Nejoblíbenější kontroverzní postava

DISKUZE » O knihách


R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 10:43

:-)) Já se nedivím. Jen myslím, že to nebyl jen "bílý" hrdina. Nechat kvůli pomstě nevinnou dívku otrávit ti nepřijde ani trochu kontroverzní? :-)

Navzdory tomu mám Edmonda v oblibě.

woodward
woodward 15.05.2016 v 10:44

Koho nechal otrávit? Valentinu uspal právě proto, aby ji neotrávili.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 10:46

On by Valentinu nechal "klidně" otrávit, kdyby se, naštěstí, mladý Morrel do ní nezamiloval. Nepamatuješ si? :-))

Chránil ji pak jen kvůli Maxmiliánovi M.

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 10:48

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 10:49

Budu drsná, ale Valentininy macechy a toho spratka bratříčka škoda nebyla. :) Valentina si smrt nezasloužila, nemohla za svého ambiciozního lumpa otce.

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 10:49

woodward
woodward 15.05.2016 v 10:52

nechal otrávit? madam villefortová otrávila postupně půl rodiny - ale to přece nebyla jeho starost. jeho starostí se to stalo až ve chvíli, kdy to nějak zasáhlo jeho přítele. odmítám považovat slovo "kontroverzní" za výraz pro každýho, kdo není svatej. jemu ukradli půl života a pokud by s tím on sám nic neudělal, klidně by jim to prošlo. proč by se měl zabývat tím, co se děje v rodinách těch hajzlů, co mu ublížili?

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 10:57

Monte Cristo ten nápad na jed Villefortové "podstrčil" a, pokud si dobře vzpomínám, i jí dal lék/jed v lahvičce. To myslím jako spolupachatelství stačí.

Jaká je podle Tebe definice kontroverzní postavy? To mě zajímá.

PS: Tušila jsem, že s Monte Cristem rozčeřím diskuzi. :-) Ale když jsem se chtěla zúčastnit diskuze a žádná extra negativní postava mě nenapadla... Popřu shora napsané názory, ale já mám v oblibě spíš kladné hrdiny než jejich opak.

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 10:58


woodward
woodward 15.05.2016 v 11:15

Jak jsem už napsal o něco výš, typická kontroverzní postava je kardinál Richelieu. Prvoplánově padouch, ale ne zas takovej, jakýho z něj později udělali filmaři a "lidová tvořivost".

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 12:22

HM, tak pro mě padouch je prostě padouch. Nic kontroverzního na tom nevidím. Jen záleží na tom, jak velké a kolik lumpáren provedl.

woodward
woodward 15.05.2016 v 12:38

hm, jenže lumpárny provádí kdekdo. jak říkám, svatej není nikdo nebo skoro nikdo. a třeba zrovna ten Richelieu si tu hnusnou pověst fakt nezaslouží. Bez něj by se Francie možná už nikdy nedala dohromady. Dumas to věděl. Ale blbečkové, co psali scénáře k filmům, ne.

Koka
Koka 15.05.2016 v 12:42

Když hledáte "užitečného a obdivuhodného lumpa", tak doporučuji tuto knihu:
http://www.databazeknih.cz/knihy/josef-fouche-22531

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 12:44

Souhlasím, svatý není nikdo.

Jen máme asi odlišnou definici kontroverzní postavy.

Jaké vlastnosti/charakter má kontroverzní postava? Lump, který je menším lumpem? Hrdina, který není zas takovým hrdinou?

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 12:46

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 12:49

Koka: Díky za tip.

Koka
Koka 15.05.2016 v 13:00

binysek, v názoru na Fouchého se rozcházíme, ale ta charakteristika vlka a jeho pohnutek mě tak nadchla a svou lapidárností doslova oslnila, že když dovolíš, převezmu jí do své sbírky originálních, neopakovatelných názorů a komentářů, kterou tvořím z příspěvků DK a vystavuji ve svém profilu.

