Dobří vojáci padli... diskuze
Stanislav Rejthar
Stanislav Rejthar (1911-1977), válečný pilot, příslušník 313. čs. stíhací perutě RAF ve Velké Británii, se zúčastnil i Slovenského národního povstání s 1. samostatným stíhacím leteckým plukem pod vedením štb. kap. Františka Fajtla. Po roce 1948 degradován, propušten z armády, vyhozen z bytu. Uplatnění našel pouze jako jeřábník, později projektant. Jeho vzpomínky jsou nejen připomínkou válečných útrap a vítězství nad nacisty, ale i svědectvím o doživotní perzekuci po uchopení moci komunisty.... celý text
Diskuze o knize (1)
Přidat komentář
Pavelpi, opravdu srovnáváte odstraněný pomník, pomník, který byl instalován v roce 1980, s tím, jak se komunistický režim "vypořádal" se svými nepřáteli? Ale jinak velmi hezká ukázka dnešní moderní relativizace... Komunistický totalitní režim, poté, kdy se dostal k moci, tak přistoupil k nemilosdrné likvidaci, fyzické a profesní, všech nepřátel. A je samozřejmé, že příslušníci Západního odboje, byli mezi prvními. Nezlobte se, psát tedy o tom, jak nevděk světu vládne a je vlastně jedno kdo je u moci, v jaké společnosti žijeme, není na místě a opravdu není adekvátním zhodnocením nejen této knihy vzpomínek. To je jen, již mnou zmíněnou, relativizací toho, co se tu dělo od roku 1948. Ostatně, i kontroverze zmíněného pomníku, nespočívá jen v maďarských událostech.
Letos si připomínáme 70. let od velkého monstrprocesu s paní doktorkou Horákovou. Den její, a dalších 3 odsouzených, popravy, 27. 6., se stal Dnem památky obětí komunistického režimu. K připomenutí vznikl plakát s podobiznou paní doktorky a nápisem Zavražděna komunisty. S nemilým překvapením jsem se dočetla, že vedení filosofické fakulty tento plakát odmítlo vyvěsit... ale bohužel zcela v souladu s vyjádřeníma pana děkana Pullmanna.