100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet

DISKUZE » Volná diskuze


Dan
Dan 22.12.2014 v 10:34

Do své jeskyně odchází Pejsánek, jehož účet byl nyní zablokován.

MichelleS
MichelleS 22.12.2014 v 10:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pajonek
pajonek 22.12.2014 v 11:03

...takže pajonek se může vrátit do "služby" pro databázi knih

Viki9
Viki9 22.12.2014 v 11:17

... a já teď strávil promarněné dvě hodiny pročítáním pejsánkových výpadů, abych měl kvalitní podklad na jeho vyštvání z těchto luhů a hájů :-( ... oh, díky vřele Tvůrci této databáze, že už se nemusím v čase vánočním nadále touto nechutnou záležitostí zabývat ...

Mistře knihovníku VÍTÁME ZPĚT! ... to by chtělo nasadit hned na úvod nějakou starou dobrou pecku z tvých knižních archivů :-D ... nejlépe něco z KN-AU-FI

Dudu
Dudu 22.12.2014 v 11:29

Nejsem zastáncem žádného vyhazování-ale proč by měl Pajonek snášet ve svém vlákně provokace a psaní úplně mimo mísu? Ona i tolerance má své meze.

siena
siena 22.12.2014 v 11:32

A hned je den veselejší, i když musím být v práci:-) Díky Dane!

Přidávám se k Viki9 a moc jsem ráda za Váš návrat do místního prostoru, pajonku.


Lector
Lector 22.12.2014 v 11:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

marlowe
marlowe 22.12.2014 v 13:10

Velký dík, Danielsone, musím se přiznat, že mě poslední Hafíkův výpad tak rozladil, že jsem měl zkažené celé dopoledne... Ale konec dobrý, všechno dobré, radujme se, veselme se, jak zrovna hrají v rádiu... :-)

A tebe, Pajonku, také vítám zpět...

Text příspěvku byl upraven 22.12.14 v 13:11

pajonek
pajonek 26.12.2014 v 11:17

.....jsem starej, nehledám už v knihách a filmech žádná moudra ....nehledám žádné logické díry ....spíše potřebuji knižní či filmový adrenalin a pohodičku...a mám rád Liam Neesona a hlavně Julianne Moore ..... a to potom film z roku 2014 Non-Stop u mne nemá chybu. Není to žádná nabušená 100%-tovka, ale Liam Neeson se umí naladit do parádních příběhů. Po filmech 96 hodin a Neznámý završuje svojí osobitou thriller trilogii právě tímhle filmem. V tomto thrilleru se našel a Julianka mu skvěle sekunduje .....

Viki9
Viki9 26.12.2014 v 21:26

... Julianne Moore mám taky rád, ale když koukneš na její filmografii, tak mám stejně pořád pocit, že režiséři zatím dostatečně nevyužili její potenciál - že pořád na tu svoji velkou životní roli teprve čeká ...

Viki9
Viki9 26.12.2014 v 21:56

Dovolím si vložit také jedno Kn-au-fi … (nevím ale, zda to sem už Mistr Knihovník kdysi nevkládal) … knihu Malý Velký Muž od Bergera jistě nemusím představovat … a že se film z roku 1970 s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli taky mimořádně povedl, s tím budou asi mnozí souhlasit … a roku 1980 byla kniha načtena Rudolfem Pellarem … což je poměrně pozapomenutá renesanční osoba (herec, překladatel, zpěvák, moderátor, šansoniér a hudební pedagog)

pavlinda
pavlinda 01.01.2015 v 22:06

Dík za připomínku Rudolfa Pellara-jeho píseň Den se krátí si často přehrávám...

pajonek
pajonek 03.01.2015 v 13:35

...a dáme si pár loňských novinek na poli scifi a fantasy, které stojí za přečtení
Jan Havlíček
EXCELSIOR, GENTLEMANI! (HISTORKY Z ČASŮ PÁRY) sborník steampunkových povídek
Jedinečná sbírka párou a olejem vonících povídek, plná skvělých vynálezů, kde dámy jsou nádherné a cudné a kde ke slovu přichází stateční gentlemani v cylindrech. Jednoznačná volba pro všechny, kdo se nebojí neuvěřitelných ces­t.

Aktivní kovy – Štěpán Kopřiva
Kopřiva je mistr pointy, a tak jeho poslední knížka překvapí čtenáře na každé stránce. Neznám lepší variantu, jak si ulevit po těžkém dni v práci, než touto jednoduchou, leč nápady, akcí a krví hýřící nevázanou zábavou. Kniha si na nic nehraje a jenom nás zásobuje tím nejlepším, co akční krvák má mít.

