Postava hledá autora - pomozte jí!

DISKUZE » O autorech


woodward
woodward 15.05.2016 v 13:31

pořád lepší než kdyby tam zůstala houska se salámem... ;)

Naias
Naias 15.05.2016 v 13:35

Ja som za dlho nevytiahnutými knihami raz našla maličké osie hniezdo, bez dospelých, ale nejaké larvy tam boli.

soukroma
soukroma 15.05.2016 v 15:07

Nu, dle hesla "kočky to vědí líp" za tímto pojmenováním koček bude František PON, tedy dvojice Jitka Balíharová a Oldřich Přibík.

woodward
woodward 15.05.2016 v 16:03

Může mi někdo vysvělit, kdo je tady postava a kdo autor?nebo už se zažil zvyk, že postavy se otevřeně jmenujou přímo v zadání?

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 16:03

soukroma
soukroma 15.05.2016 v 16:05

Zádumčivý (tak se na první pohled jeví), dumající (neustále), uběhaný (rád běhá sám třeba po nábřeží), neposedný (nemá manželku, a tu ženu svého života donekonečna ztrácí a hledá), není rodinný typ (přitom má bratra, dokonce má i syna, možná i víc) a hlavně má skvělou partu spolupracovníků, s nimiž vyřešil už hezkou řádku kriminálních případů. Přestože pochází z Pyrenejí, žije v metropoli a často ho případy zavanou hodně daleko od domova.

soukroma
soukroma 15.05.2016 v 16:10

woodward: v podstatě toto vlákno podporuje hledání autora k postavě, takže asi lze postavu/y i jmenovat, nebo lze hádat obě strany.
K poslední vyluštěné záhadě: Faust a Doktor jsou kočky a František PON jsou nejen autory (vysvětlení pseudonymu výše) knih o nich, ale i jejich majiteli (tedy i v reálu autory jejich jmen)...


woodward
woodward 15.05.2016 v 16:15

jak v podstatě? ta hra se jmenuje postava hledá autora. a podle toho klíče má být zadání i odpověď. celou dobu to takhle funguje, tak by se toho všichni měli držet! Což znamená, že když postava někoho hledá musí být postava i autor PŘEDMĚTEM hádání. Pokud chceš vymyslet jinou hru, není nic snazšího než založit nové vlákno.

soukroma
soukroma 15.05.2016 v 16:19

Nebudu se hádat, já jsem spokojená s hádáním obou stran a nikdy jsem se ve svých zadáních od toho neodchýlila (takže se obořuj na někoho jiného), ale sémanticky vzato by to zcela jasně mělo znít "hledá se postava a její autor", pokud chceš být tak precizní a nechceš, aby tě pak někdo štval prostým "nepochopením" záměru.

Naias
Naias 15.05.2016 v 16:22

Aby mohol woodward pokojne spať, citujem z prvého príspevku: Luigi Pirandello napsal skvělou divadelní hru "Šest postav hledá autora". S využitím jeho inspirace a z pověření "sieny", která to vymyslela ale momentálně se léčí z virového onemocnění, zakládá se tady nové hádankářské vlákno, v němž se bude dle indicií, napovídání a citací výroků dané postavy hledat jednak jméno literární postavy a samozřejmě také její tvůrce - spisovatel.“

soukroma
soukroma 15.05.2016 v 16:30

Tak nějak z výše uvedeného nevím, jak to (tu i onde) bude dál, proto nechci, aby moje pečlivě vystavěná hádanka přišla vniveč, takže ještě jednou dokola:
Zádumčivý (tak se na první pohled jeví), dumající (neustále), uběhaný (rád běhá sám třeba po nábřeží), neposedný (nemá manželku, a tu ženu svého života donekonečna ztrácí a hledá), není rodinný typ (přitom má bratra, dokonce má i syna, možná i víc) a hlavně má skvělou partu spolupracovníků, s nimiž vyřešil už hezkou řádku kriminálních případů. Přestože pochází z Pyrenejí, žije v metropoli a často ho případy zavanou hodně daleko od domova.
...hledá se jméno postavu i její autor/ka

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 16:30

encyklopedie
encyklopedie 15.05.2016 v 17:58

....já tak trochu souhlasím s woodwardem / viz dlouho neuhodnuté a nakonec prozrazené od soukroma/.....v Hádejte autora
...takže tady jenom zkusím střelit ...Komisař Adamsberg a Fred Vargas /Frédérique Audoin - Rouzeau

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 18:52

Koka
Koka 15.05.2016 v 18:03

Děkuji Naias že mě zastoupila a citovala můj "zakladatelský" návod na průběh hádanek v tomto vlákně. Ano, je to tak, jak jsem to tehdy napsala a jak požaduje i woodward: má se hádat i postava (její jméno, případně "druhové" označení) i její autor. Pojmenováním hledané postavy už v zadání hádanky měníte původní účel, resp. redukujete jej pouze na hledání autora, přičemž někteří to ještě vylepšují hledáním autora a názvu díla.
Možná by opravdu bylo už načase založit nové vlákno, protože nově přistoupivší hráči jen málokdy jsou ochotni se seznamovat s předchozími příspěvky.

