Dýka s hadem diskuze
Vlastimil Vondruška , Alena Vondrušková
Hříšní lidé Království českého (MOBA) série
< 1. díl >
Čtvrté vydání bestselleru, který je úvodním dílem edice historických detektivních románů o Oldřichovi z Chlumu a jeho panošovi Otovi. Děj se odehrává v polovině 13. století za vlády českého krále Přemysla II Otakara. Správce Bezdězu řeší případ vraždy pána hradu Grabštejn a tajemnou vraždu v johanitské komendě v Dubu. Detektivní zápletka se prolíná se statečností i proradností rytířů a romantickou láskou. Autor knihy si získal již tisíce čtenářů především schopností přenést je do středověku a vytvořit dokonalou iluzi doby.... celý text
Diskuze o knize (4)
Přidat komentář
Lectore, jestli ještě mohu. Hezky jste to shrnul v posledním odstavci. K napsání původního příspěvku mne přiměl pan uživatel nero 13, formou toho svého. Tou, a teď mi promiňte, nero 13, arogancí, která z toho příspěvku čišela. A když jste ještě neměl pravdu, tak mi to holt nedalo.
nero 13, vidíte, slyšíte prvně, přesto napíšete komentář, kde "děláte ramena" na paní uživatelku. A to ještě příspěvkem, kam jste jen cosi okopíroval z wikipédie, a navíc, se ani neobtěžoval rozkliknout dále. To tedy k tomu neověřování faktů...
Na druhou stranu, tyto komentáře hezky ukazují, proč se vedou spory nad tvorbou pana Vondrušky. Pominu, že víte, že autor ví, ale "...schválně napíše že mniši měli 5 mší denně protože většina čtenářů ví co je mše, ale co je v náboženství hodinka tak těch asi moc nebude. ...". Opět, že nevíte vy, neznamená, že neví nikdo další, a že jich nemusí být málo. Já se ale potom ptám, proč si autor pro své romány vybírá prostředí, o kterém, jeho čtenáři, dle vás, mnoho nevědí, a pak v nich hází termíny ve stylu "Dalmácie a decimálka". A proč si tyto náměty nakonec vybírají samotní čtenáři, když nemají zájem se o něm něco blíže dozvědět. Poznámka pod čarou, či na konci knihy, by určitě nikoho neobtěžovala. Tedy předpokládám, že ne, neb to autoři historických románů běžně dělají.
nero 13, jestli chcete druhé kritizovat pro osočování a poučovat je, nebylo by od věci, nejprve vědět, o čem píšete. Nevím, jak modřín, ale breviář se samozřejmě modlí. Co také jiného, jestliže je to denní modlitba církve:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Denn%C3%AD_modlitba_c%C3%ADrkve
Štítky knihy
13. století česká literatura mnichové, mniši historické detektivky Oldřich z Chlumu (fiktivní postava)
O dvacet pět knížek později:
Oldřich z Chlumu se stává královským prokurátorem (Ota ze Zástřizl jeho panošem)
Časem potká Diviše a začne stavět Bezděz hrad.
Diviš s Martou nemají děti a ani se o žádné nestarají
Dýka s hadem: když předával Přemysl II Otakar Oldřichovi úřad, Diviše už zná a Bezděz stojí (je to jediné, o co se může opřít¨)
Marta má syna
Na hrad se sjedou šlechtici z širého okolí - to v severních Čechách byli pouze tři významní šlechtici?