Poraďte fantasy/scifi knihu prosím.

DISKUZE » O knihách


alekis
alekis 15.04.2019 v 12:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Leiah
Leiah 15.04.2019 v 13:36

alekis: proč ne?! Nevím, jestli znáš "knížku" Portrét pro Bradavice z prostředí Harryho Pottera... Evi Smaior zkusila psát a myslím, že se jí to povedlo skvěle. S originálem si nezadá. Přivedla jsi mě na ní tím, že také psala na blog. Uveřejňovala jednotlivé kapitoly a měla hned zpětnou vazbu. Tak proč to taky nezkusit, když nápady v hlavě jsou?
Spousta autorů taky prodává svoje díla přes Amazon v elektronické podobě (podmínky Amazonu bohužel neznám). Jsou neznámí, papírovou knížku by jim nikdo nevydal, tak se prezentují takto. A někteří jsou opravdu dobří.
Každopádně, dej vědět, určitě si ráda něco přečtu.

alekis
alekis 15.04.2019 v 13:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 15.04.2019 v 15:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 15.04.2019 v 15:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Kory98
Kory98 15.04.2019 v 19:35

alekis: To je škoda, tedy toho spáleného. Určitě bychom si to někteří rádi přečetli. Sebekritika je sice hezká věc, zvlášť když se říká, že samochvála smrdí. Ale člověk se nemůže zatratit sám. Já obdivuji všechny, kteří něco napsali, už pro jejich snahu a odvahu se do toho pustit. U mě to před 20 lety skončilo prací ve školním časopisu a psaním slohových prací ve škole :-) Dneska vychází velká spousta knih a připadá mi, že každá kniha si svého čtenáře vždycky najde, jen někdy musí chvíli počkat. Proto je i dobře, že nemáme všichni stejný vkus a jednomu se líbí to, druhému zase ono. Takže Alekis vzhůru do toho, držím Vám pěsti a hlavně nepálit...


alekis
alekis 15.04.2019 v 19:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Kory98
Kory98 15.04.2019 v 19:44

Alekis: povídka je nádherná, máte dar. Hltala jsem to jako když jsem nedávno četla Hyperion :-) Nevidím žádný rozdíl v tom, jak dokážete zaujmout a propracovat myšlenku - stejně dobře jako opravdoví spisovatelé.. Dnes jsem se sem koukla po několika dnech a nelituji. Díky za hezkou podvečerní četbu.

alekis
alekis 15.04.2019 v 19:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 15.04.2019 v 20:41

alekis.....tak tu tvoji povídku jsem musel najít přes tvůj profil... tohle téma "Klub milovníků sci-fi a fantasy" nečtu ....stejně jak se nehodlám zapojit do jakékoliv čtenářské výzvy ....
....tak tedy splním tvou prosbu...žádné vědecké rozbory.... pobavila jsi mne.... a o to jde
....akorát netuším, proč je povídka řazena k EKO ... to má být ekologicky šetrná povídka, která šetří naše nervy? ...napsaná ke zdraví nás čtenářů?

alekis
alekis 15.04.2019 v 20:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 15.04.2019 v 20:55

alekis...díky za odpověd, je vidět, že nejsem zelenej ...........

Text příspěvku byl upraven 15.04.19 v 20:59

R.E.M.
R.E.M. 15.04.2019 v 21:11

Jass: Co Ty a Den Trifidů?

Text příspěvku byl upraven 15.04.19 v 21:11

Mood
Mood 15.04.2019 v 21:15

Ahoj, namluvila jsem sci-fi příběh z českého prostředí. Takže kdyby na to byl někdo z vás zvědavý a měl náladu, nabízím k poslechu :-)

https://www.youtube.com/watch?v=D-B4jrp5zho

Leiah
Leiah 16.04.2019 v 07:02

Alekis, neboj, jdu v tom pokračovat... Určitě bych to nenazvala fantasmagorií a hlavně NEPÁLIT, zveřejňovat. Uvidíš, kolik čtenářů najdeš. Mě už máš jistou!

alekis
alekis 16.04.2019 v 08:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marika Vanova
Marika Vanova 16.04.2019 v 11:10

Alekis - smekám a chválim, jen tak dál, jsi moc šikovná, číst můžu, ale psát nee :-)

alekis
alekis 16.04.2019 v 11:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 23.04.2019 v 17:19

Vaše dojmy ze Dne Trifidů?

Text příspěvku byl upraven 23.04.19 v 17:20

Kory98
Kory98 23.04.2019 v 18:08

Já jsem skončila s Trifidy přes velikonoce. Musím říct, že mě kniha nezklamala, jedno z mých oblíbených témat - zánik lidské civilizace, jenom určité množství těch "šťastnějších", kteří přežijí. A nejšílenější na tom je, že i přes všechny katastrofy se stává největším nepřítelem člověku zase člověk.. Lidé jako by byli nepoučitelní a nevážili si své lidskosti. Možná, že řeknete je to jenom knížka a ještě k tomu sci-fi. Ale mě se to čím dál častěji odráží i do reality. Za mě super vybraná kniha, měla jsem ji doma déle a díky Alekis, která to tu trochu nakopla, jsem ji konečně "vybrala" k přečtení :-)

alekis
alekis 23.04.2019 v 20:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 23.04.2019 v 20:49

Trifidov som odjakživa mal zafixovaných ako klasiku no nikdy som sa nesnažil zistiť, o čom vlastne sú (akurát som vedel, že v ňom účinkujú zmutované rastliny). Takže som viac menej išiel naslepo (heh).

