Prosím o opravu

DISKUZE » Chyby na webu


Marthas
Marthas 09.07.2024 v 18:38

A zde https://www.databazeknih.cz/knihy/jehnice-od-minulosti-k-dnesku-540824 prosím u knihy, jež jsem právě přidala, odstranit autory Karel Stránský https://www.databazeknih.cz/autori/karel-stransky-100355 a Karel Stránský https://www.databazeknih.cz/autori/karel-stransky-116826 Ponechat pouze Jana Černohlávka a kolektiv autorů. Na svou obranu musím říci, že mi systém nezobrazil, že tam autora už přidal, dokud jsem nedala uložit a to bylo bohužel pro odebrání již pozdě, což jsem nevěděla.
Těž se mi nelíbí, že nelze při vkládání zobrazit další údaje o autorovi, je - li tam tedy vícero jmenovců, přidává člověk dá se říci skoro na slepo. Hlavně, když není k dispozici, alespoň datum narození. A pak musí hlásit, což ne každý dělá.

Text příspěvku byl upraven 09.07.24 v 18:53

jirin@
jirin@ 09.07.2024 v 19:58

Marthas - opraveno. Na problém stejných jmen a příjmení pro více fyzických osob a bez uvedení životních dat (nelze např. dohledat) jsem již upozorňovala (5/24). Znovu připomenu Danovi.

Text příspěvku byl upraven 09.07.24 v 20:03

Marthas
Marthas 09.07.2024 v 21:13

To jirin@: Díky moc za vyřízení požadavku. :) Obou, viď. Aha. To bych opravdu kvitovala, kdyby se tam třeba někde v dalším okénku objevily buď díla těch autorů, aby je takto šlo od sebe rozlišit anebo alespoň obor, v němž publikují.
Díky moc.

jirin@
jirin@ 09.07.2024 v 21:37

Marthas - já měla na mysli právě jen profesi/obor.
Např.:
Jan Horník (lékař)
Jan Horník (právník)
Jan Horník (doprava)
https://www.databazeknih.cz/search?in=authors&;q=jan horník

Text příspěvku byl upraven 09.07.24 v 21:49

elfos
elfos 09.07.2024 v 23:34

Při vkládání autora ke knize je už nějakou dobu vidět vedle jména autora také datum jeho narození a úmrtí (je-li uvedeno), což pomáhá při výběru toho správného autora v případě více autorů stejného jména. Teď jsem to zkontrolovala, jestli to nezmizelo, a pořád to platí. Při vypisování jména autora do příslušné kolonky našeptávač ukáže všechny toho jména i s daty jejich narození a úmrtí.

Já se pak taky orientuji například a mimo jiné podle pořadového čísla autora - díky tomu pak vyberu z více stejných jmen toho správného, který ke knize patří. Nebo podle fotky u těch "našeptávaných". Možností je zkrátka víc.

Text příspěvku byl upraven 09.07.24 v 23:38

Marthas
Marthas 10.07.2024 v 00:07

To jirin@: I to by snad bylo postačující, jak jsem říkala.

To elfos: Právě. Je -li uvedeno, známo či vyplněno. My s jirin@ jsme ale právě řešili případy, kdy to není vyplněno anebo popravdě, kdy na knize anebo pro změnu tady není uveden rok narození autora anebo nejde dohledat a tím pádem nejde rozlišit, který z jmenovců ji má na svědomí na první pohled při vkládání. Z toho pak můžou vyplývat chyby, které se musí hlásit, obzvláště, pokud si člověk uvědomí, že vybral špatného autora, až po té, co dal knihu uložit a zbytečně se tak přidělává práce moderátorům. Koneckonců já netvrdila, že toto rozlišení, které zmiňuješ zmizelo. Jen, že občas není dostačující. Jistě, pokud tam jsou.

No, já se tedy podle pořadového čísla orientovat nemůžu. Ne, vždy tam fotka je. Jistě, ale mohlo by jich být ještě více.