Šampion – Marie Lu

Hrozivá pravda o tajemství, které doprovázelo tuto sérii od prvních stránek, byla konečně odhalena a zanechalo jen rozporuplné pocity. To vše doprovázené koncem, u kterého nezůstanete zmateně zírat, ale budete mít pocit, že jste si přečetli opravdu silný příběh

Hon na lovce – George R. R. Martin, Gardner Dozois, Daniel Abraham

Vybrat to nejlepší za poslední rok je těžké a tak jsem vybral aspoň to nejzajímavější. Drsný příběh v drsně realistickém prostředí se mi vryl pod kůži. Popisy mimozemské flóry a fauny jsou pak třešinkou na dortu. Nejlepší na tom však je sledovat hrdinu-antihrdinu, jak si poradí se všemi problémy, které na něj autoři naložili.

In Nomine Sanguinis – Miroslav Žamboch

Ať si říká kdo chce co chce, Žamboch je prostě mistrem akčního žánru. Co na tom, že hlavním hrdinou jeho poslední knihy je poněkud neoriginálně vlkodlak. Autor standardně rozjede tak rychlou a zběsilou akci, že se čtenář vzpamatuje teprve o pár hodin později na poslední stránce. A o tom ta čtenářská zábava přece je.

.....tak tohle zaujalo mne

pajonek
pajonek 03.01.2015 v 13:42

...a včul se koukneme na filmy roku 2014 co mne zaujaly
Interstellar

Christopher Nolan. To samo o sobě často stačí k popisu kladů filmu. Jeden z nejoblíbenějších režisérů dneška prostě umí. Interstellar se sice nezařadí mezi jeho nejlepší bijáky, na několika místech by potřeboval patřičně učesat, ale Nolanův vesmírný opus je podívanou působivou a velikou. Především po stránce technické.

Na hraně zítřka

Tom Cruise kosí emzáky, umírá a zase se probouzí v nejlepším duchu počítačových her či Na hromnice o den více, sleduje ladně jógující Emily Blunt a… kosí emzáky. Co víc chtít? Na hraně zítřka je zběsilá akční jízda, které rozhodně nechybí nadhled. Snad jen lepší, méně hollywoodský konec (třeba ten, který je v knižní předloze Hirošiho Sakurazaky).

Captain America: Návrat prvního Avengera

Nejlepší marvelovka od dob prvního Iron Mana. Konečně se někdo pod vlajkou populárního studia rozhodl alespoň lehce odstoupit od zaběhlého dogmatu „Může to bejt úplně blbý, hlavně ať se hodně hláškuje!“ (Viz Strážci Galaxie, že). Návrat prvního Avengera je akční peckou s tónováním sedmdesátkové špionážky, která obstojí jak u mainstreamových, tak i náročnějších diváků.

Úsvit planety opic

Ač v novém opičím filmu rozhodně není nouze o logické kiksy a svému předchůdci (Zrození Planety opic) se ani v nejmenším nerovná, přerod opičí evoluce v revoluci byl epický a poutavý. Andy Serkis aka Caesar má neustále šmrnc.

X-Men: Budoucí minulost

Bryan Singer se vrátil k mutantské látce a propojil linie ze svých starších dílů s První třídou Matthewa Vaughna. Hrátky s časem v jeho rukou fungují, Quicksilver válí na plné pecky a série dostává prostor k novým příběhům. A o epický, zábavný a přitom ne hloupý letní blockbuster člověk dneska tak často nezakopne.

pajonek
pajonek 03.01.2015 v 14:12

....a ještě si dáme vybrané audioknihy
Choderlos de Laclos: Nebezpečné známosti

Poprvé román vyšel v roce 1782 a hned na to nejen v literárních kruzích vyvolal senzaci. Choderlose de Laclose si vzal na paškál pokrytectví tehdejší společnosti a ťal do živého. Vždyť právě jeho čtenářstvo se do značné míry překrývalo s hlavními postavami románu. Od té doby uplynula nejen spousta času, ale také adaptací, takže se Nebezpečné známosti citelně zapsaly do dějin literatury i do našeho povědomí o různých soudobých společenských zvycích a předsudcích.

Nebezpečné známosti
Určitý (proč to neříct) kult, který se z de Lacloseho románu stal, vede k novým verzím a aktualizacím, otevírá pochopitelně i dveře k volnějšímu zpracování.

