Postava hledá autora - pomozte jí!

DISKUZE » O autorech


soukroma
soukroma 04.05.2016 v 23:11

Mno, sice budu ještě přemýšlet nad předchozím příspěvkem, který, jak doufám, do tohoto vlákna nepatří, protože mu vůbec nerozumím (che - to asi není ten nejlepší argument), ale už mě svrbí prsty nad dalším zadáním:
První skvělý advokát v krimi literatuře zdárně vyřešil na stovku příběhů, které jeho autora proslavily v knižní i filmové podobě. Ale to není postava, kterou mám na mysli, protože to by bylo příliš jednoduché. On by se totiž v žádném případě neobešel bez své pravé ruky, atraktivní a mimořádně výkonné, a její jméno mě zajímá.
Pro usnadnění ještě připomenu, že autor používal vícero pseudonymů a krom své klíčové série vytvořil ještě několik dalších, s neméně originálními hrdiny. Kdo si chce šplhnout, může doplnit k původnímu jménu autora i jeho pseudonym(y) a např. ještě jména populární dvojice soukromých detektivů (samostatně, bez dalšího kontextu, by se totiž asi těžko hádala), kde kanceláři vládne výraznější dámská polovina.

siena
siena 04.05.2016 v 23:19

Jejda, to nebyla kritika. Jen by byla škoda, kdyby se Vaše vyhledání nedostalo ke slečně/paní uživatelce.

biki
biki 04.05.2016 v 23:21

soukroma: konečně něco vím (aspoň doufám) hned z voleje - Perry Mason by se neobešel bez své sličné sekretářky Delly Streetové (autor E.S.Gardner). Druhá nejznámější dvojice - Donald Lam a Berta Coolová (pod pseudonymem A.A.Fair).

xxBILLY
xxBILLY 04.05.2016 v 23:21

siena, děkuji, pochopil brok, poslal jsem zprávu přímo paní.

soukroma
soukroma 04.05.2016 v 23:22

Výtečně, takže ještě aspoň jedno kolo hádanek?

Text příspěvku byl upraven 04.05.16 v 23:26

biki
biki 04.05.2016 v 23:24

Pokusím se, ale musím chvíli podumat.


xxBILLY
xxBILLY 04.05.2016 v 23:27

soukroma promiňte, jestli to bylo i mně. fňuká mi tu pes, mosím jít hajat, má mě vycvičenýho. Dobrou noc.

biki
biki 04.05.2016 v 23:37

Začnu "kouzelnou" formulkou - je to fakt lehké !
Pokračuji v detektivním žánru - poněkud výstřední postava detektiva, který je velmi hrdý na svůj původ, i když působí převážně v cizí zemi. Při svém pátrání používá ...... - úsloví, které proniklo do širokého povědomí. No a tento detektiv hledá svého, velmi známého autora.

Hun
Hun 04.05.2016 v 23:40

Že by Belgičan Poirot hledal Agathu Christie?

soukroma
soukroma 04.05.2016 v 23:45

Předbíhám, ale předpokládám, že je to správně. Páni, mě to vůbec nenapadlo - asi mě zmátl ten "autor"...

Text příspěvku byl upraven 04.05.16 v 23:45

biki
biki 04.05.2016 v 23:46

No jistě, Hun má pravdu. Vždyť jsem psala, že je to lehké.

Hun
Hun 05.05.2016 v 00:14

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou výchovu musel mít Mirek Dušín, že z něj vyrostl takový "karakter"? Malému chlapci, který hledá svého autora, se takové výchovy k soucitu, morálce a vlastenectví dostává na stránkách knihy mnohem starší, než je Stínadelská trilogie.

soukroma
soukroma 05.05.2016 v 00:43

Je to z české nebo cizí literatury?

Hun
Hun 05.05.2016 v 09:24

Inu – předně, malý lord by kdyžtak hledal Burnettovou, ne Burnetta. :-)

Nicméně B je správně, mám na mysli Edmonda de Amicise. Jen tě ještě poprosím o celé jméno vypravěče. Enrico... ?

elizabeth_ba
elizabeth_ba 05.05.2016 v 12:10

Enrico Bottini?

woodward
woodward 05.05.2016 v 18:54

Už zase ta ovčí slečna Maplová? Hledá Leonii Swannovou. Prosím, dej už s těma ovcema pokoj.

