Pýcha a předsudek diskuze
Jane Austen
Slavná anglická spisovatelka Jane Austenová napsala řadu románů. Jedním z nich je román Pýcha a předsudek. Nejslavnější román Jane Austenové s jemnou ironií zobrazuje prostředí, morálku a zvyky anglické venkovské šlechty. Povrchní paní Bennetová má jediný cíl - dobře provdat svých pět dcer. Nejstarší Jane je pěkná, milá a dobrosrdečná, Elizabeth zase půvabná, upřímná a má svérázné názory které často šokují okolí. Mary je tichá a její největší zálibou je četba. Dvě nejmladší, Lydia a Kitty, jsou lehkomyslné a koketní. Hlavní hrdinkou je Elizabeth, která ztělesňuje autorčiny představy o ideální ženě. Její počáteční nesympatie vůči Darcymu se postupně mění v náklonnost a lásku. Takřka do poslední chvíle zůstává čtenář v napětí, jak jejich příběh skončí.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2011 , J. Otto - Ottovo nakladatelstvíOriginální název:
Pride and Prejudice, 1813
více info...
Diskuze o knize (70)
Přidat komentář
Který překlad je nejlepší? Líbí se mi, když Elizabeth říkají "Lizzie", ale mám doma jen překlad od Evy Kondrysové, a ten překlad mě nijak nenadchl.
Pýchu a předsudek jsem četla jako knihu k maturitě a už jsem se k autorce této knihy vrátila četla jsem od ní například Emu
Mňa Opátstvo Northanger nadchlo, milujem tú iróniu a vôbec, paródia, to je moje. Aj Emma je skvelá. Sídlo Mansfield je až za nimi. A takto to myslím dopadne vždy, keď chce dakto poradiť. Čo rada, to iný názor.
Brunettlibrary : Určitě si přečtěte Rozum a cit a Mansfieldske panství. Naopak Emma není nic moc. Podobně mě ne nadchlo ani Opatství Northhanger.
"...Velmi mě překvapilo, jak je kniha snobská, ironická a hlavně i na dnešní dobu aktuální, ačkoliv ji autorka napsala ve druhé polovině 19. století, kdy byl feminismus a ženské hnutí teprve v plenkách. ..."
V druhé polovině, resp. na přelomu století 18. a 19. Vzhledem k tomu, že pak společenský vývoj nabral spád, je to celkem podstatný detail.
Je to na neuverenie, ale podarilo sa mi v mojom knižnicovom chaose tú knihu nájsť. Takže: v Jane Austenovej od Roberta Milesa sa to píše len jednou vetou a trochu inak, možno to mám z nejakého doslovu. Ale našla som list v knihe The Life of Charlotte Brontë by Elizabeth Gaskell, kde Charlotte o Jane Austen píše. Nie je tam toho prehnane veľa, pár odsekov. Neprešla som to detailne, len letmo, každopádne je jasné, že o žiadny obdiv nešlo.
Rusalka, skúsim pohľadať. Čítala som o Jane aj Charlotte kde čo, už presne neviem, odkiaľ to mám, ale ak sa dobre pamätám, bolo to kvôli tomu, že Charlotte sa nepáčilo, že v austenovkách nie je žiadna vášeň, žiadny oheň, sú príliš uhladené, nezobrazujú realitu. V tom mala do určitej miery pravdu, Jane Austen drsnejšie stránky života neopisovala. Rozhodne z jej kníh necítiť tú vášeň, ktorá sála z kníh Charlotte Brontë. Ani Mark Twain nemal Janine knihy rád, vyjadroval sa o nich nelichotivo, marí sa mi, že to bolo tu https://www.databazeknih.cz/knihy/jane-austenova-37090 Mrknem sa.
Naias, to je zajímavá informace, o tom názoru Brontëové na Austenovou - dá se o tom někde něco víc dočíst, nevíte?
Hej, austenovky a brontëovky bývajú hádzané do jedného vreca, hoci ich delí nielen čas, ale aj spôsob, ktorým písali. Charlotte Brontëovú knihy Jane Austenovej nijak neokúzľovali, práve naopak, a kladenie ich diel na roveň by v žiadnom prípade nebrala ako kompliment.
A ještě bych podotkla, k tomu cos napsala, Naias, že sestry Brontëovy jsou poněkud mladší, takže bych také jako čtenář neporovnávala. Ač se může dnes zdát, že všechny jsou z "pravěku"...
