Tolkienovo vidění světa diskuze
Peter Kreeft
Podtitul: Křesťanská filozofie Pána prstenů. Dobrodružný a strhující svět Tolkienových děl nelze napodobit. Přitažlivá však může být i „výprava“ do myšlenkového světa tohoto autora, který do svých knih ukryl bohaté křesťanské poselství.
Fantasy Filozofie O literatuře
Vydáno: 2014 , PaulínkyOriginální název:
The Philosophy of Tolkien, 2005
více info...
Diskuze o knize (5)
Přidat komentář
Podle mě v tom každý může najít něco svého. Někdo tam vidí křesťanství, jiný poválečné srovnávaní se s 2. sv. válkou i když jsem četl, že Tolkien obě dvě tyto věci neustále popíral. Jiní tam vidí boj kapitalistů s proletáři, kteří budují za zvuku těžkého průmyslu lepší svět socialismu. :-) Jen nevím, přide mi to pořád furt jako parazitování na něčem, když vezmu něco, co vymyslel jiný a twistnul to v můj vlastní výklad a tvrdil úporně, že to tak je i když si tím sám nemohu být jistý...
Proč? Tolkien se dá číst jako ryze dobrodružná nebo fantasy literatura, ale těch křesťanských (nebo přímo katolických) prvků se tam najde opravdu hodně. I když samozřejmě nečouhají tolik jako třeba u Lewise. Tolkien byl docela zapálený věřící.
Ve svém světě má jednoho Stvořitele (Ilúvatar), houfy andělů (Ainur), Lucifera/Satana (Melkor/Morgoth)... Když si přečtete starší texty v The History of Middle-Earth, zjistíte, že měl dokonce zprvu pro lidi na Západě připravené i nebe peklo a očistec, pak to naštěstí předělal na mnohem poetičtější "odcházejí po smrti mimo svět a nikdo neví, co s nimi bude". A spousta věcí v Pánovi prstenů je příliš fundamentalisticky křesťanská i na můj vkus - že síla se dá přemoci jen slabostí, že lítost zadržela Bilbovi ruku, když chtěl zabít Gluma, a tím nakonec nevědomky vše zachránil a tak dále... Člověk se s tím nemusí ztotožňovat, ale to neznamená, že to tam není.
Autorovy další knížky
2014 | Tolkienovo vidění světa |
1998 | Mezi nebem a peklem |
2008 | Ach, ten Sokrates... |
2014 | Pouť. Duchovní mapa pro moderní poutníky |
2014 | Modlitba pro začátečníky |
Tolkien sám to neustále popíral do té míry, že v dopise Robertu Murrayovi (č. 142) napsal: "The Lord of the Rings is of course a fundamentally religious and Catholic work; unconsciously so at first, but consciously in the revision."
Ale myslím, že člověk zdravého rozumu s tím nemůže mít problém. To, že kniha je nějak ideologicky podbarvená, ještě neznamená, že člověk po jejím přečtení tu ideologii (nebo náboženství) přebere. Rád čtu Tolkiena, i když nejsem katolík, rád čtu Carda, i když nejsem mormon, rád čtu Wolkera a Olbrachta, i když nejsem levicově orientovaný... nanejvýš si řeknu, že s něčím vyloženě nesouhlasím, ale nezavírám před tím oči.