Bílá Voda diskuze
Kateřina Tučková
Literární událost v limitované edici s ilustracemi Jaromíra 99. Snad o žádném románu českého autora se v posledních letech nemluvilo tolik jako o dlouho očekávané Bílé Vodě Kateřiny Tučkové. Výpravná limitovaná edice jistě potěší všechny čtenáře této autorky, ale její provedení ocení také knižní nadšenci se smyslem pro design. Román nově doprovázejí černobílé ilustrace Jaromíra 99, který se ve své tvorbě opakovaně vrací do rodného prostředí Jesenicka a Rychlebských hor. Nikdo jiný nedokáže zachytit atmosféru zapomenutého kraje s pohnutou minulostí tak působivě jako on. Kniha vychází v celkovém nákladu 2 500 kusů. Bílá Voda. Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Dnes sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se zde skryla před svou minulostí. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu. Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Naopak. Pouze v ní upevnili odhodlání se jim postavit. S tím však přišla nutnost postavit se i režimu zaprodané církvi… Lena, probírající se písemnostmi bělovodského kláštera, však brzy zjišťuje, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a záhy také pochopí, že démoni obcházející minulost místních řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.... celý text
Diskuze o knize (26)
Přidat komentář
Od knihy jsem očekávala mnoho vzhledem k oceněním a pochvalným recenzím, jsem však zklamána. Přirovnala bych ji k práci pilné studentky, postrádající bohužel ono "božské cosi", co je známkou velkého umění. Neumím to přesně popsat, ale to "cosi" nalézám např. v knihách Dostojevského, Manna, Hesseho, ale třeba i u Bianky Bellové nebo Rudiše. A K. Tučkové to chybí. V mých očích není velká spisovatelka, ale spíš sepisovatelka, která se věnuje opomíjeným tématům. A za to ji mám ráda a mrzí mě, že mám nutkání její zatím poslední dílo kritizovat. Bohužel podezírám literární kritiky z toho, že ji oceňují tzv. za zásluhy a že píše to, co je nyní "ideologicky správné". V knize postrádám nadhled, vtip, trochu metafyziky, unikátní zápletku, hloubku, vnoření se do duší hlavních postav, duchovní rozměr, lehkost, záblesk poznání...a tak. Naopak cítím odpor k mužům, nadržování ženám, a hlavně nefér směs reálných postav (papež), poloreálných postav (Havraj, Plojhar) a fiktivního postav (Lena). Nemohou se bránit větám, které jim autorka vložila do úst, neboť již zemřeli, a potomky, kteří by je bránili, vesměs nemají. Toto mi vadí asi nejvíce a nemohu pochopit, jak to mohlo autorce jen tak projít. Něco podobného mi vadilo i u knihy Skleněný pokoj. Po přečtení knihy se mi smíchaly podložené informace z minulosti s fikcí z knihy a patrně budu mít v hlavě navěky zmatek.
Román Kateřiny Tučkové Bílá Voda se poprvé na jevišti objevil letos v únoru v Městském divadle Brno v dramatizaci a režii Dodo Gombára. Nyní ho uvedla i Činohra Národního divadla v Praze. Autorem dramatizace je Daniel Majling, režisérem Michal Vajdička.
DVTV, 8.5.2022
Tučková: Komunisté měli na likvidaci řeholnic systém. Chci jim vydobýt více respektu (23 minut)
https://video.aktualne.cz/dvtv/tuckova-komuniste-meli-na-likvidaci-reholnic-system-chci-jim/r~fff1d01ecc4111ec9136ac1f6b220ee8/
Kniha mě okouzlila. Příběh hlavní hrdinky, osudy řeholnic i vykreslená atmosféra doby. Jediné, co na mě působilo rušivě, byly mnohdy dlouhé dopisy duchovních. Některé byly zajímavé, některé jsem se musela nutit číst. Těším se, až budu mít zase více volna a knihu si přečtu ještě jednou.
Jednoznačně nejlepší, co jsem v poslední době četla. Kniha mě doslova pohltila, přesto, že jsem celoživotní knihkupec a přečetla jsem toho hodně. Před časem jsem si koupila "Žitkovské bohyně" a tak jsem očekávala, že to bude opět velmi zajímavé čtení. Jednoznačně ocenění Magnesia litera Kateřině Tučkové právem patří. Já se vůbec nedivím, že knihu psala deset let a tak to skutečně stojí za to. Po přečtení jsem si hned v Autoatlase našla Bílou vodu, která je skutečně na hranici s Polskem. Muselo být hrozné přivážet sestry všech řádů do této oblasti a do kláštera v tak neutěšeném stavu.Děkuji za tento literární zážitek. Marie Kalistová
PS : Na popud MNV ,městského národního výboru v Bílé Vodě zbourali kapli sv.Antonína Paduánského,protože místní komunisté nechtěli,aby se konali tradiční poutě .Řadové sestry zachránili sochu svatého Antonína a křižovou cestu a interiér kapličky.
Vít Luck : Vzpomínky Zůstaly
Takže nemusela autorka přestěhovat Zlatohorskou Maria Hilfe.
Dovolila bych si poznámku. V dnešní církvi rozhodně "nevládnou" ti, co "vládli" v době předrevoluční. To je velmi nešťastné zevšeobecňující zjednodušení.
Jdu do toho......:-), tak jsou tu různé "tábory",....já doufám, že se připojím k těm, kteří knihu , příběh přijali s nadšením....