Knihochod, ktoré vydanie ste čítali, kto to prekladal?
Mimochodom, Pýcha a predsudok nie je historický román. Tak sa označujú romány, ktorých dej autor situuje do minulosti, čo Austenová neurobila, ona písala o svojej vlastnej dobe.
Sabina5156, Malé ženy a austenovky sa navzájom kopírujú? Kniha s autobiografickými rysmi z obdobia americkej občianskej vojny a vymyslené príbehy z Anglicka?
Gordonlord, prečítajte si Opátstvo Northanger. Zistíte, aký mala Jane Austen názor na dramatizovanie a gradovanie deja, aby si čitateľ prišiel na svoje. To, že v jej dielach sa dramatické zvraty nevyskytujú, nie je nedostatok, ale zámer.
Lenas2412, jaj, kdyby za mého mládí byly podobné knihy mezi povinnými... :) Dovolila bych si říct, že nás bude víc, kteří si Jane Austenovou čteme ne z "musu"...
Myslím, že keby nie je predmetu "britská a americká literatúra" na gymnáziu, ktovie kedy by som sa bol k tomuto dostal.
Knižku som mal ako povinné čítanie na gymnáziu. Neviem, prečo som to predtým celkom ignoroval. O samotnej Jane Austen a o tom, akou veľkou klasikou Pride and Prejudice je, som sa dozvedel až tento rok.
Po prečítaní prerozprávanej verzie od Margaret Tarner musím zhodnotiť, že sa skutočne jedná o "must-read" svetovej literatúry. Romány a predovšetkých historické romány tohoto typu dokážu ponúknuť celkom realistický pohľad do diania v danej dobe. Veľmi atmosfericky vykreslené Anglicko 18. storočia ma musím povedať, vtiahlo do deja a vedel som si to predstaviť.
Zhliadol som si aj film a musím povedať, že práve ten mi možno ešte viac pomohol pochopiť príbeh samotnej knižky a lepšie oceniť tento klenot anglickej literatúry. Romantiku mám rád, v literatúre obzvlášť. Aj keď sa zdá, že ide o knihu napísanú skôr pre ženy, mám pocit, že dokáže rozprávať k obom pohlaviam. Sám som sa tam niekde našiel.
Spoločenské a historické romány sú určite ďalšou skupinou kníh, ktorej by som chcel venovať väčšiu pozornosť. Tak pekný príbeh ako Pride and Prejudice od Jane Austen ma o tom presvedčil.
“What are men to rocks and mountains?”
Rozhodně není jen pro ženy. Je to jeden z mých nejoblíbenějších románů. Doporučuji nový překlad Kateřiny Hilské (2017).
Any37, dej historického románu sa odohráva v minulosti, ktorú nezažil autor, nie v minulosti, ktorú nezažil čitateľ. Austenová písala o svojej vlastnej dobe, takže jej diela nie sú historickými románmi.
Upřímně řečeno, nechápu moc nadšení čtenářek z pana Darcyho. Tedy, trochu ano, (skoro) každá žena asi touží po tom princi na bílém koni, ale ruku na srdce, opravdu si dovedete představit, že byste s někým takovým reálně žily? Dobře, je zámožný, to je asi dobrý důvod leccos překousnout. Jenže zároveň jeho postava nese silné introvertní rysy a to může být v dnešní době docela problém. Pro vzájemné pochopení nedeformované počátečním okouzlením, každodenní komunikaci, velice kritický postoj k obecně přijímaným "pravdám", pro důraz na skutečné hodnoty. I když jeho slušnost a empatie vám budou dlouho a nezištně vycházet vstříc, je stejná dávka vstřícnosti nutná i z druhé strany. A jak daleko jste opravdu, v zájmu oboustranně pociťované harmonie, ochotny vyjít z převážně extravertně orientovaného světa zpět do svého srdce?
Vikk, Jane Austenová zemřela dříve, než se královna Viktorie narodila. Společenskou sondou viktoriánské Anglie tedy román rozhodně být nemůže, pokud tedy nebudeme Jane Austenovou považovat za autorku sci-fi. Nevím, jakou máte představu co znamená označení "viktoriánská Anglie", jakému období se tak říká, ale mohla bych doporučit například romány paní E. Gaskell.
https://www.databazeknih.cz/autori/elizabeth-gaskell-5897
Za mě Pýcha a předsudek a taky Emma... Rozum a cit se mi líbil snad nejmíň ze všech, tak naroveň s Mansfieldským panstvím... Ale určitě hraje roli i pořadí, ve kterém jsem knihy četla. A paradoxně mi víc přirostlo k srdci nádherné filmové zpracování z roku 1995. Je to divný, ale je to tak... :D Je to vůbec jedna z nejlepších adaptací JA, dle mého názoru...
