Klub čtenářů sci-fi a fantasy

DISKUZE » O knihách


Gaberlunghi
Gaberlunghi 25.03.2023 v 13:05

Ahoj! Odvážil jsem se založit toto diskuzní vlákno, neboť po důkladném pátrání jsem zde našel jen tipy na fantasy a sci-fi knihy.
Byl bych rád, kdyby Klub čtenářů sci-fi a fantasy sloužil k nějaké volnější diskuzi, k čemuž ostatní vlákna nevybízí.
Pište prosím o sobě, jakou knihu zrovna čtete, na jakou se těšíte, jaká vás zklamala? Jak se díváte na dnešní trh s fantastikou, nebo vůbec, jaká byla vaše cesta ke čtení sci-fi a fantasy?
Prostě by toto vlákno mělo v nejlepším případě sloužit ke všemu o literární fantastice (počítaje v to i horor).

alekis
alekis 25.03.2023 v 13:25

Gaberlunghi
Zdravím :-).
Něco podobného už tu bylo, a existuje i vlákno Fantasy pro muže... Možná i další, tady toho je hafo...
Ale podle všeho jste se trochu strefil do mého úmyslu zkusit upozornit na sci-fi a fantasy knihy, které mají zde na DK poměrně málo přečtení a přitom - aspoň podle mě, stojí za to.
Musím si nejdřív ověřit, zda se situace nezměnila, zda už těch přečtení nepřibylo (pochybuji), ale počítám, že se zapojím, i když asi jen sporadicky, protože jako správná pacientka dr. Chocholouška mívám záchvaty mazání svých příspěvků, aby, až už na DK nebudu, tu nezůstávaly viset moje kecy v kleci :-).
Moje cesta k této literatuře je lety ušlapaná a jsou na ní nějaké základní kameny. Každý vnímáme žánr jinak, každý máme priority a oblíbence. Příklad: jeden zdejší spoluuživatel ohodnotil knihu Levá ruka tmy, které si velice vážím, krom toho, že se mi samozřejmě líbí, jako neskutečnou slátaninu... To na okraj :-). Prostě, proti gustu žádný dišputát, každý to čteme jinak :-).
Zdravím, a dejte se do toho, napište o sobě - odpovězte na otázky, které tady pokládáte, věřím, že to bude zajímavé :-).

Gaberlunghi
Gaberlunghi 25.03.2023 v 14:09

alekis: Také zdravím. Vlákna Fantasy pro muže jsem si už všiml, podle mě jde ale pořád jen o tipy na knihy - takových vláken zde jistě bude víc typu prosím, poraďte nebo hledám něco podobného jako bylo tohle. Toto by měla být spíš taková drbárna, prostor k povídání. (Což neznamená, že se tu čtenáři nemohou na nic ptát). A upozornit na zapadlé, neprovařené tituly, jak navrhujete? Jistě, to by bylo skvělé!
Taky si představuju praktické využití, pro čtenáře, kteří jen chtějí napsat tahle kniha je skvělá, přečtěte si jí taky nebo se zeptat četl už někdo Mučitelův stín v novém překladu? a podobně. Jistě se chápeme.

Něco o mě: fantastické knihy pro dospělé čtu déle než dvacet let, začal jsem je číst asi v devíti, nějak plynule jsem k nim přešel od literatury pro děti a komiksů. První, co jsem přečetl byl Den trifidů a hned mi došlo, že tohle je žánr, který chci číst. Potom jsem si přečetl Nezbytné věci a rychle se tak dostal k hororům, městské fantasy a nízké fantasy. Předpubertální věk jsem strávil čtením Stephena Kinga, Briana Lumleyho, Jamese Herberta a Raye Bradburyho. Později jsem si oblíbil Sandmana Neila Gaimana nebo edici New Weird. Obecně mám raději knihy, ve kterých autoři používají civilní postavy a náš známý svět. Nikdy jsem nebyl fanoušek Harryho Pottera nebo Pána prstenů, větší zájem o klasickou fantasy ve mě vzbudila Píseň ledu a ohně, a to až v dospělosti.
Dnes mi hodně vadí škatulky žánrové literatury, které jí přísně vymezují, takže když se řekne fantasy, naskočí každému podoba, kterou jí vtiskl Tolkien a nikdo si nepředstaví nějaké surreálné dílo nebo magický realismus. Vadí mi popkultura, která je s tím spojená, že ty obrovské světy a franšízi jsou už jen čistě fikční, že v nich není moc místa na lidskost, civilnost, na krásnou literaturu.
Kromě fantasy, sci-fi a hororu čtu taky beletrii.