Koka
Koka 15.05.2016 v 13:08

Neukvapuj se. Až si to přečteš v mém profilu a zjistíš, v sousedství jakých "perel" se tvá slova octla, tak možná změníš to poděkování za žalobu podle § .... no, nějaký se najde :=)))

reader.007
reader.007 15.05.2016 v 13:26

že vám do toho vpadám, mě přijde jako dokonale kontroverzní celá ta "svatá" trojice babička+Karkulka+myslivec kterým nestačí vlkovi rozpárat břicho, ale ještě mu sadisticky naplní břicho kamením a nechají ho utopit. Tím spíš že tím znešvaří vlastní zdroj pitné vody.

Nebo perníková chaloupka: je oslavován páreček zlodějíčků a následně i vrahů

woodward
woodward 15.05.2016 v 13:33

A co chudáci draci, který nejdřív nalákají na princeznu a pak je nějakej zpropadenej Bajaja zapíchne...

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 13:41

Binysek: Já se omlouvám, ale i já se musím připojit s chválou na perfektní rozbor vlkových pohnutek. :-))

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 13:45

Ještě jsem si vzpomněla na jednu kontroverzní postavu, kterou mám ráda.
Popelku! Ta se sestrami, aby nemusely uklízet a posluhovat čaroději s čarodějnicí, je také zabily. Čarodějnici usekly hlavu sekyrkou a čaroděje hodily do pece, kde se chudák usmažil na škvarek.

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 13:47

woodward
woodward 15.05.2016 v 13:55

Tuhle Popelku neznám. Já znám tu s oříškama a střevícem. Ale žádná čarodějnice u toho nebyla.

Koka
Koka 15.05.2016 v 13:57

Děkuji vám, z celého srdce děkuji, úžasně jste mi nahráli! Už dlouho se chci totiž podělit o objev, který jsem učinila při úklidu, no, spíše přemísťování knížek v části své knihovny. Našla jsem tam Přílohu obtýdeníku TVAR - TVARy, řada A, svazek 13, ročník 1997. Obsahem je I. část diskuzních příspěvků přednesených na literárně-vědné konferenci o Mrazíkovi:
Pavel Janoušek: Mrazík - úvodní slovo
Jiří Kraus: Drahoušek Marfuška a zmije Nastěnka - etnografie oslovení jako klíč k struktuře pohádkového příběhu
Vladimír Macura: Mrazík a sex
Michal Arnetti: Mrazík psychoanalytický aneb Láska je láska
Václav Větvička: Ruský les kamerou filmařovou a očima stromvědcovýma
Otakar Šoltys: Mrazík minus Dejdar, Dejdar minus Mrazík
Dagmar Mocná: Ženy v Mrazíku ("Onen zázrak hrdinčina vzkříšení tu nezpůsobí polibek, nýbrž teplá slza lítosti, která skane na zmrzlou Nastěnku. A nutno říct, že v tomto bodě je Mrazík daleko blíže duchu červené knihovny než Sněhurka či Šípková Růženka: ne síla sexu, nýbrž síla soucitu je s to oživit hrdinku. ")
Náááádhera!

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 13:59

Tato Popelka je z knihy Pohádky Boženy Němcové, rok vydání chybí, ale bude patrně mezi r. 1940-1960.

A Popolušku s dýní-kočárem znáš?

Eicherik
Eicherik 15.05.2016 v 14:02

Ve Skandinávii mají zase Popeláka. :-)

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 14:36

Má i Popelák oříšky?

reader.007
reader.007 15.05.2016 v 14:39

nene, u Lady Josefa (nezbedné pohádky

woodwarde: tady ji najdeš na 100%
http://www.databazeknih.cz/knihy/pohadky-bozeny-nemcove-78380

Popelka s dýní je určitě u Hrubína (Špalíček) a mám dojem že i u Perraulta
...
Tak jsem si to ověřila, je to tak. Navíc Pohádky Matky husy z nichž čerpám překládal sám Hrubín a ve Špalíčku pohádky v podstatě jen trochu zlidštil, ta francouzská verze zní trochu archaičtěji.

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 14:42

reader.007
reader.007 15.05.2016 v 14:45

Tak Popelák MÁ oříšky. Macecha je chytla kloboukem když jela nakupovat parádu...



Vložit příspěvek