Poraďte fantasy/scifi knihu prosím.

DISKUZE » O knihách


smazenaryba
smazenaryba 26.04.2019 v 16:54

Pri tvorbe takéhoto vlákna treba byť trpezlivý. Očakávať, že tu budú hneď od začiatku vznikať hlboké debaty sa nedá. Nejakí užívatelia sa aktivity možno vzdajú, nejakí prídu. Na všakovaké ďalšie témy a všeobecné diskusie je tu predsa bezpočet ďalších vláken. Treba vytrvať.

Trifidov môžeme považovať za ukončených. Kto bude chcieť ešte niečo dodať (napr členovia čo sa ešte nevyjadrili), môžu tak urobiť. Pustíme sa do ďalšej knihy. Kniha hřbitova ak sa nemýlim ? R.E.M. určite potvrdí aj termín. Môžu sa samozrejme pridať aj noví záujemcovia.

Text příspěvku byl upraven 26.04.19 v 17:13

R.E.M.
R.E.M. 26.04.2019 v 21:03

Ahoj,

po Trifidech byly odhlasovány:

1)Návrat z hvězd 10 bodů - duben/květen. Zkusíme do 25. 5.?

2) Kniha hřbitova 8 bodů
3) Duna 6 atd.

R.E.M.
R.E.M. 26.04.2019 v 21:06

Trifidí diskuze může plynou dál, podle chuti a nápadů.

Jednu myšlenku jsem nechala uležet. Jak čtu, nebo spíš nečtu, nejsou tu příspěvky k postavě zachránce všech - únosce. Nemám knihu po ruce a jeho jméno si nevzpomenu. Jak na vás zapůsobil?

Váhám, zda položit otázku "Máte blíž k postavě hl. hrdiny a jeho pragmatickému postoji k ostatním lidem nebo k postavě 'zachránce' lidstva"?

Text příspěvku byl upraven 26.04.19 v 21:10

smazenaryba
smazenaryba 26.04.2019 v 22:40

R.E.M - Postavu záchrancu beriem ako predstaviteľa možného východiska pre ľudstvo ako také.

Inú alternatívu ani nemali. Drastický totalitný režim na pevnine voľbou nikdy nebol a sami by neprežili. Ikeď i "ostrovný" režim by sa dal nazvať totalitou. Myslím, že vyústenie tohto problému z časti rozoberá práve pokračovanie Noc Trifidov.

Neviem, či som na tvoju otázku vlastne odpovedal.

Text příspěvku byl upraven 26.04.19 v 22:46

alekis
alekis 26.04.2019 v 23:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 27.04.2019 v 08:12

smazenaryba: Ad 1. odstavec

Myslíš tím, že by fungovaly "zachráncem" a jeho pomocníky vytvořené samostatné skupiny skládající se z 1- 2 vidících a na desítky nevidomých? Drastickou totalitou míníš systém kapitána, ke kterému se dobrovolně zpočátku připojil hl. hrdina? ?
Asi jsem nepochopila, co máš přesně na mysli. :)


R.E.M.
R.E.M. 27.04.2019 v 08:28

alekis: Chybou je, že mi v paměti nezůstala jména, tak byl můj příspěvek nejednoznačný.

Sci-fi "klubáci"
Šlo mi o dva přístupy a způsoby přežití. Jeden, který organizoval kapitán - skupina vidících lidí, mužů a žen, doplněná o menší část od narození nevidomých a několik nově nevidomých žen.
Druhý, který plánoval zachránit všechny, i za cenu unášení a věznění lidí s nepoškozeným zrakem, kteří měli pracovat pro skupinu nevidomých. Jméno velícího zodpovědného za únosy, nevím. Pojmenovala jsem ho pracovně "zachránce světa". Tu je i námět a rozpor soucitné pomoci všem, kteří to potřebují vs. zotročení vidoucích ve prospěch ostatních.

Píšu stručně, ale snad tušíte, co jsem chtěla sdělit.

