Skleněný pokoj diskuze
Simon Mawer
Román inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat Vysoko nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a majitelé musí opustit vilu i zemi. Román, jenž na pozadí životních osudů majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa, byl v létě roku 2009 nominován na prestižní cenu The Man Booker Prize. 4. vydání... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2018 , Kniha ZlínOriginální název:
The Glass Room, 2009
více info...
Diskuze o knize (13)
Přidat komentář
Aby to nezapadlo v množství komentářů, pro ostatní, které zajímá postoj rodiny Tugendhat a něco o ní, kopíruji odkaz z komentáře uživatelky HanKasp:
https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/tugendhat.A120314_134011_architektura_web
Článek obsahuje i fotografie interiéru vily.
Pokud máte zájem vidět onyxovou stěnu "in action", tedy prosvícenou sluncem, tak je krátce vidět ve filmu Juraje Jakubiska "Post Coitum", spolu s dalšími záběry z interiéru "Skleněného pokoje", byť před rekonstrukcí.
V tradiční anketě Lidových novin Kniha roku v roce 2010 Eliška Wagnerová spontánně jmenovala tento román. "Je obdivuhodné, jak ten Angličan vylíčil v podstatě maloměstskou atmosféru Brna a jen skrze chování postav, bez moralizování, vystihl obecně platnou ambivalentnost lidského charakteru, umožňující vzepětí i propady padouchů i hrdinů."
Román ji očividně zaujal. Ještě se k němu o pár měsíců později vrátila, když vydala známý nález Pl. ÚS 24/10 z března 2011, který zrušil podstatné části zákona o elektronických komunikacích (zákon měl převést do českého právního řádu evropskou směrnici o uchovávání dat, tzv. data retention, tedy zejména záznamy telefonních operátorů nebo poskytovatelů internetových služeb). "Četl jste Skleněný pokoj?" řekla tehdy v rozhovoru pro Lidové noviny. "Tehdejší změna architektonické módy - pryč se secesí, 'ornament je zločin' - se odráží i v přesvědčení hrdinů knihy, že budou žít průzračně čistý život. Takový, který by se klidně mohl odehrávat za sklem. Jenže jak hrdinové Skleněného pokoje vyrůstají ze své mladickosti, poznenáhlu zjišťují, že to nejde, že lidský život se téměř bez hříchu nedá prožít. Iluze, že se soukromí můžu zbavit, se ukazuje falešná." Na poznámku, že zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg mluví o soukromí jako o přežitku, neboť v internetovém 21. století bude mít každý člověk jednu tvář v soukromí i navenek, se vyloženě rozzlobila: "Ale to je vidět, že ten hošík je ještě hodně mladý a, s odpuštěním, hloupý. Nemá to domyšlené a nezná lidi. Existují slabosti, které právo nijak nepenalizuje. A nemusejí být penalizovány ani společenským odsudkem - podle toho, kde člověk žije. Ale proč by vůbec měly být?! Tak se někdo možná doma přestrojuje za Myšáka Mickeyho nebo Červenou Karkulku - co je nám ostatním po tom? Do takových projevů lidské osobnosti, které nečiní jinému zlo a konají se za zavřenými dveřmi a okny, nemá nikdo co nahlížet, protože je to neslušné. Proto také nežijeme ve skleněných pokojích."
(z knihy Tomáše Němečka Padni komu padni - Život a případy Elišky Wagnerové
Koka: Njn, každému se líbí něco jiného. Netušila jsem, že spoiler není vhodný, i když všechny dopředu varuji, že je to spoiler. Právě mě to docela zarazilo u mnou nedávno čtené knihy Než jsem tě poznala. Ráda si nejdříve přečtu komentáře těch, co knihu již přečetli (možná je to chyba). Skoro v každém komentáři u této knihy uživatelé píší, že knížka nemá happyend. To není spoiler? Docela mě to tehdy mrzelo, protože u této knihy byly pouze dvě varianty konce a tedy jsem věděla, jak kniha dopadne. Nenadělám nic.
HŠ, máš pravdu, spávej klidně, já to také tak dělám, i když jsem tuto knihu nedočetla a také si o ní myslím, že je víc než přeceňovaná. Ovšem po 62 stranách to třeba ani nemohu důsledně posoudit. Odložila jsem jí z velkým údivem nad rozporem mezi zdejšími některými komentáři a tím, do jsem v ní já našla. Ale nebudeme brát těm, kteří jsou nebo mohou být z ní nadšeni, chuť si jí přečíst. Myslím, že právě to vede zřejmě nějakého moderátora k tomu, že tvůj příspěvek prohazuje z Komentářů do Diskuze- Protože nic tady tak nevadí, jako když prozradíš něco z (i bezvýznamného) obsahu knihy; napsat tzv. spoiler, to je na DK neodpustitelné.
siena: Díky. Stejně pořád nevím, jaký je rozdíl mezi diskuzí a komentářem:) Ale spát v klidu budu:-)
HŠ: Aha:-) A nechcete to tady tedy nechat? Už se tu několikrát vedla diskuse nad tématem Komentáře vs. Diskuze...např:
.http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/komentare-vs-diskuze-1542/str-6#new
Siena: Neustále mi to můj komentář hází do diskuze, což jsem nechtěla. Dva dny vydrží v komentářích a pak naběhne sem.
SPOILER!!! Knížka mě velmi zklamala. Každý muž je nevěrný své partnerce, každá žena je bisexuální, Liesel je rozmazlená panička, která má všechno, aniž by pro to musela něco udělat a místo toho, aby byla ráda že válce obětovala pouze dům a ne rodinu, tak se cítí zhrzena manželovou nevěrou. Neví, jaké má štěstí, že manžel má peníze a je schopen jim kdekoliv v jakékoliv zemi sehnat ubytování na velmi vysoké úrovni, ona se pouze nudí. Vše přitažené, těžko uvěřitelné.
Štítky knihy
Brno architektura zfilmováno první republika, 1918-1938 vila Tugendhat Protektorát Čechy a Morava podle skutečných událostíAutorovy další knížky
2013 | Skleněný pokoj |
2010 | Mendelův trpaslík |
2012 | Dívka, která spadla z nebe |
2018 | Pražské jaro |
2013 | Pád |
Pro ty, kteří chtějí zařadit knihu do "Čtenářské výzvy 2019: Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu", tak tahle kniha byla pouze nominována (v r.2009) viz:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_dr%C5%BEitel%C5%AF_liter%C3%A1rn%C3%AD_Man_Bookerovy_ceny