Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Azizi
Azizi 11.10.2014 v 11:44

profhubert: Skvelý nápad, veľmi sa mi páči! :)

siena
siena 11.10.2014 v 12:08

Vyhledávání podle více klíčových slov by bylo určitě fajn, ale podle mé zkušenosti odjinud, to ne vždy vede k tomu chtěnému cíli a stejně musíte dále odfiltrovávat.
Ale co by mne zajímalo, proč Vám ty Veřejné seznamy tak leží v "žaludku", profhuberte. Vždyť je můžete ignorovat. Neškodná zábava pro pár jedinců, alespoň to já tak beru. A kdybych se měla vrátit k tomu vyhledávání. Domnívám se, že ta Vámi zatracovaná aktivita, povede k doštítkování knih, abyste si mohl i Vy lépe vyhledávat. Co myslíte?

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 12:26

profhubert
profhubert 11.10.2014 v 13:58

siena: Marie, mně veřejné seznamy nevadí, pár se mi jich i líbí. K seznamům se ale vyjadřovat nechci, protože jsem vše už kdysi uvedl v diskuzi Seznamy. Spíš mě mrzí, že změny, které se zde nyní odehrávají, nevedou vždy k uváděné větší uživatelské přívětivosti. Příkladem je právě zachování přímého odkaz v záhlaví webu na Seznamy, které, jak sama píšeš, jsou (v současné formě) spíše "neškodná zábava pro pár jedinců", zatímco kvalitní vyhledávání, což je něco, co by měla umožňovat už z definice každá databáze a každý ho pravidelně používá, je zde zastrčeno, a to ještě v nepříliš použitelné podobě.

Tvoji hypotézu o doštítkovávání knih díky tvorbě seznamů jsem se s dovolením pokusil ověřit na Tvých dvou náhodně vybraných seznamech "Stalo se na Sardinii" a "Napoleon Bonaparte (1793 - 1815) a jeho La Grande Armée". V prvním případě mají štítek Sardinie 2 knihy z 5. V druhém případě mají z 35 knih zároveň štítek Napoleon Bonaparte a štítek La Grande Armée, resp. Napoleonova Velká armáda pouze 2 knihy, jen jeden z těchto štítků 8 knih, nějaké jiné štítky, ale ani jeden z těchto dvou 4 knihy a vůbec žádný štítek 21 knih. ;-)

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 13:59

siena
siena 11.10.2014 v 14:41

profhubert: Tak těší mne, že ti mé seznamy stály za pozornost. Já také psala povedou, ne že už se tak stalo. Nevím, jakou máš představu o čase stráveném vyhledáním knih do seznamu, natož o doplnění všeho potřebného. Teď bych mohla rozepsat, kolik např. knih si ty vložil do místní databáze, ale to by bylo trochu dětinské. Jednu poťouchlost si přesto dovolím...zrovna oba ty seznamy, keré si uvedl, jsou seznamy osobní. Z nich mi také vyplývají nějaké společenské povinnosti?:)
Když jsem dopsala ten můj předešlý příspěvek, uvědomila jsem si, že je tu skupina lidí, kterým se moc nelíbí, že by měly být místopisné štítky i u beletrie. A mají jistě také pravdu...

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 16:36

mhutani
mhutani 11.10.2014 v 14:48

K pořadí v seznamu hodnocení u knih:

Vyhovuje mi stávající řazení od pěti hvězdiček po odpad. U svých oblíbených či neoblíbených knih i u ostatních takto hned přehledně vidím, kdo té knize dal pět hvězd, a kdo odpad.

Venezia
Venezia 11.10.2014 v 19:33

profhunter: zoznamy Historické romány som urobila, lebo sa nedajú filtrovať štítky, hoci to už pár ľudí navrhlo. Navyše, asi polovica kníh v mojich zoznamoch žiadne štítky nemala, kým som ich nedoplnila, takže by Vám nepomohli ani tri filtre. Zoznamy sú pre Klub čitateľov historických románov (vy ste sa do tejto diskusii zatiaľ nezapojil) a čudovali by ste sa, koľkým ľuďom pomáhajú pri výbere knihy. Takže ak Vás zoznamy obťažujú, nevšímajte si ich.