Text příspěvku byl upraven 25.03.23 v 14:42

alekis
alekis 25.03.2023 v 16:28

Gaberlunghi
Doufám, že se další milovníci žánru připojí. Téma je tak široké, že se o něm dá diskutovat hodně způsoby. Předem ale podotýkám, že každý čtenář má na každou knihu jiný náhled, že někdy může být docela těžké najít stejný, nebo aspoň podobný názor. Každý preferuje něco jiného.
Taky nejsem fanynka Harryho Pottera, knih ani filmů, ale na Pána prstenů mi nesahejte :-), to je moje srdcovka, i když už dávno nečtená :-).
Nebudu se rozšiřovat, doufám, že někdo další přistoupí - když si představím nejrůznější literární žánry ( i když většinou je nelze v knihách úplně rozlišit, bývá to spíš míchanice) jako pestře pomalované vagóny dlouhého vlaku, tak snad do tohoto vagónu přistoupí další cestující.
Aspoň něco konkrétního: kultovní Den trifidů jsem četla už před časem, ale vím téměř 100%, jaký renonc spáchal autor - víme, že oslepení lidé umírají, a to třeba i v budovách, v bytech, ze kterých se nedostanou, na ulicích, hladem, po úrazech, nebo zásahem trifidů. Nikde v knize se nepíše o jejich pozůstatcích - kosti, boty, oblečení... Autor se tomu diplomaticky vyhnul... ale jinak ta kniha nemá chybu!
Tolik pro dnešek :-).

RCC
RCC 25.03.2023 v 20:27

Začínal jsem, zhruba před půl stoletím, knihami jako je Neználek, romány Julese Verna, Cesta slepých ptáků a další úžasné klasické příběhy. Potom Hobit, Conan, Zaklínač a podobné. I Star Trek mám rád, hlavně originální sérii. Hodně mne baví akční SF, v posledních letech jsem opět začal s akčními komiksy, ke kterým jsem dřív poněkud ochladl. Změnil to Sebevražedný oddíl https://www.databazeknih.cz/stitky/sebevrazedny-oddil-komiks-19828 , který přinesl místo neživých a občas nudných superhrdinů Harley Quinnovou. Je to tak úžasné, že mne to baví už mnoho let. Ty komiksy tady vychází už sedm let, sólová řada Harley Quinn osm let, přesto mne to nezačalo nudit. Dokonce existují komiksy a romány pro děti jako https://www.databazeknih.cz/serie/dc-superhrdinky-8404 a https://www.databazeknih.cz/serie/dc-superhero-girls-7184 nebo https://www.databazeknih.cz/knihy/harley-quinn-utrzena-ze-retezu-475518 , když někoho přestane bavit být dospělý, je to jasná volba. A když má někdo náladu na skutečné umění, je tu https://www.databazeknih.cz/knihy/harleen-433945 .

věrapodpěra
věrapodpěra 26.03.2023 v 21:44

Zdravím a přispívám do klubu s malým dotazem. Poslední dny zrovna přemýšlím, zda v ČR existuje nějaký festival nebo con, něco takového, zaměřeného čistě na svět fantasy a scifi? Něco na způsob např. Anime festu, nebo Comic conu, ale zaměřeno na fantasy a scifi? Byl jste někdo někdy na nějaké takové akci, nebo taky pouze sedíte doma u knížek a sníte jako já?:D


Gaberlunghi
Gaberlunghi 26.03.2023 v 22:01

věrapodpěra: Tak conů je určitě celá řada, pokud žijete v Praze nebo Brně, vždycky se najde něco při ruce. Protože to aktuálně nesleduju, marně bych teď lovil nějakou plánovanou akci - vždy byly avizované v magazínu Pevnost, který je o fantastice, zkuste si ho koupit, třeba vás zaujme. Nebo si vemte na pomoc google. Zaměření conů je dnes široké a specifické, svoji akci si může vybrat každý.

RCC
RCC 26.03.2023 v 23:21

věrapodpěra: Doporučil bych i předplatit si Interkom. Vede ho Zdeněk Rampas. Tam je hodně informací.