Stanisław Lem: Solaris
První české vydání románu Solaris polského spisovatele Stanisława Lema mohlo knižně vyjít už v roce 1972, tedy v době, kdy československý fanoušek po kvalitní sci-fi jen lačnil.
V těchto dnech vycšlo ve spolupráci vydavatelství Tympanum a studia Needles zvuková podoba této vědecko-fantastické klasiky a to v úpravě, která nemá na našem audioknižním trhu obdoby.
Základ audioknižní Solaris tvoří nahrávka Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana, pořízená v roce 1995.
Tentokrát se však spojilo se zvukovým studiem Needles, kterému se podařilo téměř dvacet let starý záznam povýšit na novou úroveň. Současnému posluchači se tak dostává zcela nový produkt, jedinečný svým zvukovým i grafickým pojetím.
...více jsem už psal ve foru..... parádička

Jiří Walker Procházka: Hvězdní honáci
Začínat v dnešní době s novými projekty chce hodně odvahy, štěstí a v neposlední řadě zajímavý nápad, který má šanci na úspěch. A právě s takovýmto projektem se rozhodl na trh vstoupit nestor a legenda české fantastiky Jiří Walker Procházka (JWP), se svým partnerem Radkem Volfem. Právě tato dvojice stojí za nápadem využít mezery na trhu a přinést všem fanouškům audioknih trochu té české poctivé fantastiky.
Velkolepé galaktické dobrodružství pojaté ve stylu starých westernů. Mezihvězdnou přepravu zajišťují gigantické hyperprostorové bytosti zvané „krávy“. Na jejich cestě napříč prostorem je doprovázejí jejich ochránci, vesmírní „honáci.“ Celá osídlená Galaxie se však ocitá v ohrožení: na scénu vstupuje nelítostný monopolní přepravce, hrabě Kuzněcow. A s ním se zjevují majestátní kosmické křižníky, armády kyborgů i ještěři zabijáci. Nastává období ničení obydlených planet, zabíjení mírumilovných „krav“. Dochází i k likvidacím samotných hvězd. Nastává období boje...

Timur Vermes: Už je tady zas
Satirický román si pohrává s otázkou, co by se stalo, kdyby Adolf Hitler nezemřel, resp. kdyby hibernoval a probudil se po šestašedesáti letech v současném Německu roku 2011. Získal by soukmenovce? Zorientoval by se v demokatickém světě? Naučil by se používat a využívat moderní technologie? Ovládl by mediální pole? Ovládl by německý lid? Na tyto otázky vám neodpovím a kniha vlastně také ne - pouze mnohé bravurně a vtipně naznačuje.

Vilma Kadlečková: Mycelium - Jantarové oči
Fanoušci sci-fi její jméno s největší pravděpodobností opakovaně potkávají při oční procházce po domácní knihovničce. Sérii Vilmy Kadlečkové, Mycelium, by si ale nemuseli/neměli nechat ujít ani ti, co s daným žánrem zrovna nekamarádí. Nyní se nabízí ideální příležitost - první díl, Jantarové oči, totiž vycházejí ve zvukové podobě. A ne ledajaké.

pajonek
pajonek 07.01.2015 v 18:37

Na Větrné hůrce
Knihu od Emily Brontë zná asi každý. Proč sem píšu o známé věci. Dostal jsem do ruky zbrusu nové načtení této pěkné knihy .... přes 14 hodin super poslechu ...a rád bych se zmínil o filmové adaptaci. Všichni asi známe filmové zpracování s Daltonem, možná se líbí i film z roku 1992 s Juliette Binoche......a něktará další zpracování....
Ale u mne jako jasná jednička zůstává film z roku 1939 Wuthering Heights - nepřekonatelný - tady není co řešit
Laurence Oliwier a Merle Oberon září a zvláště Merle jednak půvabem a skvělým hereckým ztvárněním .....Jeden z nejkrásnějších romantických příběhů všech dob převedený na stříbrné plátno legendárním Williamem Wylerem.
.....ještě bych doplnil, že toto zpracování z roku 1939 se dá stáhnout ze skládky s titulama

pajonek
pajonek 07.01.2015 v 21:39

..a jedeme dál
Dnes novinka - 50 antologií, které by měl člověk přečíst za světa krimi a scifi a fantasy
Číslo - 1
Podle mne je jedna z nejlepších krimi antologií sbírka povídek, kterou sestavil Peter Haining
a jmenuje se
Pulp Frictions. Historky drsné školy
Peter Haining nabízí v další ze svých antologií průřez historií drsné školy detektivního románu, žánru, který vznikl ve Spojených státech a našel si příznivce na celém světě. Kdo z milovníků detektivek by neznal Raymonda Chandlera, Jamese Hadleyho Chase, Quentina Tarantina a další? Tento výbor je zajímavý tím, že přináší nejen povídky renomovaných autorů, které se zachovaly v knihách s tvrdou vazbou, ale i povídky téměř poztrácené v laciných časopisech zachráněných sběrateli brakové literatury.