Dubkelhell: proč se vám to zda moc? Zatím hodnotili největší fandové, kteří knihu měli už 20.4. Teď bude hodnocení klesat, protože si knihu přečtou střední fanoušci a ti, kteří četli pouze půjčené z knihovny. Normální efekt. Oficiálně vyšlo včera.
96 %? To je nejak podezrele moc. Mam takove tuchy, ze ve skutecnosti to bude o dost slabsi, no ja to cist pro jistotu nebudu. :)
siena: jo takto, tak to bych také byla zvědavá. Moc nevím, co polopravd je na tom, že řeholníci a řeholnice byli za minulého režimu šeredně zameteni do ústraní a bylo s nimi nakládáno opravdu odporně.
A ano, článek ve mně vyvolává úplně stejné dojmy. Už pár let se do končin kolem Hrozenkova chystám na několikadenní dovolenou, nasávat atmosféru a chodit po kopcích a lesích. Jsem velice zvědavá, jestli je to tam s tou averzí na turisty tak strašné...
Přečetla jsem si ten článek na Novinkách... no, co k němu říci... být tamní, tak mne urazí spíše on, než román paní Tučkové.
terimila, ano, je to beletrie. Já reagovala na uživatelčino "Čekala jsem příběh řeholnic, četla s odpuštěním plácání o jeptindách, co je v obci nenávidí a jsou proti nim. Vím, že je to román, fikce, proč se ale zakládá na polopravdách?". Co to tedy ty údajné polopravdy vlastně mají být... Knihu jsem nečetla, ale měla možnost se setkat s některými internovanými sestrami, viděla jsem v devadesátých letech dokumenty. Proto mne to zajímá.
lazarus:
Třeba tady: https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/jak-kniha-o-zitkovskych-bohynich-obratila-lidem-zivot-40300132
Ale zase - já to Tučkové absolutně nevyčítám. Napsala román na nějakém reálném základu, zapracovala do něj na okrajové pozici skutečnou ženu, vylíčila ji jako poctivou ženskou, co se snažila pomáhat... to vše mi přijde naprosto přijatelné. Spíš bych to, být příbuznou, brala jako poctu své babičce, tetičce, cojávím.
Ano, chápu, že je otravné, že pak do vesnice lezou davy turistů, co chtějí vidět domeček, kde se stala ta vražda, ale to není chyba autorky...
Jo, Tučková si některé věci domýšlí. Úplně si prý třeba vymyslela řád, z něhož je sestra Evarista. Podle vlastních slov to dělá proto, aby nepodsouvala poněkud nekonvenční postoje fiktivní sestry konkrétnímu řádu, pro který by to mohlo být nepříjemné. Mně to přijde jako zcela rozumné a pochopitelné.
A ohledně polopravd... ehm, to snad je u románu normální, že nepracuje s pravdivými motivy, pak by to byla literatura faktu. Zasazení do skutečných kulis nebo událostí je snad také v beletrii normální, stejně jako snaha o vyvolání dojmu, že autor píše o skutečnosti, i když popisuje fiktivní věci (napadá mě třeba Jozef Karika, Trhlina je celá jedna velká hra na skutečnost).
jitka17003
Že Tučková není v Žítkové oblíbená víte odkud? Někde se o tom psalo? Můžete mě navést prosím?
avbrno: v předprodeji u vydavatele nebo ebook, Host o tom vydal zprávu. Takže je lepší si počkat do konce měsíce, než mít šotka ;) tady info:
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/kniha-bila-voda-bojuje-s-tiskarskym-sotkem-40394596
To, že MÁ KNIHA VYJÍT 20.4. a proto ji nelze komentovat, protože ještě nevyšla, je čirý nesmysl a praktická zvůle. Kniha samozřejmě vyšla a kdo si jí objednal včas v předprodeji, tak ji prostě mohl číst po 12. dubnu, když ji nakladatelství začalo distribuovat. Takže mě kniha normálně dorazila jako normální zásilka , stejně jako každému, kdo si o ni napsal 14.dubna a proto nechápu, proč je můj komentář smazaný. Proč máme "využít diskuse"?, když knihu lze normálně mít a normálně číst?
Časopis Host, 24.1.2022
Fanoušci se dočkali. Bílá Voda Kateřiny Tučkové vyjde letos na jaře.
https://kavarna.hostbrno.cz/clanky/fanousci-se-dockali-bila-voda-kateriny-tuckove-vyjde-letos-na-jare
Rozhovor s Kateřinou Tučkovou o knižní novince:
https://magazin.aktualne.cz/kultura/literatura/podcast-na-hrbitove-v-bile-vode-mi-doslo-katerina-tuckova/r~dcf8ae864fbd11eb842f0cc47ab5f122/
Štítky knihy
historie, dějiny náboženství ženy pro ženy řeholníci jeptišky oběti komunismu
Autorovy další knížky
2012 | Žítkovské bohyně |
2022 | Bílá Voda |
2009 | Vyhnání Gerty Schnirch |
2014 | Fabrika |
2018 | Vitka |
Mohl by mi někdo vyspojlerovat co se Leně stalo, že se dala na chlast? (Pokud jsem to správně pochopila.) A jak je možné, že osoba s jejimi názory na věříci se ocitla v klášteře?
Nějak se mi ta knížka těžko čte, obzvlášť ty "úřední pasáže", tak ji asi odložím.