ChristianT
ChristianT 27.03.2023 v 11:30

Rád bych se zeptal, zda vás nenapadá název knihy, kterou jsem kdysi četl. Příběh začíná jakoby v pralese, kde jsou kmeny lidí, jen jejich označování území je technické, jako sektory. Jeden z nich se odváží a jde na cestu do zakázaného prostoru až na konci cesty narazí na obry. Na konci se ukáže, že ti divoši , kmeny... jsou původní kosmonauti, kteří se kdysi , kdysi vrátili i s vesmírnou lodí nazpět na Zemi, jen tehdy byli postiženi virem, a tak je nechali zavřené v té lodi. staletími se ti kosmonauté zmenšili na úplné trpaslíky ( proto to srovnání s obry-lidmi- kteří jsou vlastně jen údržbáři zařízení lodi,... . Zapomněl jsem název a chtěl bych si jí přečíst znovu a tak hledám nějaké styčné body.

trevize
trevize 27.03.2023 v 11:36

Aldiss - Nonstop (?)

Text příspěvku byl upraven 27.03.23 v 11:37

Týna73
Týna73 27.03.2023 v 19:27

Zdravím :) , před rokem bych sem napsala jak miluju fantasy a nic jiného nečtu, časy se ale mění a u mně se změnily přechodem na střední kde nám učitel na literaturu řekl že nemáme číst takový kraviny jako je fantasy a máme si přečíst radši "kvalitní literaturu". Abych neměla pětku tak sem začala číst Paní Dalloweyovou (nevím jestli jsem to napsala správně) ale to se nedalo a tak jsem přesedlala na verneovky (zatím jsem přečetla 2 a celkem dobrý) ale byly si hodně podobný a chtěla jsem změnu, a tak jsem koukla na Dobrovskýho a hledala nějakou pěknou fantasy, ale přijde mi že všechny jsou vlastně o tom samým, ničím nepřekvapí a jejich autoři spoléhají jenom na to že teď jsou oblíbené a všichni si je koupí. No nakonec jsem si koupila Šťastně až navěky? protože mám ráda když se u knížky i trochu pobavím (a to tady vyšlo) a zaujalo mně že je to s tématikou LGBTQ+ a to se jen tak nevidí. Zatím jsem tak ve čtvrtině a hrozně mně to nadchlo. Omlouvám se za tolik keců okolo :)

Text příspěvku byl upraven 27.03.23 v 19:32

Gaberlunghi
Gaberlunghi 27.03.2023 v 19:51

Týna73: Myslím si, že je moc dobře se nezavírat jen v jednom žánru a číst taky něco jinýho než fantastiku. Já měl vždycky moc rád skandální knihy a zrovna teď čtu podruhé Trainspotting Irvina Welshe, což je román o narkomanech, dost drsnej, ale kdo má rád černý humor... ten se pobaví.
Fantasy podle mě není kravina, to je jen předsudek všech, co znají jen tu jednu jedinou podobu, dokonce v něm existují knihy tak náročné, umělecké a ambiciózní jako knihy Virginie Woolfové. Člověk je musí umět hledat. Představoval jsem si, že každý čtenář se dříve či později dostane k tomu pravému, že si svoje srdcovky najde.
Trochu mě mrazí z pomyšlení, že by se někdo mohl nechat odradit od čtení vnějším dojmem, nebo kritikou okolí. Nenechte si to znechutit.

alekis
alekis 27.03.2023 v 20:53

Pár knih, které tady chci doporučit, protože jsou to moje velké srdcovky a většina z nich je možná pro milovníky obou žánrů méně známá :-).
Jsou to věci, které se líbí mně - každý preferujeme něco jiného :-)

Sci-fi Levá ruka tmy. Kniha, kterou buď přečtete víckrát a pokaždé v ní něco najdete, nebo ji odhodíte jako slátaninu a pak už nikdy více... Doporučuji komentář od knihoun, který mi mluví z duše.
The Left Hand Of Darkness je tak úžasná věc, že radši mlčím, ať se tady nerozplynu :-).
https://www.databazeknih.cz/knihy/hain-leva-ruka-tmy-42513