Číslo - 2
Ze světa scifi je u mne jednoznačně antologie, kterou sestavil Harlan Ellison
Nebezpečné vize
Nejoceňovanější antologie science fiction, která kdy byla publikována.

Nebezpečné vize jsou legendární antologií, za kterou Ellison obdržel speciální cenu Hugo, a texty z ní byly rovněž poctěny jak cenou Hugo, tak Nebula a jinými dalšími cenami. Jedná se o nejznámější antologii fantastiky 20. století, která byla přeložena a vydána ve velkých nákladech v mnoha zemích světa. Je sestavena ze 33 povídek 32 spisovatelů. Dá se říct, že je určena nejenom fanouškům SF, ale všem čtenářům, kteří hledají dobrou literaturu a vzrušení.

...pokračování je na cestě

Viki9
Viki9 07.01.2015 v 22:04

... hodně zvláštní, že Nebezpečné vize tu na databázi mají tak velice nízké hodnocení - to mi přijde, jako když hodnotil někdo, komu nesedí spíše celý žánr scifi, než dotyčná kniha ... já si jí tedy rozhodně přečtu a díky za tip ...

pajonek
pajonek 07.01.2015 v 22:16

Viki - hihihi - podívej se třeba na hodnocení této "taky antologie"
http://www.databazeknih.cz/knihy/dotek-mrtvych-113844
....myslím, že není o čem hovořit ....................

Viki9
Viki9 08.01.2015 v 08:56

... k tomu není co dodat :-)

pajonek
pajonek 08.01.2015 v 11:26

50 antologií, které by měl člověk přečíst za světa krimi a scifi a fantasy
Číslo - 3
Psal jsem, že z krimi u mne vede Pulp Frictions, ale úplně nejlepší je sbírka povídek
Raymonda Chandlera - Poslední útočiště
Výbor z detektivních povídek Chandlerových, který dostává český čtenář do rukou, seskupuje dvanáct příběhů, jejichž hrdiny jsou sice různí soukromí detektivové, mají však vzácně jednotný, typicky chandlerovský charakter: jsou ochránci slabých a napadených, jsou to nepodplatitelní a neohrožení vykonavatelé spravedlnosti, muži bojující proti korupci v jakékoli podobě. Všímají si anomálií života kolem sebe a vyvozují z toho důsledky. Jsou často posledním útočištěm ztracených a pronásledovaných.....

Číslo - 4
..zde uvádím sbírku povídek, která vyšla pod názvem
Rychlý jako gepard a řvoucí jako lev
Nepřeberné množství světů fantazie vás očekává v napínavých krátkých povídkách. Zatímco u ság oslňuje příběh a děj, u těchto povídek je to vtip a pointa. Nejlepší fantastičtí autoři zkoušejí na minimálním prostoru z minima prvků vytvořit malý zázrak. Poněvadž inteligentní, zábavná povídka je dílem nesmírně obtížným. Síla myšlenky zde musí být brilantní, každé slovo na svém místě jinak vznikne nudné povídání. Zatímco slabší, uspávací pasáž v románovém cyklu přeskočíme a rádi autorovi odpustíme drobný prohřešek, autor povídky si jej nemůže dovolit. Krátký příběh by se dočista zhroutil...............