Koka
Koka 11.10.2014 v 19:39

Podporuji Venezii v jejím názoru a jenom jí malinko doplním: její skvělé seznamy nejsou jenom pro členy klubu historickým románů, ale pomáhají i nám - nečlenům klubu - objevovat zajímavé knihy a umět si je zařadit v čase a místě. To přináší jen málokterá anotace, o štítcích nemluvě!
Uvítala bych, kdyby lidé zpochybňující tyto seznamy se zaměřili třeba na jiné rubriky DK - jej jich tady dost.

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 19:39

profhubert
profhubert 11.10.2014 v 19:42

siena a Venezia: Já do toho vrtám ale právě kvůli tomu, že dají spousty práce a té práce si vážím natolik, až mi je líto, že přichází trochu nazmar, jelikož se takové seznamy musí vytvářet pro neuvěřitelná kvanta všech možných kombinací štítků. Co když někoho zajímá USA ve spojení s něčím jiným než historický román a 19. století? Co když někoho zajímá 19. století ve spojení s něčím jiným než historický román a USA? Stojí zato ta práce na na vytváření nových seznamů? Jen upřesňuji, že nevrtám do seznamů, které v současné době smysl mají, ale do nemožnosti podrobně hledat.

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 19:46

tenax
tenax 11.10.2014 v 19:49

Jenom pro upřesnění: Klub čtenářů historických románů je název diskuzního vlákna, kde si vyměňují názory a doporučení uživatelé DK, kteří se o tento žánr zajímají. Je to tedy diskuzní platforma otevřená pro kohokoliv, "členství" neexistuje, každý zájemce a názor je vítán.

Venezia
Venezia 11.10.2014 v 19:55

tenax: nikto netvrdí opak

profhubert: ak Vás zaujíma " 19. století ve spojení s něčím jiným než historický román a USA", urobte si vlastné zoznamy :-)

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 20:02

Koka
Koka 11.10.2014 v 19:56

tenaxi - já dobře vím, jak je to s tím "členstvím". Tím jsem chtěla jenom říct, že ač primárně nevyhledávám historické romány ani do toho vlákna nepíšu, díky seznamům Venezie jsem si uvědomila, že pomalu polovina mých přečtených románů jsou už historické příběhy a že i knihy nabízející příběhy z 20. století jsou už pomalu "historické".
Jednoduše nerozumím tomu, proč se uživatel "profhubert" tak naváží do seznamů, dokonce je jedním svým seznamem paroduje; seznamy zde považuji za méně kontroverzní téma. A kromě toho na rozdíl od zakládaných nových vláken u seznamů je vidět, kdo je vytvořil a někdy ten dotyčný přidá i pár slov jako "anotaci" k svému seznamu. Jistě, mezi seznamy jsou i nesymsly nebo nedotaženosti, ale i ty jsou vizitkou svého autora.

siena
siena 11.10.2014 v 20:07

Jestli si mohu dovolit menší shrnutí:
Aby bylo možné v budoucnosti něco smysluplně filtrovat, nejspíše dle štítků (klíčová slova by musela být v anotaci a to ne vždy bývají), je vhodné nejprve knihy nějakým způsobem "roztřídit". Poté je oštítkovat/doštítkovat, ještě pokud možno správně, což také není práce jednoduchá a na chvíli. Navíc, umístění štítků nemusí všem vyhovovat (ad místopisné). Takže jsem opravdu ráda, že mám nyní alespoň možnost, listovat stávajicími seznamy. Kdyby někomu překážely ty mé, stačí říct, ráda se stáhnu zcela do soukromých sfér:)