anna7042
anna7042 05.05.2016 v 21:33

Jen malý dotaz. Je tohle téma o postavách poctivě přečtených, nebo o šikovných a dobře orientovaných vyhledávačích? Pokud jde o druhou variantu, klidně středem odcházím ke knihám, které bych ještě chtěla poznat a přečíst. Respektive se vrátit k srdcovkám mnou ceněných nad poklady světa. Nerada ztrácím čas, který začínám počítat na deseti prstech. Ale samozřejmě u mladších ročníků chválím zdejší soutěživost. Kdyby v mých lepších letech existoval internet, asi bych nebyla jiná. Ale díky za to, že nebyl a já mohla investovat více času a přečíst spoustu knih, které by vám dnes už nic neříkaly. Přesto bych neměnila jedinou z nich, protože autoři měli osobitější styl a pero, ať psali o čemkoliv. Bohužel konzumní nešvar se podepsal jak v literatuře, tak logicky na čtenářích. Když v dnešních vydaných knih najdu jednu dvě perly, jsem ráda a koupím je, i když je pomalu strkám pro nedostatek místa do ledničky. Ale už dlouho se vyhýbám antikvariátům z obavy, abych si z knih nezačala stavět dům. Přeji zde všem, aby si mohli postavit dům z důkladných knihoven, když jednu vytáhnou, aby jim dům nespadl na hlavu.

Text příspěvku byl upraven 05.05.16 v 21:34

woodward
woodward 05.05.2016 v 21:38

za pochválené mladší ročníky děkuji. platí to i pro ročník 1953?

tatjana1737
tatjana1737 05.05.2016 v 21:39

Já osobně diskusi sleduji bedlivě a když se objeví něco povědomého, tak zkouším hádat. Takže vycházím z vlastní četby a pořád si říkám, že i když si myslím, kolik jsem toho přečetla, s hádankáři se silně míjím :-)). Ale beru to jako inspiraci, poctivě si zapisuji autory a díla, abych se pak mohla dovzdělat. A těší mne, že když jsem párkrát hodila hádanku já, taky nebylo vždy ihned uhodnuto - prostě vkus čtenářů a přečtené knihy se někdy mohou míjet, a to je tady na Databázi fajn, že se vzájemně obohatíme :-).

woodward
woodward 05.05.2016 v 21:43

Auitora hledá otloukánek z rodiny chudého šlechtice. Po otcově smrti se protlouká všelijak. Po mnohých ústrcích a protivenstvích se dostane do služeb mocného knížete, časem se stane generálem jeho vojsk a dotáhne to až na opěvovaného sjednotitele vlasti, o jehož životě napsal hledaný autor krásný román. Prosil bych celé jméno, nikoliv jenom titul pod nímž vstoupil do dějin.

siena
siena 05.05.2016 v 21:48

anna7042, dovolím si zareagovat, neb jsem tak nějak stála u "zrození" tohoto vlákna.
Kdybyste si ho pročetla, zjistila byste, že tu jednak nehádají jen děti, že se tu hádají i postavy z knih, které v žádném případě nejsou posledními výkřiky módy. Že stojí za to sledovat toto vlákno i pro invenci a originalitu zadání některých uživatelů, pro jejich nápovědy. Ani bych neodsuzovala případnou pomoc vyhledávače. Jak sama mohu za sebe říct, vymyslet novou hádanku dá docela práci...

Dudu
Dudu 05.05.2016 v 21:59

Sieno, to jsi napsala hezky. V tomto vlákně jsme se dokázali celkem slušně vyřadit. A někteří soutěžící dokázali hádanku tak krásně zamlzit, že její odmlzeni vyžadovalo i několikadenní úsilí :-)

woodward
woodward 05.05.2016 v 22:02

Prosím, zkuste se více zamyslet nad hádankou, aby nám ji diskuse neodnesla do nenávratna.
Pro jistotu ji zopakuju:

Autora hledá otloukánek z rodiny chudého šlechtice. Po otcově smrti se protlouká všelijak. Po mnohých ústrcích a protivenstvích se dostane do služeb mocného knížete, časem se stane generálem jeho vojsk a dotáhne to až na opěvovaného sjednotitele vlasti, o jehož životě napsal hledaný autor krásný román. Prosil bych celé jméno, nikoliv jenom titul pod nímž vstoupil do dějin.

siena
siena 05.05.2016 v 22:11

Samozřejmě woodwarde, jak jsem si to mohla jen dovolit...i když vlastně...mohla, vzhledem k místní historii:-)

woodward
woodward 05.05.2016 v 22:14

sakra lidi, tak hádejte a nehádejte se!



Vložit příspěvek