soukroma
soukroma 15.05.2016 v 18:54

encyklopedie: Matete mně i ostatní - "viz dlouho neuhodnuté a nakonec prozrazené od soukroma" - hádalo se v jiném vláknu (a ani ne dlouho, jen to bylo těžké, protože se odpověď nedala dohledat a odpovědět mohli jen skuteční čtenáři dané autorky, což po těch pár hodin platné hádanky nebyl asi nikdo)!
Je vidět, že i v tomhle se dělá nepořádek: v jednom vlákně se hádají autoři (tam byla moc složitá moje hádanka) a zde (jak jsem celkem rychle pochopila a nemusela jsem číst 179 stran příspěvků, stačilo sledovat desítky prvních a posledních pro seznámení) postavy a autoři (a toho se jako "nově přistoupivší hráč" držím). Návrhy o zakládání nového vlákna mohou být třeba i fajn, ale mohl by někdo srozumitelně vyjasnit, o čem to tedy vlastně bude a co (z)bude zde?
Jinak nevím, co bude vlastně zadávat encyklopedie, jehož odpověď je správná, byť neúplná - chybí křestní jméno postavy Jean-Baptiste (Adamsberg), což vyžaduje znalost série nebo hledání i mimo databázi.

encyklopedie
encyklopedie 15.05.2016 v 19:05

soukroma - doplnil jsem Hádejte autora, ještě než jsi poslala tento příspěvek o matení
...nevím jestli je nutné si pamatovat všechna ta dvojnásobná a trojnásobná jména ...myslím, že stačí, když si člověk zapamatuje aspoň příjmení .....kdybych hledal určitě bych napsal celé jméno.
Bude se samozřejmě hádat postava a k tomu autor, jen musím něco vysmolit....a myslím, že moje hádanky jsou jasné ....

woodward
woodward 15.05.2016 v 19:13

soukroma: velmi polopaticky - Hádejte autory. Tady není co vysvětlovat, hádá se jméno autora.
postava hledá autora - hádá se jméno postavy i jméno autora.

Dlouho to bylo každému jasné. Nehádáme názvy knih a není potřeba uvádět celá jména postav ani autorů - stačí se podívat zpětně do starších zadání a odpovědí. Jak jsem řekl, založit vlákno "kniha hledá autora" nebo něco podobného je velmi jednoduché. A u zavedených her by se měla dodržovat zavedená pravidla, to je totiž u každé hry dost podstatné.

encyklopedie
encyklopedie 15.05.2016 v 19:17

...hádaný, který hledá svého stvořitele je jako obvykle alkoholik, sukničkář, rád se potuluje po nočních podnicích, muž s tvrdou pěstí, navíc tajný agent, střelec od "pánaboha" a má oblíbenou písničku "Kaktusová Líza"...jeho příběhy se odehrávají na obou stranách Atlantiku....

reader.007
reader.007 15.05.2016 v 20:35

Že vám tady do toho vpadám nehádací poznámkou: zajímavé že zrovna takový nepřítel přísných pravidel jako ty woodwarde se pozastavuje nad drobným odchýlením od základní specifikace hádanky ;-)

woodward
woodward 15.05.2016 v 20:58

já jsem odpůrce pravidel tam, kde jsou zbytečná. hra se bez pravidel neobejde. když nemáš pravidla, nedá se hrát.

reader.007
reader.007 15.05.2016 v 21:06

a bylo tady porušení pravidel (pokud k němu vůbec došlo) tak strašlivé že stálo za ten humbuk?

woodward
woodward 15.05.2016 v 21:08

Vzhledem k tomu, že ta pravidla jsou jen dvě, pak je někdo buď dodržuje nebo ne. Hra je hra.

encyklopedie
encyklopedie 16.05.2016 v 19:30

...koukám, že hádanka zapadla, tak znovu
..hádaný, který hledá svého stvořitele je jako obvykle alkoholik, sukničkář, rád se potuluje po nočních podnicích, muž s tvrdou pěstí, navíc tajný agent, střelec od "pánaboha" a má oblíbenou písničku "Kaktusová Líza"...jeho příběhy se odehrávají na obou stranách Atlantiku....
....malá nápověda -- v jedné knize má velké problémy se slečnami, v jiném se zase "potí" v poválečné Paříži a Londýně....

Text příspěvku byl upraven 16.05.16 v 21:37

Ajrad1981
Ajrad1981 17.05.2016 v 22:36

Byla by ještě nápověda? :-)

nervy
nervy 17.05.2016 v 23:23

raymond chandler?

nervy
nervy 17.05.2016 v 23:25

alkoholiků mezi detektivy je fakt hodně:) mám ty staré detektivky docela ráda, ale se mi motaj..
.

nightlybird
nightlybird 17.05.2016 v 23:48

To je pravda, ale jenom jeden je Lemmy a a snaží se mezi dalšími autory najít svého Petera, mezi jinými mého oblíbence.



Vložit příspěvek