Friedenstaube diskuze
Michael Winkler
Svět tak, jak jej známe, již neexistuje. Konflikt na Blízkém východě eskaloval ve světovou válku. Jen pár hodin před totální atomovou válkou planetu zasáhlo kladivo Boží několika asteroidy, jež vyvolaly vlny záplav a třídenní temnotu. Země se stala pustou a prázdnou… Na nové Zemi žije sotva 500 milionů lidí. Lidská společenství a národy, jak jsme je znali, zmizely. Naopak se opět zformovaly dávno zapomenuté národy. Ve zničené střední Evropě v nové velikosti povstává Německá říše; světoví mistři v obnovování opět ukazují své staré ctnosti. Stav, který panoval po třicetileté válce, se otočil: Říše je velkým, prosperujícím, jednotným tělesem a kolem ní jen samé malé státečky, které se stále snaží zkonsolidovat. Spojení přes Atlantik bylo zpřetrháno. Na pokusy o rádiové vysílání nikdo neodpovídá. Říše se tedy rozhoduje vypravit expedici a prozkoumat, co se tam vlastně přihodilo. Loď vyplouvá na širé moře v den výročí bitvy u Skaggeraku a míří směrem na New York. Co čeká na loď Jeho Veličenstva FRIEDENSTAUBE za širým oceánem?... celý text
Diskuze o knize (1)
Přidat komentář
Podle komentáře pod značkou Wolflssen jsem se prý ve svém komentáři rozohnil, jako bych sám byl spisovatel postkatastrofickch románů a snad bych i chtěl jakési "oddechové čtení" (zde konkrétně knihu Friedenstaube) hodit do ohně. Došlo snad zde k omylu. Především, nikdy, u sebevětší zhovadilosti, jsem nepožadoval házení do ohně. Právě naopak, ať si čtenáři (ovšem ti mozek používající) sami udělají názor a vidí, co se také vydává. To platí plně i pro diskutovanou knihu Friedenstaube. Své zhnusení jsem myslím dostatečně doložil přímo citacemi textu knihy. A mimochodem, ve svém komentáři cituji i názory zahraničních čtenářů, kteří se vyjádřili o tomto "díle" podobně. K osobě samotného autora Winklera jsem zároveň napsal příspěvek, opět podložený informacemi ze zahraničí. Na "oddechovou" literaturu lze mít samozřejmě názory různé, ovšem kniha Friedenstaube je pozoruhodný "postkatastrofický" román. Ve svém komentáři píši, že jde spíše o vzteklou reakci nějakého zastydlého nacisty na to, jak dopadla 2.světová válka. Dalo by se to ovšem, uznávám, považovat za dystopii, tedy (cituji definici): "opak utopie, myšlenku fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody) vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů". Jako varování před vývojem společnosti by to tedy šlo brát, kdyby zde nebyly informace o tom, co je zač autor (viz můj příspěvek do rubriky "Autoři"), ze kterých snad jasně plyne, že TAKTO, jako dystopii, varování, to autor určitě nemyslel. Ale i kdyby, nic to nemění na tom, že literární úroveň spisku je ubohá, na úrovni ideologického žvástu. Jestli si kdokoliv u takové četby "oddychne", přeji mu to z celého srdce a rozhodně nic do ohně házet nechci.
Ještě jednu věc bych dodal k nové stupnici hodnocení. Podle této nové stupnice lze nejhůř hodnotit knihu jako "ztráta času" místo někdejšího "odpadu" (prý, podle některých, až urážlivé a "neslušné"). Nuže, o ztrátě času je možné mluvit i u relativně dobrého textu, který ovšem jen opakuje nějaké dávno známé věci, fakta. Tam, kde se o tomtéž dá poučit jinde lépe. Friedenstaube je ovšem pro mne literární odpad, že je to současně i ztráta času je jen toho důsledek.