Ak ide o to, ktorá kniha mi viac prirástla k srdcu, tak za mňa ani Pýcha a predsudok, ani Rozum a cit, ale Emma.
Naias - ano, přesně tohle jsem udělala. Vždy nejdříve čtu knihu a až poté se podívám na film, pokud existuje - kniha je VŽDY samozřejmě lepší, mám ráda právě tu fantazii kterou si při čtení vytvářím a shlédnutí filmu před četbou by to velmi pokazilo. Ten den co jsem knihu dočetla jsem se poprvé podívala na filmové zpracování a musím tedy říct, že kulturní zážitek byl ohromný! Děj je samozřejmě hodně zkrácený a něco je tam i úplně jinak, ale celkově se knižní předlohy drží docela dost věrně a moc se mi to líbilo. Pana Darcyho jsem si představovala přesně takto, to samé jeho přítele, celkově se mi vše krásně propojilo s knihou a už několik dní žiji v tomto opojení :-D Starší vydání knihy již mám doma a začala jsem číst. A musím tedy říci, že si to užívám úplně jinak než poprvé. Rozdíl ve slohu psaní je značný a sedí mi mnohem více, začetla jsem se hned a zatím mne žádná pasáž nenudila, natož abych nebyla schopna pochopit význam věty, ba i celé strany jako v případě překladu od p. Hilské. Možná je to i tím, že čtu podruhé, kniha mne více baví a všímám si mnohem více různých detailů, atd.
Minisérii BBC neznám, zkouknu též, děkuji za tip.
S popisom zovňajšku postáv to Austenová nepreháňala, to je pravda. V tomto by mohli pomôcť filmy, ale až po prečítaní knihy, pretože ak si človek urobí prvý dojem z filmu, dopadne to takto:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/pycha-a-predsudek-vyznam-3595/str-1
Ja by som odporúčala minisériu BBC Pýcha a předsudek, tá je vážne dobrá. https://www.csfd.cz/film/82781-pycha-a-predsudek/komentare/
Mohla by si pri čítaní kníh od Austenovej skúsiť prečítať knihu, aby ti filmové/televízne spracovanie nepokazilo prvý dojem, potom si pozrieť to vizuálne spracovanie (rozhodne radšej britské ako americké) a potom znovu čítať, teraz už s vedomím, ako vyzerali šaty i prostredie, takže budeš mať ucelenejšiu predstavu.
Naias - dekuji za reakci. Ano, mozna mi uplne nesedi styl psani pani Austenove. Ale mozna jsem se spatne vyjádřila, samozrejme vim, jaky je rozdíl v historickem romanu napsanem ted a tim napsanym skutecne v te době. Ctu takove i takove. Myslela jsem to tak, ze by se dalo napsat mnohem, jak to rici, podrobněji, do hloubky?? Postavy jsou krasne vykreslene dusevne, s tim souhlasím. Ale chybi mi tam vizualni stranka, trosku popis vseho, aby si clovek mohl představovat, krajinu, obleceni, osoby, atd. A take jak uz zde nekdo psal vice rozvinout vztah Lizzy a Darcyho, ten konec byl takový moc rychle uzavreny... Ale možná je to skutecne tim kdy byla kniha napsana a smysleni a mentalita byla naprosto jina nez dnes. Knihu v jinem vydani jiz mam objednanou, moc se tesim na srovnani a vubec mi není proti srsti cist hned tu samou knihu znova, coz se mi tedy moc často nestava. Urcite dam pak vedet ktery překlad se mi libi více.
Štítky knihy
pro ženy zfilmováno 18. století anglická literatura romantika skandály a aféry společenské romány zfilmováno – TV seriál morální hodnoty anglické rományAutorovy další knížky
2007 | Emma |
1996 | Rozum a cit |
2007 | Opatství Northanger |
2009 | Sanditon |
2006 | Mansfieldské panství |
Klasický historický román, který se neomrzí.