Zápisky odstřelovače diskuze
Vasilij Grigorjevič Zajcev
Když Vasilij Zajcev dorazil v říjnu roku 1942 do Stalingradu, průměrná životnost sovětského vojáka zde nepřekračovala 24 hodin. Tato statistika se však v průběhu bitvy postupně zlepšovala, mimo jiné i zásluhou skupinky odhodlaných odstřelovačů – a Vasilij Zajcev se měl stát nejlepším z nich. Zároveň také patřil k těm šťastnějším, kteří u Stalingradu bojovali a boj přežili, aby mohli svůj příběh vyprávět. V prvních 10 dnech zabil 40 německých vojáků a jeho celkové skóre se zastavilo na čísle ne menším než 225. Taktika, kterou za svoji kariéru vypracoval, se dodnes studuje na odstřelovačských školách po celém světě. Zajcev poskytuje čtenáři jedinečný pohled do tváře války – tváře plné hrůzné brutality a zoufalství vojáků obou stran, tváře doložené děsivou statistikou mrtvých a raněných. Jeho Zápisky jsou považovány za nejlepší záznam o stalingradské bitvě z pera přímého účastníka bojů a představují klasické dílo válečné literatury.... celý text
Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: 2012 , Mladá frontaOriginální název:
За Волгой земли для нас не было. Записки снайпера (Za Volgoj zemli dlja nas ne bylo. Zapiski snajpera), 1971
více info...
Diskuze o knize (1)
Přidat komentář
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Sovětský svaz Sovětská armáda bitva o Stalingrad (1942-1943) odstřelovači, snajpři
Autorovy další knížky
2012 | Zápisky odstřelovače |
1983 | Stalingrad: Spomienky účastníkov bitky na Volge |
Pavelpi: "Moc hezky napsáno.Co se týká politické propagandy chci jen říct,že byla válka s nacismem a ten kdo tuhle válku vyhrál byl Sovětský svaz a jen proto,že Stalin dokázal stmelit pomocí této ideologie celý národ.Ještě,že se mu to podařilo,protože jinak by tady asi nikdo z nás nebyl a nepsal recenze a nečetl knihy..."
Až budeš zase příště velebit Stalina, doporučuji si přečíst knihy od Solženicyna - Souostroví Gulag. Abys přesně věděl, co byl soudruh Stalin zač.