Fantasy trilogie Prokletí Chalionu, kde první dva díly jsou skvělé, i ten třetí se dá, i když už to nemá ty grády. Od autorky jsem další knihy nedokázala číst, nezaujaly mě, ale Chalion jednoduše miluju láskou nehynoucí!
https://www.databazeknih.cz/knihy/prokleti-chalionu-prokleti-chalionu-21829

Fantasy pentalogie Království boží. Tohle je fakt třída! Je to dlouhé a hodně rozprostřené do šířky i délky... Četla jsem před pěti lety a asi si dám opáčko, toto nemá chybu! A milovala jsem Corfeho, i když je jen z papíru!
https://www.databazeknih.cz/knihy/kralovstvi-bozi-hawkwoodova-cesta-13314

A teď fantasy Kroniky Fey, moje další srdcovka, a to na kvadrát! Tak ráda bych tu psala oslavné verše a zpěvy, ale nechci natahovat. To je geniální pentalogie (u nás v 10 knihách) geniální autorky! Ano, napsala ji žena, ale je tam krve a hrůz neúrekom!
https://www.databazeknih.cz/knihy/kroniky-fey-obet-svazek-1-66714

Zbývá ještě Pod nebesy, rozsáhlý román, který, jako ostatní mnou výše uvedené, nemusí zaujmout na první pohled. Není to vysloveně fantasy, i když je tam dost prvků (v jednom komentáři se píše, že ne, ale není tomu tak), a vidím to taky na opáčko, je potřeba se tím pozabývat detailněji, až vyplyne, co při prvním čtení bylo přehlédnuto, přeskočeno... Autor je vůbec zajímavý chlapík, mám u něj co dohánět.
https://www.databazeknih.cz/knihy/pod-nebesy-132461

Jako poslední chci upozornit na sci-fi Daphne du Maurier Dům na pobřeží. Není až tak upozaděná, má celkem dost přečtení, každý komentátor v ní vidí něco jiného...
https://www.databazeknih.cz/knihy/dum-na-pobrezi-53524

Text příspěvku byl upraven 28.03.23 v 17:47

Adhara
Adhara 29.03.2023 v 10:17

alekis: Čítala som Ľavú ruku tmy, nemám chuť čítať to znova, ale ani som to neodhodila ako zlátaninu. Ide o príbeh z rozsiahlej kategórie "odlišné planéty, odlišné kultúry, a my si s nimi nerozumieme", v ktorej bolo toho napísaného neskutočne veľa a nezdá sa mi, že by táto kniha nejako prečnievala. Hodnotím ju ako priemer, možno lepší priemer, ale rozhodne nie ako najlepšiu sci-fi na svete, ako ju hodnotila osoba, ktorá mi ju odporučila. Nerozumiem tomu, čím si niektorých čitateľov tak extrémne získala.

alekis
alekis 29.03.2023 v 14:41

Adhara
Prosím, přečtěte si úvod mého krátkého přehledu, cituji se:
"Jsou to věci, které se líbí mně - každý preferujeme něco jiného :-)"
Smyslem vypsání těch pár knih nebylo ani omylem začít tady o nich diskuzi, a už vůbec ne sebe samu zviditelnit. Smyslem bylo - též to píšu, zviditelnit knihy, které, mám dojem (až tak moc jsem to neověřovala) jsou mezi čtenáři obou žánrů, sci-fi i fantasy, celkem málo známé.
Co se týče Levé ruky tmy, tak tady už vůbec není možné něco řešit: každý má na to svůj názor, na který má ostatně právo a přes to vlak nejede!
Že vám se nezdá že by tato kniha přečnívala, proti tomu nelze říct ani slovo. Stejně tak ale nelze říct nic proti mému názoru, nebo proti vskutku geniálnímu komentáři uživatelky knihoun, který zde cituji:
"Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetla, začínala jsem na několikrát, to přiznávám, ale stálo to za to, a pak jsem se k ní vrátila víckrát. Jestli se chcete bavit a ukrátit si dlouhou chvíli, kupte si radši sbírku kreslených vtipů, nebo nějaké noviny, to jistě. Ale tohle je strhující dokonale propracovaný příběh, kde se dlouho nenápadně sbírají okolnosti, aby nakonec vybuchly se silou tornáda. Příběh, který není o neexistujícím nemožném světě, ale příběh o nás, příběh, ze kterého mrazí, dlouho po přečtení. Třeba příběh o tom, že člověk v hrozném osamění hledá a možná najde spojence na život a na smrt, který ho podrží víc, než si věří on sám sobě. Ten fiktivní svět je jen kreativní kulisou toho vnitřního příběhu - to je podle mě dost smysl sci-fi."