Jak budu mít zas knihu, doplním jména ať je jasné kdo je kdo. :)

Text příspěvku byl upraven 27.04.19 v 08:29

alekis
alekis 27.04.2019 v 09:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 27.04.2019 v 09:47

Myslím, že unášanie a otroctvo v prospech nevidomých by dlhodobo nefungovalo. Zajedno vidiacich nebolo dosť a za druhé nie každý vidiaci by bol schopný takúto prácu vykonávať. Práca nútená by bola naviac o to neúčinnejšia. A kde by sa naviac našlo dostatok "vojenskej sily" na kontrolovanie takéhoto totalitného systému. Ako by to kvantum ľudí ešte zvládali brániť proti trifidom ? Zdravotná starostlivosť ? Je to systém navrhnutý skor k ziskaniu moci ako k pomoci nevidomým. Odsúdený ku kolapsu. V knihe bolo viac príkladov nefunkcnosti podobných modelov. Či už agresívne správanie Zrzka, alebo rýchly kolaps Cokerových skupín. Nemyslím si že odsúdenie nefunkčného systému je nemorálne.

Text příspěvku byl upraven 27.04.19 v 09:49

alekis
alekis 27.04.2019 v 09:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 27.04.2019 v 12:48

Ano, ve světle dalších poznatků - nebezpečí trifidů, o jejichž zabijáckých schopnostech, ať už nevědomých nebo vědomých, mnoho lidí v okamžiku a krátký čas po katastrofě nevědělo,
- rozsah katastrofy
- podivná nemoc (přikláním se k alekis, že jev připomíná manipulaci s geny, popř. biologické zbraně)
se jeví různá rozhodnutí, plány a myšlenky těsně po katastrofě jinak. Zaujal mě právě časový úsek, kdy bylo ještě málo informací o situaci, okamžiky, kdy mnozí čekali na pomoc obyvatel jiných zemí, teprv zjišťovali, co jsou trifidi zač....

Na Cockerovi, díky za nahození jména :), byl hezky vidět myšlenkový posun, změna postoje a chování už po pár dnech od katastrofy.

alekis
alekis 27.04.2019 v 12:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Tralfamadořan
Tralfamadořan 30.04.2019 v 11:44

Ahoj všem, včera jsem dopřelouskal vaše příspěvky, od patka do úterka, jsem byl mimo (les) a pak se nějak nechtělo...
Asi ani už není co dodat, jediné co mě napadlo už při čtení knihy, čekali že někdo přijde a vše dá do pořádku, někteří lidé stále čekají že kdosi přijde a změní jejich život k lepšímu, ať už Američani, mimozemšťani, nebo nějaké jiné bytosti z odkudsi
Kniha se mi líbila, ale víckrát už nemusím.

R.E.M.
R.E.M. 30.04.2019 v 12:08

Tralfamadořan: Co se nejvíc líbilo a zaujalo v Trifidech (kromě už zmíněného)?

Text příspěvku byl upraven 30.04.19 v 12:09

R.E.M.
R.E.M. 30.04.2019 v 12:10

Kdo už jste začali číst Návrat z hvězd?

smazenaryba
smazenaryba 30.04.2019 v 12:18

Ja začnem až o nejaký týždeň cca. Ale som zvedavý, Lema som ešte nečítal.

Tralfamadořan
Tralfamadořan 30.04.2019 v 12:34

R.E.M.
Těžká otázka :))
Vždy mě zajímá jak by se asi lidé v takových chvílích zachovali, to je asi celkem nevyčerpatelné téma i když se v postapo spousta věcí opakuje.

Lema nevím zda dám, rozecetl jsem minulý týden a nějak mě to nebaví, až dočtu Zlaté město od Hawkse, tak uvidím jak to půjde.

alekis
alekis 30.04.2019 v 13:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 30.04.2019 v 14:18

Návrat z hvězd mám přečtený.
Můj druhý Lem. První Solaris se mi hodně líbil, dala jsem nejvyšší hodnocení.
Návrat je odlišný...
Nechci prozrazovat víc.

alekis
alekis 30.04.2019 v 16:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 30.04.2019 v 16:25

Čo takto pád internetu.

alekis
alekis 30.04.2019 v 17:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 30.04.2019 v 18:12

Ja si viem predstaviť, že pád internetu by mohol spôsobiť koniec sveta ako ho poznáme. Ľudia by boli odstavení od peňazí, obchodov, velkej časti médií. O fyzickú deštrukciu by sa postarali sami. Pekné by to určite nebolo. Aký chaos dokáže spôsobiť jeden sviatok, keď sú zatvorené obchody.

Text příspěvku byl upraven 30.04.19 v 18:13

R.E.M.
R.E.M. 30.04.2019 v 19:06

alekis: Agresivní virus stejně jako selhání elektrické sítě. Jaderný útok a válka.

alekis
alekis 30.04.2019 v 19:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek