Príbeh umenia diskuze
Ernst Hans Gombrich
Najúspešnejšia kniha o umení na svete už vyše 60 rokov ponúka základnú orientáciu v dejinách umenia od najranejších jaskynných malieb až po súčasnú experimentálnu tvorbu. Profesor Gombrich vytvoril ľahko pochopiteľný poriadok v množstve mien, období, slohov či štýlov. Neuveriteľne komplexná publikácia obsahuje čiernobiele aj farebné reprodukcie a rozkladacie obrazové prílohy. Príbeh umenia už desaťročia zostáva bezkonkurenčným úvodom do dejín umenia. Vzdeláva a zároveň prináša radosť. Čitatelia všetkých vekových kategórií a vzdelanostnej úrovne na celom svete našli v profesorovi Gombrichovi skvelého rozprávača, ktorý niekoľkými slovami dokáže vysvetliť celkovú atmosféru daného historického obdobia. Chce, aby sme dejiny umenia vnímali ako „príbeh sústavného prelínania a zmeny tradícií, v ktorých sa každé dielo vzťahuje na minulosť a ukazuje na budúcnosť“, ako „živú reťaz, ktorá trvalo spája umenie našich dní s umením z čias pyramíd“. V novej úprave pokračuje 16. vydanie tohto klasického diela vo svojom triumfálnom postupe v oslovení budúcich generácií a zostáva prvou voľbou pre všetkých nováčikov v poznávaní umenia.... celý text
Literatura naučná Umění Encyklopedie
Vydáno: 2017 , Ikar (SK)Originální název:
The Story of Art, 1950
více info...
Diskuze o knize (11)
Přidat komentář
Jen dvě poznámky...
"...Pánové nevím, v jakém světě žijete. Valná většina mých známých, a že jich mám hodně, považuje umění za něco zcela nezáživného. " Reagovala jsem na vaše konstatování, podivení, které je obecné, s knihou primárně nesouvisející. A že nebyla zpráva určená mně? Dodnes jsem si myslela, že rubrika diskuze je určená všem. Nejspíš další zvláštní, nereálný svět. A propos, vy jste se pánů uživatelů předem zeptal?
Sienno, já nic nevyvozuji a hlavně nikomu neradím. Někdo návštěvuje galerie, jiný jde do multikina, je to jejich věc. Třeba vy tady diskutujete nad knihou, kterou jste nečetla, a nad zprávou, která nebyla určena vám. Pokud vás to ale baví, klidně v tom pokračujte.
braunerová, máte pravdu, těžká. Vy tu argumentujete svým okolím, z toho vyvozujete, že snad jen pár jedinců, bloudů, mohou považovat umění za podnětné, za zábavné, za dobrodružné. A já tu zase mluvím o lidech, kteří stojí i několikahodinové fronty před galeriemi, kteří i za koncerty, za operními představeními jezdí po celém světě, kteří se o umění aktivně zajímají. Jak jsem napsala v prvním komentáři, tento svět není natolik liduprázdný, že by i zdejší, a právě zdejší, uživatelé mohli předpokládat, že tu budou jeho obyvatelé...
siena: težká diskuze. Já mluvím o reálném světě, vy o virtulních čtenářích na DK. Naštěstí i na DK najdeme reálná čísla: Harry Potter a kámen mudrců je v přečtených 18756x, Příběh umění 256x.
Však jsem si ji přečetla...podivujete se jmenovaným uživatelům, že se oni diví komentáři jedné ze zdejších uživatelek a argumentujete zkušenostmi se svými početnými známými. Jen říkám, že svět, kde žijí oba zmínění, není světem zase až tak izolovaným a odtažitým, jak by se snad mohlo zdát i vám. Já chápu, že ne všichni zdejší uživatelé budou nadšenými obdivovateli např. výtvarného umění, že ne všichni budou nadšeně vyhledávat klasickou hudbu. Nečekala bych ale, že se budou podivovat, že tak druzí zde činí.
siena: přečtěte si prosím nejprve celou diskuzi, na kterou jsem reagoval. Podsouváte mi něco, co jsem nenapsal.
braunerova, že valná většina vašich známých, považuje umění za nezáživné, ještě neznamená, že by uživatelé sam198, Stammel žili v nějakém "záhadném" světě. Naopak. Zrovna na DK bych čekala, že tu budou lidé, kteří k němu mají vztah a nepodivují se, když druzí umění považují za součást svého života.
sam198, Stammel: Pánové nevím, v jakém světě žijete. Valná většina mých známých, a že jich mám hodně, považuje umění za něco zcela nezáživného. Abych byl přesný, slovem "umění" myslím to, o čem píše Gombrich a co myslí Senza Jenka. Je totiž také umění kulinářské, umění kinematografie a další. No a kdybych jim navrhnul návštěvu muzea nebo galerie, doporučí mi, abych se nad sebou zamyslel (tedy asi by použili poněkud jadrnější výrazy).
To mě teda taky pobavilo. Možná se to dá říct o nějakém období, úzkém časovém pásmu (kde třeba člověka subjektivně toho moc nezaujme) ale označit takhle celé dějiny je trochu, ehm zvláštní.
"Na takové nezáživné téma je to skvěle čtivé."
Dějiny umění prý nezáživné téma... Probuďte se! Co může být víc vzrušující než cesta za vydobíváním největších děl lidského umu a ducha? Jestli v tomhle neumíte rozpoznat nic záživného, tak bych se být Vámi zamyslil nad tím, jestli vůbec umíte vnímat. To nemyslím nijak jízlivě, to je vážná otázka.
Štítky knihy
malířství umění architektura sochařství dějiny umění
Autorovy další knížky
1997 | Příběh umění |
1985 | Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování |
2013 | Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře |
1999 | Stručné dějiny lidstva |
1939 | Jak bylo kdysi... |
Nevíte přátelé, jaký je rozdíl mezi vydáními od Arga a tím předchozím z Odeonu? Chystám se knihu koupit dětem k Vánocům, vzhledem k ceně přes antikvariát, pomohlo by mi to rozhodnout.
s díky
Bertrand