Text příspěvku byl upraven 10.07.24 v 00:09


Marthas
Marthas 10.07.2024 v 01:26

A zde prosím u edice https://www.databazeknih.cz/edice/drazi-zesnuli-drahi-zosnuli-1523 vyřadit knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/kleopatra-a-jej-kobra-198317, což je slovenské vydání této knihy https://www.databazeknih.cz/knihy/kleopatra-a-jeji-kobra-6315 a to jediné by v edici mělo být zařazeno. Obě byla špatně označena jako česká vydání, což už jsem nahlásila k opravě. V edici má být vždy jen jedna jazyková mutace.

jirin@
jirin@ 10.07.2024 v 08:46

elfos - koukni třeba na jméno Jan Novák - 4x bez životních dat. Totéž u již zmíněného jména Jan Horník - 3x. Podobných případů je daleko více. Nejeden podobný jsem už řešila, když se k jednomu jménu bez dat nahromadily knihy, které patřily k různým osobám téhož jména a příjmení. Bylo třeba je rozdělit. A protože nebylo možné dohledat u takových případů životní data, bylo by vhodné je jinak rozlišit, právě třeba uvedením (viditelným) profese/oboru.
A právě o tohle jde, jak již popsala ve svém příspěvku Marthas.

elfos
elfos 10.07.2024 v 15:45

Ano, ten problém s autory stejného jména a bez dalších údajů chápu, řešila jsem ho například při výběru autorů krimi povídek. Největší peklo byli dva autoři stejného jména, oba zabývající se krimi povídkami. I to se může stát. Z minulosti si vzpomínám, že jsem kdysi podobně tápala u dvou autorů zase stejného jména, kteří oba psali knihy zabývající se historií. Dělám to tak, že si ve vedlejším okně zobrazím autory daného jména, důkladně každého z nich prozkoumám a mj. i podle knih u nich zjistím, který je ten správný autor, kterého potřebuji ke knize přidat, a pokud u něj nejsou žádné údaje (nebo i pokud jsou - ono je to rychlejší), kouknu na jeho pořadové číslo a podle toho jej pak ke knize nebo části díla přidám. Trvá to trochu déle, ale oplatí se to v tom, že si je člověk jistější, že přidal toho správného autora.
A naštěstí případů, kdy se dva stejní autoři zabývají i stejnou oblastí literatury, snad není mnoho.
Jinak, nejsem v opozici a ten problém chápu. Jen jsem přidala svou zkušenost, jak se snažím to řešit.

jirin@
jirin@ 10.07.2024 v 17:28

elfos - v podstatě to dělám stejně, projdu kdo co napsal, na jaké téma a následně řeším - doufám, že správně ;-)
Ale je to opravdu zdlouhavé. Proto si myslím, že možnost přidání právě uvedením profese/oboru pro rozlišení stejných jmen v případě, že nejsou k dispozici životní data, by takový proces urychlilo.
Případy, kdy jsou dva autoři stejného jména a píšou knihy ještě ve stejném oboru/žánru, není naštěstí větší počet, takže se to nakonec dá také zvládnout.

LordSnape
LordSnape 11.07.2024 v 13:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirin@
jirin@ 11.07.2024 v 14:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.07.2024 v 14:25

LordSnape: jenom dotaz: ty kopíruješ isbn ze zdroje? To bude asi ten problém. Dlouhé pomlčky. Dej tam ty správný a půjde ti to.
Když to nepomůže, tak tam dej jenom zdroj, ale spíš to budou těma pomlčkama.
A upřímně doufám, že na ten dotaz odpověď nedostaneš, protože neexistuje...moderátorsky obejít...olala... :)

Text příspěvku byl upraven 11.07.24 v 14:27

jirin@
jirin@ 11.07.2024 v 14:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.07.2024 v 14:29

jirin@: díky, nešlo neodolat. Poradit je jedna věc, ale ten dotaz na konci mě trochu rozhodil...

LordSnape
LordSnape 11.07.2024 v 15:09

Sakra, klasický chyták s pomlčkami! Díky, zkusím přidat za chvíli znovu.

Edit: Tak mě předběhla jirin@. Nevadí, budu si dávat pozor na to.

