Děláte si v knihách poznámky?
Na okrajích stránek, podtrháváte nebo poznámky na konec knihy? Já spíš na konci knihy a str/řádek a kousek textu
Nedělám to - kromě několika pasáží, které jsem si zvýraznila v patnácti nebo šestnácti letech v Bibli a vyjma skript. Mám ráda čisté knihy. Pokud mě něco zaujme, dělám si poznámky stranou. Připravím si velký a čistý blok, propisku a zvýrazňovače. Modrý, zelený a červený. Když není červený, tak růžový. A když není růžový, tak oranžový. Když není červený, růžový a oranžový, tak jdu do obchodu. Poznámky si potom doplňuji dalšími, z jiných knih, které se týkají tématu. Obvykle se jedná o problematiku o které chci a musím v tichu přemýšlet. Koncentrovat se. Vizualizace v podobě přepisování a následná analytika mi pomáhá téma lépe uchopit. Někdy. Když mám štěstí.
V některých knihách od Hubáčka chybějí seznamy map podle stránek, což je otrava, protože občas člověk do některý mapky potřebuje kouknout. Tak si je vypisuju na vakáty.
Poznámky si nedělám, ale v některých titulech používám obyčejnou tužku k postrannímu označení textu. To se dá případně snadno odstranit.
Poznámky mám většinou ve slovnících a učebnicích, ale v poslední době (a když je jich v knize hodně) si na vypisuji řádění tiskařských šotků, hlavně na vakát nebo (když není) na zadní předsádku
Ne, v knihách mám jen hromady záložek, občas mám něco lehce zatržené tužkou, ale tak, aby se to popřípadě dalo lehce vymazat. Není to ani tak, že bych to považovala za barbarství (jako třeba lámání hřbetů...), ale nedělám to...
Pochopitelně.
Veškerému podtrhávání, zvýrazňování, vpisování... říkám "čmárání".
Takže ano, čmárám do knih.
Ne. K čemu ? Třeba jako podtrhávat věty vedlejší? V učebnici poznámky a záložky chápu v jiných knihách ale ne.
Ano, vedu si velmi rozsáhlý digitální „poznámkový soubor“. Mám tak vše na jednom místě v počítači. Počet poznámek na jednu knihu závisí na jejím rozsahu a zajímavosti. U průměrně rozsáhlé knihy mívám v souboru zhruba nějakých + - 200 poznámek. U rozsáhlejších knih víc.
Knihy, které jsem si koupila za účelem přečtení, tak si v nich nedělám poznámky. Když si koupím knihy, které jsou o tom, že si člověk má knihu sám vytvořit nebo je to kniha na splnění různých úkolů, tak jsem si do ní různé poznámky zapisovala. V dalším případě, kdy si dělám do knih poznámky jsou učebnice, protože se z nich budu učit. Je lepší si text podtrhat, protože potom se v tom člověk zorientuje.
Poznámky (marginálie a glosy) jsem si dělala hlavně do odborné literatury během studia, do beletrie jen výjimečně. V šestinedělí jsem četla knížku jak pečovat o miminko, a protože mi do té doby spolehlivá hlava nefungovala, tak jsem si barevně podtrhávala :-). Jinak jsem si teď dělala jen výpisky ze Silmarillionu, na extra papír, který jsem si založila do knížky a v průběhu čtení používala jako záložku.
Jako . . . psát něco do knihy? To mi přide jako brutál. Ani náhodou.
Jak Vás to napadlo?
Tak to mě nikdy ani nenapadlo. Na poznámky nebo výpisy jsou přeci bloky,nebo papír,který se dá do té knížky případně vložit. Nikdy bych si do knížek nic nepsala.
Chichi, každému, co jeho jest :-). Jak jsem psala výše, do beletrie nevpisuji, ale párkrát jsem tuším podtrhla nebo si k zajímavé myšlence vlepila takový ten poznámkový lísteček. _K podtrhávání a poznámkám v odborné literatuře se hlásím a nestydím se za ni - vždy jsem hanobila vlastní knihy, u cizích nebo z knihovny by mě to ani nenapadlo. Odborná nebo neodborná kniha, pořád kniha... Taky jsem monstrum :-).
Ne, nepíšu poznámky, ani nekreslím do knih. Ale semtam, když narazím na extra zajímavou informaci nebo dobrý článek , tak vložím list s poznámkou nebo celý článek do knihy.
Taky do knih nic nevpisuju - přijde mi to zbytečné, ba dokonce vulgární - je to jako kdybys mamince sprejoval nově vymalovanou místnost.
Vložit příspěvek