Jakou nejdražší knihu jste viděli v antikvariátě?
Tento týden jsem viděl knihu, která předchozí nejdražší dosti zatlačila do stínu: u Petera Harringtona v Londýně mají rukopis, jehož autory jsou Giovanni Matteo Bottigella a Roberto Sanseverino, ,,Viaggio in Terra Santa", Miláno, 1459. Cena podle kdysi nejvyššího kursu libry 31 500 000 Kč (tedy 31,5 miliónu korun).
Divné téma.
V českých antikvariátech asi na tak drahé knihy nenarazíš. Drahé knihy jsou předválečná vydání v dobrém stavu. Třeba J.Verne se jednou na Aukru vydražil za 150.000 Kč.
Proč? Mne to zajímá. Říká se, že teď jsou u nás knihy cenově na vrcholu. A navíc dnes řada lidí nakupuje přes internet i ze zahraničí. U nás budou jistě nejdražší taky rukopisy, pak inkunábule, a taky věci jako třeba Váchal. Tam jdou ceny přes milión. Myslím ale, že většina lidí si takovéto knihy pořizuje jako investici.
Pochybuji,že knihy o kterých píšeš najdeš v antikvariátu. Jestliže by měl majitel antikvariátu k dispozici knihu za milión,tak by ji asi nejspíše prodal v nějaké aukci.
Nevím, tak za 1500? A něco vícedílnýho i za víc (vzpomenu si třeba na Dějiny umění za 3000 a víc)
Lomaxi: ano, to u nás bude nejspíše pravda - nebo je nabídnou do zahraničí, u nás je malý trh.
same198: Dějiny umění hodně zlevnily, bývaly i za dvojnásobek. Když nebudu počítat staré tisky za desítky tisíc, které jsem vídal za výlohou, chodil jsem třeba v brněnském antikvariátě Alfa i do galerie, protože tam měli bibliofilie, a takový Deml s obálkou od Váchala býval i k 15 000 Kč.
eraserheade: to mě opravdu pobavilo! Neslouží to těm antikvářům ke cti. Já si koupil knihu Jako zázrakem http://www.databazeknih.cz/knihy/jako-zazrakem-113850 za 15 Kč a loni jsem ji viděl v Praze za 750.
elfos: to je hezké, ty vrány bez adjektiva!
Rekord je myslím stále toto: http://kultura.idnes.cz/v-sotheby-s-padl-rekord-nejdrazsi-tistena-kniha-stoji-220-milionu-korun-1e1-/literatura.aspx?c=A101208_095825_literatura_ob - podle nejyvššího kursu libry 459, 9 milionu, čili pomalu půl miliardy. A to Guinessova kniha rekordů píše, že objevil-li by se další Shakespearův podpis, mohl by se vydražit až za milion liber (v roce 1990). Nojo, inflace.
Já kupoval nejdráže knihu za 5.500 Kč a bylo to v antikvariátu v Brně začátkem 90. let 20. století.
V té době to bylo dost běžné, že se knihy dražili třeba v Praze v antikvariátu Na Můstku, ale pak už to upadalo.
Tržní ceny jsou pochopitelně i u knih, takže po antikvariátech už se objevují jen pokusy prodat knihu dráže, ale ty jsou často neúspěšné.
Na dražbách knih v 90. letech 20. století se pohybovalo stále tak kolem 50 - 60 stejných, majetnějších kupců, bibliofilů, a dá se předpokládat, že tím žije naplno maximálně tak dvě stě lidí v ČR.
Jsou ale mezi námi jedinci, co mají doma drahé knihy, chtějí je prodat, ale nemohou, protože kupce najdou ztěžka....Starých a cenných knih je dost, peněz mezi lidmi, co jsou připravení nakupovat ve velkém a za dost, tak jako šafránu...
Souhlasím s WEILem. Drahá kniha je obtížně likvidní investice, navíc háklivá na požár, povodně a jiné živelné lahůdky.
Chcete-li se dozvědět o dražbách a cenách v nich, půjčte si Ukazatel aukčních cen, je několik dílů, jeden sám cca za 1.000 Kč. Je tu však vidět, že některé ceny jsou vyhnány uměle rádobysběrateli a nadále neprodejné...
Jinak nejdražší kusy co mi půjčil antikvář do rukou, byly v hodnotách 200 - 400 tisíc Kč, bibliofilie z r.1928 v perfektním stavu, má je v trezoru a dle jeho vyjádření jsou v nich celkově uloženy miliony. Má je jen pro sebe a a na ukázku, neprodá je a proto zde neuvedu o který obchod jde, mohlo by to nalákat chmatáky a to tomu pánovi nepřeji.