Text příspěvku byl upraven 11.07.24 v 15:10

Marthas
Marthas 11.07.2024 v 17:48

To elfos: Já se nechci hádat, ale jak vlastně rozlišuješ ty ty autory "jmenovce" bez údajů. Možná, že tu někdo nevzal v potaz, že já nejsem admin, takže možná některé věci nevidím. Mluvíš o pořadových číslech, ale ta přece při přidávání nejsou vidět, já osobně je tedy nevidím. Tam je akorát vidět Jméno a příjmení, případná data narození a úmrtí a fotka. S tím, že jmenné položky jsou povinné, to ostatní však ne. A i kdybych si s prominutím rozklikla každého autora při přidávání a obětovala mu jednu stránku v prohlížeči, tak furt nevím, jak bych měla rozlišit, který je který, když tam pořadové číslo nevidím. Nemluvě o tom, že už teď, když občas přidávám knihu, tak mi někdy tak tak stačí 10 oken, abych to celé zkompletovala.

Marthas
Marthas 11.07.2024 v 18:00

A toto krapet zapadlo: A zde prosím u edice https://www.databazeknih.cz/edice/drazi-zesnuli-drahi-zosnuli-1523 z ní vyřadit knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/kleopatra-a-jej-kobra-198317, což je slovenské vydání této knihy https://www.databazeknih.cz/knihy/kleopatra-a-jeji-kobra-6315 a to jediné by v edici mělo být zařazeno. Obě byla špatně označena jako česká vydání, což už jsem nahlásila k opravě. V edici má být vždy jen jedna jazyková mutace, nemýlím - li se.
Zkráceně jde o to, že by v jedné edici Drazí zesnulí/ Drahí zosnulí by se neměly vyskytovat obě dvě jazykové mutace viditelně, ale mělo by tam být zatrženo, toto dílo je vydáním, které již tato edice obsahuje či co.

jirin@
jirin@ 11.07.2024 v 18:42

Marthas - vyřízeno

Text příspěvku byl upraven 15.07.24 v 21:23

Marthas
Marthas 11.07.2024 v 19:26

jirin@: Aha. O tohle mi nešlo. Pokud vím, tak sama jsem dokázala dohledat pouze tři díly ve slovenštině. Tím pádem by nemělo smysl to dělit. Já jen myslela... Možná pamutuju, ještě takovou prehistorii, kdy tu ještě nebyly SK edice dohromady s CZ anebo se to, co říkám tak dělalo, když bylo v edici více vydání téhož díla a nechtěli jsme, aby byly vidět všechny...

Text příspěvku byl upraven 11.07.24 v 19:26

elfos
elfos 11.07.2024 v 19:28

Marthas, pořadové číslo u autora vidím dole. Když přidávám autora a napíšu jméno, našeptávač mi jich nabídne několik. Na každého ukážu myší (neklikám), a dole na obrazovce se objeví takový řádek.... jakoby adresa toho autora, a ke konci je v tom i pořadové číslo, u každého jiné. A když mám už připravené, které číslo má ten, koho chci ke knize přidat, tak vyberu jméno s tím číslem v jeho "adrese".

Marthas
Marthas 11.07.2024 v 19:44

To elfos: Tak tohle jsem fakt ještě nezkoušela. To by chtělo opravdu před přidávánáním, pokud by se mi to fakt zobrazilo ještě pečlivější rešerši. A to už teď, když něco přidávám, tak nad tím trávím spoustu času s otevřenou NK a jinými možnými zdroji. Fakt nevím, zda to můj prohlížeč vůbec ukazuje celé. Dolů na míhající se adresy jsem se naposledy dívala, když jsem měla ještě win 97, tehdy to totiž bylo dost pomalé, takže, abych se nenudila... Ale to sem už asi opravdu nepatří.

Calypso
Calypso 12.07.2024 v 12:47

Nebylo by vhodné sjednotit tyto dva štítky do jednoho?

Vyřízeno, děkuji.

Text příspěvku byl upraven 12.07.24 v 18:14

jirin@
jirin@ 12.07.2024 v 17:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Calypso
Calypso 12.07.2024 v 18:14

To jirin@ - super, to bylo vyčerpávající:)



Vložit příspěvek