Snad ti nedělají starosti cizí názory diskuze
Richard P. Feynman
Tato kniha je nejenom svědectvím o temperamentu velkého fyzika, o ”dobrodružství jeho zvídavé povahy”, ale i vyprávěním o lidech, kteří nejvíce utvářeli Feynmanovu osobnost - o jeho otci a první ženě Arlene. Tyto veselé i smutné příběhy volně navazují na knihu To snad nemyslíte vážně! Také příhody v této knize zaznamenával Feynmanův přítel a občasný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Záznamy jsou přepsány jen s nutnými úpravami, a tak nám poskytují možnost vychutnat si Feynmanovo vyprávění a pochopit, proč právě tento vědec dokázal zaujmout studenty i všechny ostatní, kteří se s ním setkali. Od mládí rád přicházel věcem na kloub a tuto schopnost uplatnil, když jako vedoucí malé skupiny teoretiků při práci na konstrukci první atomové bomby vnikal do sejfů a "testoval" rafinovaná bezpečnostní zařízení v Los Alamos. Tuto svou vlastnost uplatnil při své práci v prezidentské komisi vyšetřující příčiny havárie raketoplánu Challenger. Feynmanovo vyprávění o jeho práci v této komisi je druhou částí knihy, v závěru pak máme možnost seznámit se s Feynmanovou přednáškou, která názorně ilustruje jeho nevšední, nejen vědecké schopnosti. Feynman si nikdy nepotrpěl na gloriolu geniálního fyzika. Rád vyprávěl, jak ti, kdo ho představovali před veřejnými přednáškami o fyzice, cítili nutnost zmínit se nejenom o jeho Nobelově ceně za fyziku, ale také o tom, že hraje v barech na bonga, kdežto vedoucí hudebních skupin v barech žádnou potřebu uvádět ho jako nositele Nobelovy ceny neměli. Z jednotlivých příběhů lze vyčíst Feynmanův odpor k pompéznosti, touhu pouštět se do dobrodružství a řešit přitom všechny problémy účiným, nekomplikovaným způsobem. Vzpomínková kniha Snad ti nedělají starosti cizí názory má šarm, jaký měl sám Feynman, a na každého čtenáře zapůsobí radost, kterou Feynmanův nespoutaný přístup k životu i práci přinášel jemu i lidem okolo něho. (zdroj: eaurora.cz)... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Věda
Vydáno: 2000 , Aurora (Praha)Originální název:
What Do You Care What Other People Think?
více info...
Diskuze o knize (1)
Přidat komentář
Autorovy další knížky
1989 | To snad nemyslíte vážně! |
2000 | Snad ti nedělají starosti cizí názory |
2005 | Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3 |
2000 | O smyslu bytí |
2001 | Neobyčejná teorie světla a látky |
Ako bežný človek vymieňa žiarovku
Vezme žiarovku a vymení ju.
Ako ja vymieňam žiarovku
Nijako. Temnota je môj prirodzený stav a aspoň sa nemusím pozerať na ten bordel.
Ako Feynman vymieňa ziarovku
Najprv mu príde podozrivé, že žiarovka je vypálená, pretože ju nedávno vymieňal. Vymyslí teda myšlienkový experiment týkajúci sa pozmeneného vnímania času, ktorý následne ukáže, že jeho vnímanie času je absolútne v poriadku. Po krátkej úvahe a pár jednoduchých výpočtoch vylúči možnosť, že by v okolí žiarovky bol časopriestor zakrivený viac ako to má bežne vo zvyku. Zavolá teda do najbližšej hvezdárne, kde si overí, že v posledných hodinách nezaznamenali žiadne slnečné protuberancie. Nakoniec pomocou hodinkového sklíčka, sitka na čaj a príkepovej vŕtačky odmeria hrúbku wolframového vlákna. Okamžite vytočí číslo výrobcu, aby si vyjasnil, prečo je hrúbka vlákna 18057x menšia, ako by každý rozumne uvažujúci človek predpokladal, čo z neho v zásade robí superstrunu. Kým počúva výhovorky podnikového právnika, čmára si na papierik jednoduché rovnice týkajúce sa kvantovej mechaniky a difrakcie svetla, ktoré mu vnuknú nápad, ako zdokonaliť výrobu žiaroviek. Spýta sa právnika, či vie, koľko právnikov treba na výmenu žiarovky a hneď si aj odpovie, že odmocnina z -2. Kým si právnik v duchu prepočítava nakoľko je to žalovateľné, Feynman položí a začne koncipovať otvorený list komisárovi EU pre energetiku, v ktorom poukáže na nezmyselné normy, týkajúce sa výroby žiaroviek a navrhne úpravy, ktoré by mohli ušetriť niekoľko miliárd EUR ročne, ktoré ale komisia zavrhne, pretože by mohli ušetriť niekoľko miliárd EUR ročne.
..................
Vzdelávacie okienko:
"Obsah radioaktivního fosforu v mozku krysy se sníží během dvou týdnů na polovinu. Co to teď znamená? To znamená, že fosfor v mozku krysy - a také v mém nebo vašem - není stejný jako pred čtrnácti dny. Což znamená, že atomy mozku se neustále obnovují. Ty, co tam byly předtím jsou pryč. Tak co je to ta naše mysl? Co jsou to ty atomy nadané vědomím? Brambory z minulého týdne."
...a týmto dnes Feynman definitívne zmenil môj pohľad na svet, seba a bryndzové halušky.