pajonek
pajonek 08.01.2015 v 13:42

50 antologií, které by měl člověk přečíst za světa krimi a scifi a fantasy - tohle ale není žádný žebříček od jedničky.... prostě dobré antologie /podle mne....
Číslo - 5
...a máme tu další antologii od Peter Haining - Stvořitelé budoucnosti
Představte si, že máte možnost vrátit se časem do dob, kdy nejslavnější autoři science fiction byli začínajícími povídkáři, nezkušenými mladíky, kteří se snaží udat svá první díla laciným časopisům. A představte si, že neviděni proniknete až do jejich pokojů, pěkně potichu, aby nezavrzali, otevřete zásuvky psacích stolů a vytáhnete z nich povídky, které u nás ještě nespatřily světlo světa (nebo spíš tmu tiskařské černi). Proplížíte se k pracovnímu stolu naprosto neznámého mladíka (nějaký Isaac Asimov, vy ho snad znáte?) a s požitkem si přečtete jednu z jeho prvních prací.
A tak bychom mohli pokračovat. Co se asi skrývá na dně skříní takového Raye Bradburyho, Arthura C. Clarka nebo Roberta A. Heinleina?
První z nich vám v povídce Krysař přiblíží pochmurnou atmosféru kolonizovaného Marsu, kde zoufalá duše vzbudí síly pradávné temnoty. Druhý před námi rozvede neuvěřitelnou vizi o míjení, neporozumění a nemožnosti překročit omezené lidské obzory, zatímco s třetím se s trochou humorné nadsázky (nicméně docela vážně) můžeme otázat, zda Kolumbus náhodou nebyl pitomec.
Zcela v duchu kvalitních crazy komedií se pak nese Leinsterova povídka o příliš dokonalém stroji, nepříliš dokonalých lidech a spoustě klokanů. Isaac Asimov se ve své líbezné naivní povídce, zcela poplatné pubertálním létům autora, naproti tomu smrtelně vážně zamýšlí nad pozemskou okupací Venuše.
Pro ty, kdo mají raději mrazivější a propracovanější záležitosti, je tady Začátek bitvy od Roberta Sheckleyho a bizarní, lehce depresivní povídka o řidiči buldozeru uvázlém v časové smyčce, Odreagování, v níž Theodore Sturgeon jasně naznačil své budoucí kvality. A komu by tohle všechno snad ještě bylo málo, pro toho je na závěr celé sbírky připraveno dlouhé, napínavé a překvapivé vyprávění Briana W. Aldisse Rovník, v němž si můžete dosyta vychutnat přestřelky, honičky i podlé intriky mimozemských padouchů.
Takže se pořádně připoutejte do svých velitelských křesel, nařiďte robotovi, aby vám donesl šálek oblíbené kávy, a – tři, dva, jedna, nula… Start!

pajonek
pajonek 09.01.2015 v 15:30

50 antologií, které by měl člověk přečíst za světa krimi a scifi a fantasy
....a pokračujeme novější krimi antologií
Číslo - 6
Mistři thrilleru
sestavil Lee Child
Tato sbírka obsahuje poprvé publikované povídky plné napětí, záhad, tajemství i krutosti. Od krimipovídek z bezvýznamných městeček až po špionážní příběhy, v nichž je ohrožen celý svět. Představuje průřez tvorbou největších současných talentů thrilleru. Z populárních autorů se představí: Ken Bruen, Jeffery Deaver, Lee Child, Michael Palmer a Daniel James Palmer, Stephen Coonts a Karin Slaughterová. Ať si přečtete kteroukoli povídku, najdete mezi pestrými tématy určitě něco, co vás pobaví - a možná i nového spisovatele, kterého si do budoucna oblíbíte.

pajonek
pajonek 20.01.2015 v 22:21

...tak jsem dověděl smutnou zprávu. Knižní Klub neobnovil smlouvu na vydávání dalších knih Michaela Koryty.
Tak aspoň vzpomeneme další jeho u nás vydanou knihu
HYMNA ZÁRMUTKU
Další kriminální příběh ve stylu „drsné školy“ z pera nadějného amerického autora Michaela Koryty.
Ze začátku šlo jen o peníze, pak už to ale bylo osobní… To říká Ed Gradduk soukromému vyšetřovateli Lincolnovi Perrymu, když se po letech opět sejdou. Kdysi byli nejlepšími přáteli, teď je Gradduk na útěku, protože mu hrozí zatčení a obvinění ze žhářství a vraždy. Když se Perrymu podaří Gradduka najít, dostane z něj jen opilecké vzpomínání a popletené bláboly. Vzápětí je Gradduk zabit při násilném střetu s policií a Perry ví, že nebude mít klid, dokud nezjistí, co jeho někdejšího kamaráda zničilo. Brzy však začne být jemu i jeho společníku Joe Pritchardovi jasné, že si kdosi přeje, aby tajemství, k jejichž odhalení se Gradduk přiblížil, zůstala zachována, ať to stojí, co to stojí…
...docela rád jsem ho četl
tu v databázi chybí jeho kniha - Dnes večer jsem se rozloučila /Debut amerického autora s českými kořeny byl nominován na cenu Edgar./

Text příspěvku byl upraven 20.01.15 v 22:27

siena
siena 21.01.2015 v 05:56

Nechybí, jen je "schovaná" pod slovenským vydáním Posledná noc.
Smutná zpráva to rozhodně je. Snad bude pokračovat alespoň Slovenský spisovateľ ...

Text příspěvku byl upraven 21.01.15 v 06:13



Vložit příspěvek