Velehrad vás volá! diskuze
Markéta Doležalová
Markéta Doležalová (ed.) Po zařazení agendy lidských práv do Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě nikdo nepředpokládal, že právě toto bude jedním z podstatných impulzů k rozkladu sovětského impéria. Vzniklo Helsinské hnutí, opoziční aktivisté se sdružovali s cílem poukazovat na všechny případy, kdy komunistické vlády nedodržely, k čemu se v Helsinkách zavázaly. Katolická církev měla své vlastní „disidenty“ působící v podzemí. V 60. a 70. letech 20. století se Vatikán soustředil na diplomatická jednání o obsazení biskupských stolců ve státech sovětského bloku. Od podzemní církve zachovával odstup. To se však změnilo s nástupem papeže Jana Pavla II. V Československu se zlomovým bodem pro veřejné vystoupení mladých věřících za náboženskou svobodu stala poutní slavnost na Velehradě k uctění 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje v roce 1985. Tato publikace přináší nejen vzpomínky na tak výjimečnou událost, ale též zasazuje dění v církvi do širších historických souvislostí. Prostřednictvím pohledu zahraničních historiků umožňuje rovněž srovnání s církevně-politickými poměry v tehdejší východní Evropě.... celý text
Diskuze o knize (2)
Přidat komentář
Jedna kapitola knihy je věnována příběhu Pátera Michala Pometla, bratra františkána:
https://www.pametnaroda.cz/cs/pometlo-michal-frantisek-1935
(Otec Michal Pometlo přijal sestru Smrt po delší nemoci 28. srpna 2019)
Štítky knihy
Československo katolická církev kněží disidenti církev východní Evropa Velehrad totalitní režimy zločiny komunismu 70.-80. léta 20. stoletíAutorovy další knížky
2016 | Církev za totality - lidé a místa |
2017 | Velehrad vás volá! |
2020 | Katolická církev v Československu: Kardinál Josef Beran a jeho doba |
2020 | Nebe bylo plné hvězd |
2018 | Tu stojím, inak nemôžem…: Reformácia od počiatkov do súčasnosti |
Velehrad léta Páně 1985
Význam Velehradu coby poutního místa nebyl v socialistickém Československu zcela potlačen ani během třiceti let ostrakizace katolické církve. Aktivní vystupování papeže Jana Pavla II., který Velehrad ctil coby kolébku a symbol křesťanství v této části Evropy, tak z místa učinil ideální prostor nejen pro vzdání úcty slovanským věrozvěstům.
Když vláda papeži neumožnila, aby v roce 1985 historické výročí uctil návštěvou Moravy, aktivizovalo se podzemní křesťanské hnutí a částečně i oficiální církev vedená stále smělejším kardinálem Františkem Tomáškem.
Už velehradskou kněžskou pouť na jaře toho roku navštívilo přes 30 tisíc lidí. V červenci pak na Velehrad dorazily další desetitisíce poutníků, a to navzdory informačnímu embargu a mimořádným opatřením bezpečnostních složek státu.
Režim snažící se náboženskou pouť přetvořit v mírovou slavnost byl konfrontován s atmosférou, která připomínala obrodné naladění společnosti z konce 60. let. Velehrad léta Páně 1985 se stal mezníkem oslabování vládnoucího režimu.
ČRo Plus, Historie Plus
https://plus.rozhlas.cz/katolicke-oslavy-na-velehrade-v-roce-1985-ukazaly-ze-moc-komunistickeho-rezimu-8244735