Smrt je mým řemeslem diskuze
Robert Merle
Životní příběh velitele osvětimského koncentračního tábora, vychovávaného od mládí i fanatismem zprvu náboženským, později národně šovinistickým, vojáka důsledně bezcitného vůči sobě i okolí, jemuž připadne úkol zracionalizovat hromadné vyvražďování židovského plemene v plynových komorách. Události jsou až do konce viděny očima hlavního hrdiny; na něm i na ostatních postavách je vylíčeno typické šíření fašistické nákazy v národě. Nacistická bestialita je v tomto románu podána o to otřesněji, že se osvětimským katům jejich činy jeví jako problém pouze technologický, nikoliv mravní. Závěr knihy staví před čtenáře otázku odpovědnosti osobní i kolektivní.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1990 , MelantrichOriginální název:
La mort est mon métier, 1952
více info...
Diskuze o knize (8)
Přidat komentář
Jistě. Podané tímto způsobem vám vězení v žádné "svobodné a demokratické" zemi rozhodně nehrozí. Je to naprosto korektní. Gratuluji.
hanpari, nevím proč bych měla být opatrná. Když jste tak dobře informován, tak jste nejspíš zaregistroval již několik i soudních projednáváních našich vydavatelstvich, např. Naše vojsko. Jako jste zajisté zaregistroval i konání celonárodních poutí do Polné, kde její svolávaleté pronášejí cosi o tom, jak ještě židovská otázka není uzavřená. Ti samí pořádají demonstrace, kde se předčítají seznamy "nepohodlných", kam se chodí s maketami šinenic. Zajisté vám také neuniklo, že se konají každoroční srazy, pod prezidentovou záštitou, extrémistů, v čele s Vandasem. O Kotlebovi, zpoza našich hranic, jste jistě také obeznámen, když jste odborníkem na projevy nacismu a fašismu ve světě.
Tím vším chci jen říci, bohužel, že extrémismus je přítomný v řadě zemí, že Baltické země nejsou žádnou výjímkou. A měrou nevídanou i v Ruské federaci, wagnerovci počínaje a ruskou mládeží konče.
Nemusíte zkoušet nic obecně.
Za prvé, nevedu si osobní archiv odkazů a prohledávat internet za vás snad dělat nemusím.
Za druhé, v dnešní době bych musel sdílet jen určité zdroje.
Ale svého času dost materiálu zveřejnila i BBC, takže můžete prohledávat tam.
V každém případě byste měla být opatrná, když se snažíte dostat někoho do vězení.
Ale snad ještě můžu napsat, že oslavy jednotek SS jsou v baltických státech dobře zdokumentované.
Zkusím obecněji... bylo by dobré, kdyby podobně příkré soudy byly konkrétní, včetně zdrojů...
hanpari, kdo jsou ti náckové? Myslíte naše západní sousedy, Spolkovou republiku Německo? Zemi, která je více než 70 let zemí demokratickou a svobodnou? Kde je společensky nemyslitelné, aby se prodávaly předměty připomínající Hitlerovu Třetí říši, jako se děje j nás...
Píše se rok 2022 a vše se musí přehodnotit.
Kniha už je zastaralá. Dnes jsou náckové naši nejlepší kamarádi. Jen se musíme tvářit, že ty hákové kříže na pozadí nevidíme.
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) nacismus válečné zločiny nacisté rozhlasové zpracování holokaust, holocaust podle skutečných událostíAutorovy další knížky
2005 | Smrt je mým řemeslem |
1974 | Malevil |
1989 | Dědictví otců |
1974 | Až delfín promluví |
1989 | V rozpuku mládí |
Něco z toho, co jsem napsala, není snad fakt? Domnívám se, že je. Proto mi to ukazování na ty druhé přijde pokrytecké a nesmyslné. Stejně, jako snaha o generalizování.