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 20:17

tenax
tenax 11.10.2014 v 20:13

Venezia, Koka: OK, je mi jasné, že speciálně vy dvě víte, jak to je, nechtěl jsem vás poučovat, spíš to bylo určeno náhodným čtenářům tohoto vlákna, aby se zbytečně nepídili po nějakém Klubu. A historickým, případně místopisným seznamům jako jedněm z mála fandím, na rozdíl od těch vyloženě subjektivních, typu Můj top seznam, Knihy půjčené z knihovny, Nedočetl(a) jsem apod., které by mohly být spíš soukromé. Ale když je někdo vytváří, je to ryze jeho věc. Jen je škoda, že bez možnosti filtrování zbytečně znepřehledňují "seznam seznamů" :-).

siena
siena 11.10.2014 v 20:17

Tenax: už mne napadlo, alespoň mít možnost seřadit abecedně názvy Seznamů:) To by nemuselo být snad moc složité...

Venezia
Venezia 11.10.2014 v 20:18

Siena, už som to danielsonovi napísala, vraj bude.

siena
siena 11.10.2014 v 20:28

Venezia: Na Váš seznam Přečtené knihy zdaleka nemám, takže mé dohledávání je ještě o to pracnější:)
Je pravda, že když si zadám Sicílie, čekám spíše nějakého průvodce a ne ságu sicilských rybářů z 18. století, či detektivku. Ale sama je také přidávám:) Chtěla jsem tím říct, že na to může existovat více pohledů...

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 20:31

profhubert
profhubert 11.10.2014 v 20:30

"Členové" Klub čtenářů historických románů: Klub čtenářů historických románů je krásná diskuze, stejně jako přidružené seznamy a přesně kvůli podobným iniciativám stojí zato sem na DK chodit. Spojení těchto seznamů historických románů a diskuze je tak krásné, až je škoda, že seznamy fungují ve stávající formě a ne v takové, která by toho uživatelům nabídla o mnoho více (viz http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/seznamy-1593/str-3 a dále). Mé dávné šťourání do seznamů nezačalo za účelem je zesměšňovat, nýbrž kvůli snaze systém posunout dál. Můj parodický seznam, o kterém mluví Koka, vznikl jen za účelem odkázat na diskuzi, kde se o této změně mluvilo a získat tak podporu pro tuto změnu, jelikož diskuze zde čte málokdo. Jen upozorňuji, že můj první dnešní příspěvek se seznamů jako takových netýkal. Toto téma jsem už dávno uzavřel, jelikož o změnu patrně není zájem. Jen jsem chtěl vědět, proč zde stále není dostupné propracované vyhledávání.

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 20:38

martula.07
martula.07 11.10.2014 v 20:42

profhubert: Mně teda pokročilé vyhledávání nepřipadá zapadlé. Najdete ho tam, kam patří, tedy ve vyhledávání. Stačí kliknout na lupu vpravo nahoře a tlačítko je na světě. Proč z toho dělat aféru. Určitě bych to necpala na lištu, když je to vlastně nástroj vyhledávání. To, že je v pokročilém vyhledávání málo hledisek, je věc druhá. Všechno ale nejde vyřešit hned. Pokud bude možnost vyhledávání podle štítků, tak ty štítky tam stejně někdo bude muset přidat. Když je tam někdo nepřidá, tak tu knihu stejně nenajdete.

K seznamům. Mně osobně se ty "místopisné" seznamy líbí a beletrie v nich obsažená obvzlášť, protože čtu převážně tohle. Klasické cestopisy se najdou snadno.

reader.007
reader.007 11.10.2014 v 20:45

profhubert: aby bylo propracované vyhledávání, bylo by třeba zdokonalit vyplňování chybějících údajů, případně vkládat více štítků ke knihám, jenže jelikož se na údajích podílí široká veřejnost (mne nevyjímaje) která sice snaží vyplňovat údaje jak jen může kvalitně, ale chybám se stejně nevyhneme. Lidé nejsou perfektní, jak chcete udělat bezchybné jejich dílo?

