Dýka s hadem diskuze

Dýka s hadem
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533825/bmid_dyka-s-hadem-65e9d3aa2fea2.jpg 4 1028 1028

První případ královského prokurátora Oldřicha z Chlumu – křest ohněm na hradě Grabštejn Píše se rok 1269 a Oldřich z Chlumu byl nedávno jmenován královským prokurátorem a správcem hradu Bezděz. Má čerstvě po svatbě, na líbánky však není čas. Jindřich z Donína, pán hradu Grabštejn, a je chladnokrevně zavražděn to ještě v době, kdy na jeho sídle pobývali hned tři význační šlechtici. Zdá se, že k vraždě velmože Jindřicha, který byl proboden dýkou s hadem ve své vlastní ložnici, měli motiv všichni tři pánové. Jak s tím však souvisí vražda v johanitské komendě v Dubu? Když už se zdá, že je vše vyřešeno, případ se ještě více zaplétá. Úvodní příběh detektivní série Hříšní lidé království českého. Vlastimil Vondruška, PhDr., CSc. (1955) Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 40 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze je naším nejčtenějším domácím i zahraničním autorem za roky 2011–2015. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA. V Tympanu vydává audioknižní ságy Přemyslovská epopej, Husitská epopej a detektivní cykly Hříšní lidé království českého a Letopisy královské komory. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu. Jan Hyhlík (1945) Hlasatel, herec a dabér Jan Hyhlík vystudoval ve své rodné Praze divadelní fakultu AMU. Vystřídal divadla v Hradci Králové, Kolíně, Brně, Praze a Pardubicích. Externě spolupracuje od roku 1995 s Českým Rozhlasem 3 Vltava a zhruba stejnou dobu načítá knihy pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana, kde vytvořil již přes 150 audioknih. Tympanum v jeho interpretaci vydalo audioknihu Poutník: Mágův deník, ságy Vlastimila Vondrušky Přemyslovská epopej a Husitská epopej, detektivní cykly Hříšní lidé království českého, Letopisy královské komory a šest titulů Fredericka Forsytha.... celý text

Diskuze o knize (4)

Přidat komentář

RogiS
24.03.2020

O dvacet pět knížek později:
Oldřich z Chlumu se stává královským prokurátorem (Ota ze Zástřizl jeho panošem)
Časem potká Diviše a začne stavět Bezděz hrad.
Diviš s Martou nemají děti a ani se o žádné nestarají
Dýka s hadem: když předával Přemysl II Otakar Oldřichovi úřad, Diviše už zná a Bezděz stojí (je to jediné, o co se může opřít¨)
Marta má syna
Na hrad se sjedou šlechtici z širého okolí - to v severních Čechách byli pouze tři významní šlechtici?

siena
03.07.2019

Lectore, jestli ještě mohu. Hezky jste to shrnul v posledním odstavci. K napsání původního příspěvku mne přiměl pan uživatel nero 13, formou toho svého. Tou, a teď mi promiňte, nero 13, arogancí, která z toho příspěvku čišela. A když jste ještě neměl pravdu, tak mi to holt nedalo.


siena
02.07.2019

nero 13, vidíte, slyšíte prvně, přesto napíšete komentář, kde "děláte ramena" na paní uživatelku. A to ještě příspěvkem, kam jste jen cosi okopíroval z wikipédie, a navíc, se ani neobtěžoval rozkliknout dále. To tedy k tomu neověřování faktů...

Na druhou stranu, tyto komentáře hezky ukazují, proč se vedou spory nad tvorbou pana Vondrušky. Pominu, že víte, že autor ví, ale "...schválně napíše že mniši měli 5 mší denně protože většina čtenářů ví co je mše, ale co je v náboženství hodinka tak těch asi moc nebude. ...". Opět, že nevíte vy, neznamená, že neví nikdo další, a že jich nemusí být málo. Já se ale potom ptám, proč si autor pro své romány vybírá prostředí, o kterém, jeho čtenáři, dle vás, mnoho nevědí, a pak v nich hází termíny ve stylu "Dalmácie a decimálka". A proč si tyto náměty nakonec vybírají samotní čtenáři, když nemají zájem se o něm něco blíže dozvědět. Poznámka pod čarou, či na konci knihy, by určitě nikoho neobtěžovala. Tedy předpokládám, že ne, neb to autoři historických románů běžně dělají.

siena
01.07.2019

nero 13, jestli chcete druhé kritizovat pro osočování a poučovat je, nebylo by od věci, nejprve vědět, o čem píšete. Nevím, jak modřín, ale breviář se samozřejmě modlí. Co také jiného, jestliže je to denní modlitba církve:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Denn%C3%AD_modlitba_c%C3%ADrkve