Dokázal by mi tu prosím někdo doporučit "knižní hrabárnu" v Brně, kde bych sehnala knihy kolem 15 Kč atp? Psychologie, filozofie, umění, historie
kdyžtak pište prosím do pošty
předem moc díky
antikvariát Arco
Julius Verne - Nový hrabě Monte Kristo /Edice Dobrodružné cesty /Jos. R. Vilímek, Praha
Cena : 65000,- Kč
/// jiné vydání - 48000,- Kč
Robert Kraft - Nobody /6 dílů/ Toužimský a Moravec, Praha, 1935-37
Cena . 50000,- Kč
Ale třeba také
Lidská práce v železárnách / Menschenarbeit im Eisenwerk/
Oskar Federer, Moravská Ostrava, 1938 --- 27 stran
38000,- Kč
Text příspěvku byl upraven 06.02.14 v 21:08
Saudkova MURIEL A ORANŽOVÁ SMRT vyšla v roce 2009 za nějakých 500-600 korun, musel bych se podívat - a nechce se mi vstávat- ale dnes je normální cena v antikvariátech okolo 3800 korun
Originál komiksu Muriel a andělé měl být prodáván s vyvolávací cenou 5,9 milionu korun.
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61674620-kaja-saudek-policie-zabavila-komiks-muriel
Originální kresby...
http://grinderman.rajce.idnes.cz/Kaja_Saudek_-_Muriel_a_andele_1969_Legendarni_komiks%2C_original_kresby/
Veľa drahých kníh som síce nevidel, no zato veľmi hodnotných bolo viacero, ktoré som samozrejme neváhal kúpiť.
Já mám to štěstí, že ve volným čase v jednom pardubickým antikvatriátu vypomáhám. Ceny se snažíme držet nejnižší na trhu, ale pokud se najde něco, co se opravdu mizerně shání, tak se cena samosebou napálí. Třeba Verneovku Tvrdohlavý turek z cca 1893 máme za 15 000, Základy junáctví 1912 jsou za 6500 atd. Pokud by někdo chtěl, může vlézt na antikvariat-pce.cz :)
knihy za statisíce a miliony... číst se to dá leda v klimatizovaným trezoru. a když to někdo koupí jako investici, musí vrazit spoustu peněz nejen do pojištění a zabezpečení proti zlodějům, ale proti vlhkosti, požáru, plísni, myším, termitům a bůhví čemu ještě. to není hobby pro mě.
Mno. První, dochovalé výtisky třeba H.G. Wellse (mám dojem že Kipps a ještě cosik - anglický originál) jsem viděl v naše Ostravském antiku okolo sto klacků (byly ve skleněné vitríně, asi i zalarmované) a byly tam asi 2 měsíce, pak to asi kdosik koupil (nebo šlohnul, co já vím).
Nicméně z akuálních autorů, můžu jmenovat třeba Kulhánka, který zásadně nedělá dotisky, takže oba Noční Kluby nebo série Divocí a zlí jsou téměř k nesehnání. V antiku jsem viděl jeden svazek za cenu okolo 3 tisíc a to nebyla úplně božím stavu a na aukru jsem viděl kompletní Kulhánkovy série +10 tisíc, což je dost na tak relativně mladou literaturu...
opravdu by mě zajímalo,jak často se pro ty drahé (předražené) knihy najde kupec... a ceny v antikvariátech ,které se často liší naprosto zásadně,to je tip na nové vlákno. ono to asi taky závisí na tom,jaký okruh kupujících se v okolí antiku pohybuje...
Ty drahé knihy bývají často v soukromých či veřejných aukcích.
Ceny v antiku se liší podle toho, jak moc antikvariát pátrá a zjištuje celkovou dostupnost titulu.
Když jsem viděl špatně sehnatelný kus (mám dojem že to bylo první vydání Neuromancera v překladu Ondry Neffa, který mám doma) v jednom antiku za 800,- a v druhém o půl roku později za 90,- obě v podobném stavu, je jasné že majitel prvního antiku měl víc pod čepicí. Když jsem se ho na to ptal, tak říkal, že to pak prodal online za těch 800,-. Když jsem mu říkal, že mu přinesu stejný kus, slíbil, že mi za něj dá 3 stovky. Tak jsem zaletěl do toho druhého antiku (mimochodem jsou od sebe asi 10 min chůze), kde byl ještě k mání a vydělal jsem si přes dvě stovečky jen tak...
První vydání knihy Anička skřítek a Slaměný Hubert s roku 1936 - asi 900,- Kč
Text příspěvku byl upraven 07.04.16 v 17:57
Není to sice v přesném znění úvodní otázky...
Ne nejdražší, ale nejlevnější můj úlovek byly 2 díly brožovaných Přemožitelů času za 25,- Kč (oba).
V Brně pořádá aukce s bibliofiliemi Aukční dům Zezula. Tam se na jaře 2023 prodali 4 příběhy černé a bílé od Františka Kupky v krásné etuji od Elišky Čabalové za 1.150.000 Kč (+ 22% provize), ale byla tam i celá řada jiných krásných knih a "papírů" v cenově přijatelných úrovních pro "obyčejné knihomoly". Před aukcí bývá výstava otevřená široké veřejnosti a je to docela zážitek vidět ty všechny krásné a vzácné tituly a třeba si je i prolistovat. Vřele doporučuju!
https://www.papilio.cz/auction/72/item/042?page=0
Vložit příspěvek