Zákeřná Ebola diskuze
Richard Preston
Zákeřná Ebola je první knihou, která se dotýká celé šíře problematiky vzácných smrtících virů. Popisuje události v období let 1967 až 1993 - zavede čtenáře do odlehlé jeskyně v džungli, překypující uhynulými zvířaty, do letounu vezoucího na palubě živoucí virologickou bombu , do přísně utajených biologických laboratoří, kde vojenští mikrobiologové riskují své životy při studiu smrtonosných organismů. Líčí úsilí vojenského a vědeckého týmu expertů, kteří v hermeticky uzavřených skafandrech hledají způsob, jak zastavit rostoucí počet obětí viru Ebola. Zákeřná Ebola není román, příběhy, které vypráví, náleží k literatuře faktu. Lékaři a sestry bojující o záchranu lidských životů uprostřed epidemií zasažených oblastí v deštném pralese jsou skuteční hrdinové současnosti...... celý text
Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: 1996 , Knižní klubOriginální název:
Hot Zone, 1994
více info...
Diskuze o knize (2)
Přidat komentář
Štítky knihy
nemoci thrillery smrtelné choroby nebezpečný virus ebola (nemoc) podle skutečných událostí
Autorovy další knížky
1996 | Zákeřná Ebola |
2013 | Mikro |
2013 | Případ Kobra |
Epidemie (resp. epidemický výskyt choroby; z řec. epi-, na, nad a démos, lid) znamená prudký růst výskytů nejčastěji téhož onemocnění za určitou dobu a v určité populaci. Kritéria pro vyhlašování epidemií mohou být v různých zemích a pro různé nemoci odlišná, nejčastěji je to nárůst nově onemocnělých za jistou dobu nebo počet současně nemocných na počet obyvatel. V ČR je to pro vyhlášení epidemie chřipky 1600 až 1800 nemocných na 100 000 obyvatel, významné jsou i další okolnosti, například trend, nakažlivost nebo úmrtnost.
(wikipedia.org)
Slovo pandemie pochází z řeckého "pan" - vše a "demos" - lidé. Jedná se o stav, kdy se epidemie nějakého infekčního onemocnění objeví v několika zemích na více kontinentech. Na rozdíl od epidemie má tedy pandemie globální charakter. To, že nějaká infekce je prohlášena za pandemii nám ale nic neříká o mortalitě a morbiditě daného onemocnění. Popisuje pouze její rozšíření. V minulosti byl stav pandemie vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací (naposledy) v roce 2009 v rámci infekce "prasečí" chřipkou. Na základě vyhlášení pandemie pak jednotlivé státy aktivují své národní pandemické plány a programy, "mobilizují" zdravotnické prostředky, vyhlašují nouzový stav atd.
(MUDr. Ivo HIemer, Centrum Očkování a cestovní medicíny Ostrava)