Na druhou stranu, kdybychom se já i jiní nepodíleli na tvorbě databáze, chybělo by tu v této chvíli například jen za mou osobu 617 knih a jiných tisků

Je ale pravda že i mně rozšířené vyhledávání připadá nesmyslné. Neumím si představit že bych hledala knihu podle data vydání nebo dokonce podle oblíbenosti, na to tu jsou snad žebříčky. A hledání v textu je taky blbost, jednak nejsou vždy anotace vyplněné (minimálně u starších knih) a když už neznám název, je lepší se obrátit o radu na některé z diskuzí nebo prostě gůglit

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 20:56

Jihorka
Jihorka 11.10.2014 v 21:38

Osobně vidím problém v tom, že platforma seznamů i štítků nemá žádné systémové kontury a je otázkou, zda mít bude. Neustále se přeme, k čemu tu jsou seznamy pro ulehčení vyhledávání, když tu máme štítky?

Proč štítky, které v jiných knižních databázích (znám z několika knihoven) fungují, tady údajně nemohou vést ke kýženému cíli? Na nedostatečné možnosti vyhledávání už tu bylo opakovaně upozorňováno (dohledala jsem pouze svůj příspěvek http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/vyhledavani-knih-81/str-1#new), který, jak jinak, zůstal bez odpovědi. ;)

Nemyslím si, že seznamy mají primárně sloužit k vyhledávání knih podle věcných kritérií vztahujících se k obsahu knihy, je-li možné knihu oštítkovat. Neznamená to však, že seznamy zatracuji (ale rozpitváváním své představy vás nebudu znovu unavovat).

Namátkově jsem nahlédla do seznamu Stalo se v Římě, první čtyři z pěti knih, které jsem rozklika, nemají štítek Řím/antický Řím/Itálie apod., vlastně nemají žádný štítek ...
http://www.databazeknih.cz/knihy/lesk-rodu-borgiu-purpur-a-mec-137388
http://www.databazeknih.cz/knihy/babika-142150
http://www.databazeknih.cz/knihy/nepravy-nero-53525
http://www.databazeknih.cz/knihy/slunce-a-dest-187123
... pod štítkem Řím však figuruje řada jiných románů, i těch z antiky. Na přiřazení místopisného štíku k beletrii nic špatného nevidím, ale pokud to určité skupině vadí, znamená to, že budeme vytvářet nekonečné množství seznamů? A jak moc je zpřehlední abecední řazení?

@ Venezia - pevně doufám, že ta výzva profhubertovi k vytvoření dalšího seznamu, byla jen vtipem ;))) ... co tak třeba sérii seznamů hlavní hrdina je revolucionář, demokrat, učitel, hudebník, narkoman, ... papoušek... v kombinaci s konkrétní zemí/stoletím ;)
Nebojím se, že mě budeš podezírat ze znevažování tvé záslužné práce - tvé seznamy vnímám (vzhledem k možnosti vyhledávat jen podle jednoho štítku) za smysluplné, byť pouze jako cestu z nouze.

Možná je překážkou absence vodítek pro vytváření a vkládání štítků - pak se objevují duplikáty (v jiných databazích je pod jedním heslem i více synonym a při jejich zadání se nabídne hlavní heslo), osobnosti jsou zadávany bez základních dat, víceslovné štítky začínají adjektivem a při vyhledání se vám jako hlavní nenabídne substativum s dalšími bližšími adjektivy, ale adjektivum se naprosto nesouvisejícími substantivy atd.

Chtěla jsem se zeptat, někdo se zmiňoval, že vyhledávání podle štítků má našeptávač? Mně to nefunguje.

Hezký večer.

elfos
elfos 11.10.2014 v 21:48

Našeptávač má přidávání štítků. Při přidávání štítku se po napsání pár písmen zobrazí v našeptávači všechny štítky obsahující daný shluk písmen (slovo, apod.).

