Šelma diskuze
Andrew Mayne
Naturalista série
1. díl >
Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Tho je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2019 , KalibrOriginální název:
The Naturalist, 2017
Interpreti: Zdeněk Velen
více info...
Diskuze o knize (3)
Přidat komentář
Jen jedna "drobnost" mi nepřišla dořešená. Kde vrah vzal Rozparovačův chlup, aby ho umístil na Junipeřino tělo???
Štítky knihy
americká literatura thrillery sérioví vrazi Montana
Autorovy další knížky
2018 | Šelma |
2019 | Hračkář |
2019 | Teorie vraždy |
2020 | Temný vzorec |
2021 | Dívka pod hladinou |
Doplnění mého komentáře ke knize - reakce na výtky jiných uživatelů k některým částem příběhu, které jsou ale dle mého názoru slušně vysvětleny:
Počet obětí – pachatel působil v dlouhém časovém intervalu v řídce osídleném, velmi rozlehlém teritoriu s nepřehledným terénem. Pokud se jednalo o oběti z tohoto území, velmi často to byly osoby problematické, takže pokud si jejich zmizení vůbec někdo všiml, bylo to místní komunitou přivítáno spíše s úlevou. V případě turistů či projíždějících – pokud zmizí jejich auta, kdo by vůbec zjistil, že někdo zmizel?
Příčina smrti obětí – těch pár ostatků, které se našly, byly vesměs poškozeny přírodními vlivy. Jejich ohledání bez výjimky provedli jen běžní koroneři, bez vzdělání v soudním lékařství, takže pokud nejnápadnější znaky ukazovaly na zranění zvířetem (a opravdových případů v té oblasti také asi není úplně málo), tak nad čím víc uvažovat? Opravdový kvalifikovaný a v celém státě jediný soudní lékař, resp. lékařka, se případů ujala až po zapojení Thea.
Místní policie – jednotlivé případy se odehrály v různých jurisdikcích v různých časech, takže při neochotě ke vzájemné komunikaci, o spolupráci ani nemluvě, se nelze divit, že si nedali dohromady ten počet zmizelých. A stejně – pokud to byl nějaký feťák, drobný dealer, lehká děva … kdo by vynaložil nějaké úsilí na problematické pátrání? A když už se díky Theovi začaly oběti vynořovat na světlo, zapůsobila „krásná“ lidská vlastnost – když jste o něčem řadu let skálopevně přesvědčeni a teď vám nějaký přivandrovalec začne tvrdit opak, naprostá většina se zabejčí, a bude si i nadále stát na svém. Ovšem připouštím, že s délkou té zabejčenosti to autor asi trošku přehnal.
Závěrečná akce – vzhledem k tomu, že Theo hodně působil v terénu, domnívám se, že jeho fyzická kondice nebyla tak úplně špatná už před začátkem příběhu, a v jeho průběhu si ji přece jen vylepšil. Nějaké základní medicínské znalosti měl jistě v rámci své odbornosti, ale určitě si je rozšířil v rámci práce u záchranky, kde si několik let přivydělával (netuším, proč zrovna toto některým komentujícím vadí). Působení dryáku, který si v závěru napumpoval do žil, vcelku odpovídá skutečnosti (speed, amfetaminový rauš …), jen si nejsem jistá, zda by to v reálu mohl přežít. Jenže se pohybujeme na půdě fikce, takže, proč ne.
Stížnosti, že je v knize moc biologie - připomíná mi to námitky u Marťana či Mise Saturn, že je tam moc fyziky a chemie, jenže to do příběhu podle mého osobního názoru neodmyslitelně patří.