Myslím, že v diskuzi o této knize není třeba pokračovat. Sto lidí - sto názorů, kdo chce, ten to čte, kdo nechce, čte si třeba kreslené vtipy...
Prostě, proti gustu žádný dišputát!!!

Adhara
Adhara 29.03.2023 v 15:00

alekis: Ak nechcete o tejto téme diskutovať, v poriadku, je to vaše právo. Ja som ale úprimne zvedavá, prečo iní ľudia vnímajú tie isté knihy ako ja tak odlišne. No keď načínam diskusie pri konkrétnych knihách, zostáva to bez reakcie, takže ja už neviem, kam sa mám obrátiť, keď chcem rozobrať niečie názory...

alekis
alekis 29.03.2023 v 16:58

Adhara
Tady ale není žádná diskuze možná.
Nebudeme se vzájemně přesvědčovat o své pravdě, protože se stejně nepřesvědčíme.
Tady není co rozebírat. Myslím, že stejně nechcete rozebírat něčí názory, než chcete přesvědčovat o tom svém.
Jenomže každý má svůj názor a přes to vlak nejede, tak to prostě je, takže další debata na toto téma je zbytečná - aspoň podle mě určitě.

Naias
Naias 29.03.2023 v 18:05

Adhara, ja napríklad na rozdiel od vás vnímam u Pána prsteňov iskru, akciu, napätie, ktoré vám chýba. Čítala som to prvý raz pred tridsiatimi rokmi, ale stále si pamätám, ako mi celú dobu behal mráz po chrbte. Ale ako vysvetliť, prečo to tak cítim, to neviem.

Adhara
Adhara 30.03.2023 v 14:03

alekis: Odsudzujete ma a pritom o mne nič neviete. Nechcem presviedčať o ničom názore. Chcem pochopiť názory druhých, pretože som sama autorka a potrebujem prísť na kĺb na to, čím to je, že niektoré texty na ľudí tak pôsobia, aby som sa z toho autorsky poučila. Netuším, prečo si myslíte, že tu žiadna diskusia nie je možné - okrem toho, že ste sa rozhodli, že diskusia s vami nie je možná. Uznávam, v takom prípade naozaj možná nie je. Mimochodom, vo svojom prvom komentári som dokonca ani nereagovala na váš názor na knihu, ale na váš názor na to, akí majú iní ľudia názor na danú knihu.

alekis
alekis 30.03.2023 v 14:52

Adhara
Pokud máte pocit, že vás odsuzuji, neměla jsem vůbec takový úmysl, přesto promiňte.

Pro mě není možná diskuze tam, kde má - konkrétně na knihu (a podobné dílo, film apod.) každý odlišný názor.
Jak vás přesvědčím, že je LRT skvělá věc, když podle vás je to průměr? Nijak. To je prostě názor na základě vkusu a ten má každý odlišný.

Žádám vás, abyste laskavě dále v této diskuzi - směřované ke mně! - už nepokračovala! Vy máte svůj názor a já zase svůj a nechejme si je pro sebe.

Pokud se vám někdo ozve a bude tady s vámi diskutovat na téma LRT či jiných knih, o kterých tady můžete rozvinout debatu - a potom pro vás z toho vyplyne autorské poučení, přeji vám úspěch.
Se zájmem si to přečtu.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.03.2023 v 15:13

Možná můj názor na to, proč číst sci-fi a fantasy odpoví na to, co se tady začalo za diskusi a proč si myslím, že s ne s každým na toto téma lze vést diskuse...

Nemám ráda analýzu. Nemám ráda, když jde z textu poznat, že autor během psaní v ruce držel metr, počítal si vzorečky a na konci vyflusnul něco, co sice má nějakou vypovýdající hodnotu, ale ve výsledku to působí emočně ploše. A já mám dojem, že je autor po emoční lobotomii. Jsem už v tom věku, kdy nepotřebuju žádné kolotoče ani textové jednorožce, potřebuji postavy. Nepotřebuju text o tak psychopatický kravině, která je tak mimo, že by to vážně nikoho nenapadlo. To za mě není vymyšlení originálního námětu a není to bod pro autora. Stejně to skoro nikdo nebude číst. Ne, čtenář chce svoje jistoty. Proč by jinak byly knihy třeba od vydavatele Baronet tak čtené? Já potřebuji charaktery a potom mohou klidně dělat to stejné jako spousta postav před nimi, jenom se jim vymění podmínky a základní linka.