Tak nejak som si vsugeroval, že pôjde o hard sci-fi, kde sa budú rozoberať rôzne vedecké teórie. Chyba lávky. Ono je to dobrodružný román. Ba čo viac, je to prototyp moderného postapo románu, ktorý sa stal inšpiráciou pre desiatky, ak nie stovky televíznych a knižných počinov. Ikeď Trifidov vo väčšine dnešných diel nahradili zombie.

Hneď úvodná scéna, prebudenie v nemocnici a následné kroky v prázdnom, mĺkvom Londýne, bola prepracovaná vo veľmi slušnom britskom filme 28 dní potom. Následné prežívanie, vyberanie supermarketov, zmena potravinového reťazca, vytváranie rôznych spoločenstiev a nevyhnutné konflikty medzi ich členmi, to je pesnička, ktorú vačšina z nás veľmi dobre pozná z bezpočetu recyklácií. Dokonca by sa dalo povedať, že v posledných rokoch táto téma, spolu s faktorom nebezpečenstva v podobe "nového druhu" zažíva nový boom. Stačí si pozrieť (celkom zdarilé) filmy ako The Quiet Place, Bird Box, alebo novinku The Silence.

S poľutovaním musím povedať, že som sa tejto témy dosť presýtil, takže som si knihu až tak neužil. Túto vinu však nemožno prikladať knihe samozrejme.

Mnoho zaujímavých myšlienok už bolo spomenutých, no mňa najviac zaujala jedna, ktorá sa tu myslím ešte nespomínala. Budem citovať.

"Třetí z trojlístku, tmavovlasý mladík, se užíral bezmocnou zlostí. Tvrdě pracoval a poctivě šetřil, aby si mohl otevřít vlastní obchod s radiopřijímači, od kterého si tolik, tolik sliboval. „Vemte třeba takovýho Forda,“ řekl nám, „nebo lorda Nuffielda – ten začínal v krámku s jízdními koly, který nebyl o nic větší než ten můj, a podívejte se, kam to dotáhnul. Chtěl jsem taky něco takovýho dokázat. A teď je všechno v tahu! To přece není fér!“ Osud, dle jeho názoru, již nestál o žádné další Fordy a Nuffieldy – ale on se s tím nemínil smířit. Toto byl jen mezičas, zkouška, seslaná na něho shůry – jednoho dne však opět stane za pultem vesvého krámku s radiopřijímači, pevnou nohou na prvním příčli k miliónům."

Inými slovami. Koľko z toho, za čím sa dnes ľudia ženú má skutočnú hodnotu, a koľko je iba prachprostým mrhaním životného úsilia ? Ak by k niečomu podobnému došlo, čo z toho čo máme a vieme (!) by nám bolo k úžitku ?

Určite ku knihe napíšem ešte viac, toto sú také najpodstatnejšie veci, ktoré mi utkveli v hlave.

Inak, ďalší dôkaz toho, že najlepšie žánrové veci (predovšetkým sci fi) vznikli po vojne v 50-60 rokoch. Od vtedy, sa hlavne odpisuje a prepisuje.

alekis
alekis 23.04.2019 v 21:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 23.04.2019 v 21:11

Začátek se mi líbil nejvíc. Stránky s děsivou atmosférou, tajuplnost nové, neznámé události a jejích následků.

Pro čtenáře, kteří ještě čtou: Dále budou spoilery!

Z různých útržků informací o knize, jsem si odvodila, že za oslepnutí můžou ty potvory trifidí. A ono ne! :)
Padající meteority, neznámé záblesky, zvídavé pozorování oblohy a katastrofa byla "na světě". Asi - hm, spíš určitě bych neodolala a taky sledovala nebe. :(
I ve Dni Trifidů je víc otázek než odpovědí. Jak a proč se objevily zelené záblesky? Co přesně způsobilo ztrátu zraku? Proč si lidé od začátku mysleli, že oslepnutí je trvalé? Proč tolik lidí okamžitě volilo sebevraždu? Žádné doufání, pocit naděje, že postižení nebude trvalé. Popisované postavy, hlavně v úvodu, se okamžitě, bez nějakého váhání vzdávaly. Všeho.
I o trifidech je minimum informací. Nebo jsem přehlédla popis, co způsobilo tak zrychlený vývoj rostlin? Jejich větší nebezpečnost.
Agresivita rostlin zůstala stejná, byla vysoká od počátku. Zlepšily se schopnosti trifidů tak výrazně a skokově nebo ty schopnosti tam byly stále, jen čekaly na příležitost se uplatnit? Rozvinout?
Tajemná část a nezodpovězené otázky provokují moji fantazii.
Ale i bez rostlin, jen s motivem katastrofy, by si kniha vystačila. Popis chaosu a borcení základů původní společnosti, tvoření nových pravidel byl velmi dobrý. Často stačily i jen náznaky a čtenář si mohl domyslet všechny navazující události.

R.E.M.
R.E.M. 23.04.2019 v 21:24

Až po napsání svého příspěvku, čtu dva příspěvky výše. :)

smazenaryba: To jsme měli skoro stejnou informační startovní čáru před čtením Trifidů.

Postapo linie jsem si užila více, protože knihy ani filmy podobného žánru téměř nečtu a nesleduji.

Alekis: Díky za připomenutí té zoufalé naděje nebo spíš zoufalé touhy po pomoci zvenku a záchraně. A strachu připustit si myšlenku, že pomoc si musí především každý sám.

Text příspěvku byl upraven 23.04.19 v 21:24



Vložit příspěvek