, o tom, zda v ČR není omezováno ústavní právo ohledně cenzury?
Nechte mladou generaci, aby si sama utvořila názor na fungování ekonomik za vlády levice před revolucí a nyní za vlády pravice? Porovnat dosažitelnost bydlení, svobody slova, zadluženost státu, dostupnost léků a lékařů např. zubní, dětskký.., psychická pohoda občanů, zadluženost rodin, adt., atd.
Nenastává čas vzájemné politické kultury , respektu, úcty a spolupráce? Mladí chcete volte nikoho, kdo upřednostňuje podporu prodlužování vyzbrojování před financování samostatné bydlení pro vás ?
Běžně pracující samostatně bydlel už i od svých dvaceti let. Důstojné bydlení je ústavním právem, bez povinnosti se zadlužit a třást se před exekutory...

Přemýšlejte, zda tohle je demokracie VH?
Nebo je nutné se o svá práva demokraticky hlásit jako to dělají zemědělci v celé Evropě?
Budete volit pravici, která škrtá výdaje, místo aby spolupracovala s okolními státy ke spokojenosti všech a ve prospěch svoji státní kasy?
Kniha se líbit nemusí, nutí k přemýšlení a dávat si otázky a odpovědi hledat u odpovědných, domov je jen jeden, tak ať se v něm nezahnízdí smutek.

Slavomír53
28.10.2023 5 z 5

Keďže mnohí na Havla nedajú dopustiť čoby na odbojára, nezaškodí si prečítať vyjadrenie skutočných odbojárov (Mašín) na: Idnes - Ctirad Mašín: Komunisty jsme zabíjet chtěli, na co bychom měli zbraně.


Slavomír53
28.07.2023 5 z 5

Neraz som v spojitosti s knihou čítal, že chýbajú zdroje, čo ma pôvodne od knihy odrádzalo. Po prečítaní chápem, prečo zdrojov nieto: jednak bola Analýza pôvodne určená pre úzky kruh ľudí (nejde o vedeckú prácu pre verejnosť), a druhak, ide o zdroje ústne, lebo pán Dolejší mal rozsiahlu sieť kontaktov. V menšom meradle sa to dá prirovnať k malomeštiackemu či dedinskému rozprávaniu: starý dedko presne vie, kto je komu rodina z koľkého kolena, vie komu patrí ktorý záhumienok či pás lesa, pozná staré názvy chotára, ktoré nie sú zaznačené na žiadnej mape apod., môže o tom v úzkom kruhu ľudí rozprávať, ale podložiť to dôkazmi nemá ako.

siena
02.03.2020

zahadum, nejprve, přestaňte mi tykat.
Samozřejmě, na základě vašich příspěvků, rozumím, že svět kolem nás, společnost, vidíme a chápeme zcela jinak a odlišně. Takže vymlouvat vám, resp. psát vám, že ne všechno, co "nejede" dle vašeho smýšlení, je spiknutím, za kterým stojí tu jedni, tu druzí, nemá mnoho smyslu. Od literatury faktu, od historického textu, čekám, že budou uvedené zdroje, že budou uvedeny jednotlivé citace. Ona dokonce i bakalářská práce, diplomová, musí mít tyto náležitosti, v opačném případě to je jen ...text...text, který pracuje s pouhou, jistou smyšlenkou, proto ta má poznámka o konspiraci. Nikde nepíšu, ani si nemyslím, ani jinde zde, že by změny ve Východní Evropě přišly nějak samovolně, proto v reakci píši, že stačí si přečíst texty, které popisují situaci v tehdejší Evropě, ve světě. Ale, opakem samovolnosti není automatické "plánování a zaplacení sociopatických kreatur", jak tu píšete, jak naznačuje sám autor "díla". Takhle svět jednoduchý opravdu není, stejně jako nejsou jen dvě strany, "poučení", tedy vy a palcující, a sluníčkáři...

siena
06.12.2018

Lesní_ chodec, zvláštní to nemusí nikomu přijít. Jestliže tuto dobu sám neprožil, stačí se porozhlédnout po literatuře, naučné literatuře, která vypráví o konci 70. let, o letech 80., 20. století, co se dělo v Evropě, ve Východní Evropě, ve světě vůbec. Tam bych hledala odpovědi na své otázky.
A že této knize chybí zdroje a odkazy? Myslím, že jejich absence je jeden z charakteristických znaků konspiračních "děl". Těžko tedy v tomto případě po nich volat...