Sci-fi a fantasy jsou žánry, kde se děje něco, co není skutečný, ale mi věříme tomu, že to skutečný je právě proto, že nás dostanou postavy. Když uvěříme v ty postavy, zbytek je už snadný. Možná proto je tak snadné do těhle světů utéct. Pokud to autor zbytečně nezkomplikuje v naivní představě originality. A jelikož autor vymýšlí nový svět, má to mnohem komplikovanější než autor, který píše o vztahu šéfa a podřízené, byť by to byli i třeba myšleno mnohem vážněji. Ano, může psát třeba ze svojich zkušeností. A ty může mít i někdo další a říct, že to není věrohodné. Ale žádného cestovatele napříč vesmíry ani nadpřirozenou bytost ze svého okolí neznám, abych mohla porovnat, zda je to správně napsané a podané.

Možná proto se o podobných knihách špatně vedou diskuse. Každý může mít náhled jiný, mnohem víc než jiných žánrech. Možná proto je to tak těžké. Obhajovat si, proč se mi líbilo? Dumat nad tím, proč se to druhým líbilo? Zrovna tady je důležité, jak příběh emočně rezonuje. A jak mám někoho cizího přesvědčit, když on to během čtení tak necítí? Otázkou je, zda to necítí nikdy nebo jenom v tom daném konkrétním případě. Možná právě proto je tohle lepší na IRL diskusi. Právě kvůli těm emocím...

Doufám, že jsem napsala správně, co se od tohohle vlakna očekává. Na dávání jenom odkazů tady už vlákno je.

No, tak dík a peace  :)

PS: nedávno o jednom filmu, který jsem viděla....
.. je to víc takový komorní drama v kulisách scífka.
A myslím, že to je pointa všeho. Byť je to nereálný, na konci to díky postavám působí tak reálně, až ze všeho mrazí mnohem víc...

Text příspěvku byl upraven 30.03.23 v 15:20

gladya
gladya 30.03.2023 v 16:57

Sci-fi čtu od dětství, začala jsem asi Troskou. Mám ráda klasiky žánru, Asimova, Clarka, Lema.
Fantasy se stalo populární v mé dospělosti. Pána prstenů jsem četla o pár let dřív, než byly natočeny filmy.
Zrovna jsem doposlouchala audioknihu Zaklínače, samozřejmě jsem to i četla.
Čtu skoro všechny žánry, ale fantastika patří k mým oblíbeným, spolu s historickými romány.
A proč mám ráda fantastiku? Asi se mi líbí že "něco je jinak", to sci-fi říká O. Neff. A přitom platí: " Dobré knihy říkají pravdu, i když jsou o věcech, které nikdy neexistovaly a nikdy existovat nebudou." To je citát Lema.
A ze současné sci-fi mě nadchla třeba sága Mycelium.

Text příspěvku byl upraven 30.03.23 v 17:08

Gaberlunghi
Gaberlunghi 30.03.2023 v 19:34

Mycelium jsem měl zpočátku rád, ale celkem mě zamrzelo, že Vilma Kadlečková nedodržela původní rozvržení do pěti svazků. Od Hlasů a hvězd je to pro mne citelně nastavovaná kaše, původní námět se rozmělnil. Uvázl jsem na Vrstvě ticha a zda ságu dokončím, o tom celkem pochybuji. Přesto, první čtyři knihy jsou mimořádné a zůstávají tím nejlepším, co jsem z české sffh četl.

prasa432
prasa432 01.04.2023 v 04:35

Poraďte temnú alebo epickú fantasy ako Tad Williams, Abercrombie, gemmell alebo nejakú miliary scifi sériu

Gaberlunghi
Gaberlunghi 01.04.2023 v 13:04

prasa432: Steven Erikson - série Malazská kniha padlých (první díl Měsíční zahrady).
Robert Ervin Howard - Conan.
Glen Cook - Černá legie.



Vložit příspěvek