Často tenhle našeptávač používám i jinak, např. když se chci kouknout, jestli tu nějaký štítek je (v nějaké podobě), a nechci prohledávat dlouhý seznam štítků. Prostě u knihy v Přidat štítek napíšu slovo/písmena, a prohlídnu si, co mi našeptávač nabídne. Pak štítek přidám (pokud jsem slovo napsala u knihy, k níž patří), nebo nepřidám (pokud nabídnuté štítky ke knize nepatří) a přidám k ní nový štítek, který na DK ještě není.

siena
siena 11.10.2014 v 22:02

Jihorka: O čem se tu celou dobu bavíme a o čem jsem i sama psala? Napadlo Vás, že ve Vaší knihovně štítky fungují proto, že je tam knihovnice, či jiní zaměstanci, nejdříve museli vložit? A že to tady bude nejspíš stejné? S tím rozdílem, že my všichni, co se snažíme zde cokoliv doplňovat, chodíme do práce a tohle děláme ve vlastním volnu. Takže už z toho vyplývá, že nebudou nejspíš všude data úplná.
Snažila jsem se ve svých předešlých příspěvcích nebýt moc osobní, ale když už pranýřujete "můj" seznam, mohla bych se zeptat, jak jste přišla na to, že bych měla mít u všech knížek štítky a to hned? Kolik štítků jste doplnila Vy? Minimálně v počtu knih a autorů mám poněkud navrch (a to, že tu jsem déle zaregistrovaná nehraje moc roli, protože aktivně sem chodím plus/minus co Vy).
A že ten samotný seznam není úplný? Nepíše se náhodou něco o tom v záhlaví toho seznamu?
Znovu říkám, jestli Vám a dalším tak moc vadí, napište, ráda se přesunu do soukromých...

A že se Vám obecně zdají být štítky špatně pojmenované, či chybí Vám v nich nějaké údaje? Opět, kdo Vám bránil a brání v tom si sednout a začít je nejen doplňovat, ale i opravovat...směle do toho, budu první, kdo Vaše úsilí ocení:)

Text příspěvku byl upraven 12.10.14 v 06:58

Jihorka
Jihorka 12.10.2014 v 08:00

@ elfos

ano, při zadávání štítků mi našeptávač taky funguje, ale když chci podle štítků vyhledat, tak musím najet do knížky (obvykle ta, která někde vyskakuje na hlavní stránce ;)...), do "přídat štítek", fingovaně jej zadávat, pak neodkliknout/nepřekliknout se (jinak se zadá nesprávný štítek), znovu najet do databáze štítků a zadat štítek, který jsem touto cestou vyhledala - přijde mi to zbytečné, navíc to hrozí zadáním štítku tam, kde nepatří ;( ... nejsem ajťák, ale chápu, že to od používání štítků většinu odradí.

RADOST
RADOST 12.10.2014 v 10:24

Jihorko, na úvodní straně vpravo je uveden i nápis Štítky. Po jeho rozkliknutí se objeví seznam štítků http://www.databazeknih.cz/seznam-stitku/strana-1 . Z tohoto seznamu si vybírám, když potřebuji vyhledat knihy s určitou tématikou (rozkliknutím předmětného štítku se objeví seznam knih s tímto štítkem) nebo i při zadávání štítků, když chci získat větší přehled a nestačí mi našeptávač. Vyhovuje mi to.

Aiwa
Aiwa 12.10.2014 v 13:57

Jeden naprosto TECHNICKÝ návrh ke štítkům: jde o to, aby se štítky po odkliknutí ve formuláři nepřidávaly rovnou ke knize, ale podléhaly dalšímu schválení osoby, která je tam dává, tedy s možností nějaké umazat. Párkrát se mi stalo, že mi ujela ruka (dotykový display:-/) a přidal se štítek úplně jiný, s čímž se nedalo nic dělat - krom toho, že člověk někam napíše a moderátor to opraví, což mi kvůli vteřině nepozornosti přijde jako zbytečně zdlouhavé. Fungovalo by to podobně jako při úpravě knihy - vyplním okénko, mám možnost tam něco smazat a když jsem spokojená, odklepnu uložit



Vložit příspěvek