100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet

DISKUZE » Volná diskuze


Dudu
Dudu 28.02.2015 v 21:39

Tohle si tedy nenechám ujít. Díky za tip!

hankapimi
hankapimi 01.03.2015 v 00:52

Viděla jsem před drahnou dobou několikrát, když ještě promítačky v kinech promítaly ručně celuloidové filmy na velkých kotoučích ( já na brigádě)... Nicholson za mlada s náplastí na frňáku, cigárko, saxík a úžasná Faye Dunaway ! Skvělá herecká dvojka, skvělý film, díky za připomenutí, pokouknu po letech klidně znovu...

Text příspěvku byl upraven 03.03.15 v 23:09

marlowe
marlowe 01.03.2015 v 12:28

Pajonku, tohle je Tip s velkým Té, Čínskou čtvrť jsem viděl mnohokrát a je to pořád a pořád lepší pokoukáníčko. Možná i proto, že příběh, postavy i jejich vztahy tolik připomínají knížky Raymonda Chandlera.

Syd Field v knize Jak napsat dobrý scénář píše toto: Podle mého názoru je Čínská čtvrť nejlepší americký scénář, jaký byl v 70. letech napsán. Ne snad, že by byl lepší než třeba Kmotr, Apoklypsa, Všichni prezidentovi muži nebo Blízká setkání třetího druhu, ale z čtenářského hlediska jsou příběh, jeho vizuální dynamika, jeho kulisa, přiblížení předcházejících dějů (backstory) a podtext Čínské čtvrti utkány dohromady tak mistrně, že vytvářejí pevnou dramatickou jednotu příběhu, vyprávěného obrazem. (Konec citátu.)

A to se autor knihy nezmiňuje o nezapomenutelném zážitku, který se dostaví, když 130 minut s otevřenou pusou koukáte na úžasného Jacka Nicholsona a nádherně tajemnou Faye Dunawayovou... :-)

P.S.: Dudu, to si fakt nenech ujít...

Text příspěvku byl upraven 01.03.15 v 12:29

pajonek
pajonek 03.03.2015 v 22:09

.....ještě se vrátíme k filmovému okénku.
Každý zná soukromé očko, "jež zove se" Lew Archer. Ross MacDonald jeden z velmistrů americké drsné školy se s tímhle očkem pěkně vyřádil ....
A vyřádil se s ním i režisér Jack Smight ... a po svém. Volně podle MacDonaldovy knihy Pohyblivý terč natočil v roce 1966 detektivku HARPER.........
Lew Harper = Lew Archer
Hlavní roli ztvárnil nezapomenutelně hvězdný / a hlavně na každém kroku zmlácený/ Paul Newman, jako Lew Harper...
První detektivka v Newmanově kariéře, čítající tehdy třiadvacet filmů, doslova vzkřísila tento žánr.Harper slídí a uniká nástráhám při odkrývání pravdy v propleteném případu únosu a vraždy. Chytrý scénář Williama Goldmana vás pobaví a provede světem "typicky zvláštních" kalifornských postav. Potkáte bohatou dámu (Lauren Bacall), ozbrojeného právníka (Arthur Hill), plážového gigola (Robert Wagner), zapadající filmovou hvězdu s náklonností k alkoholu (Shelley Winters), jazzovou závislačku (Julie Harris) i Harperovu odcizenou manželku (Janet Leigh). A k tomu všemu bezbožný řád z chrámu Mraků vedený Strotherem Martinem. Každý z nich může mít klíč k vraždě nebo kulku pro Harpera.....
Pajonek dává 100%
...a aby toho nebylo málo, tak v roce 1975 natočil Stuart Rosenberg pokračování Harpera, pod názvem NÁVRAT LEW HARPERA
Soukromý detektiv Lew Harper vězí po krk v problémech. Stará láska ho najala, aby objasnil zdánlivě rutinní případ vydírání. Při vyšetřování se dostane tak hluboko, že mu možná dojde dech nadobro. Paul Newman se vrací v roli bystrého detektiva, kterého si poprvé zahrál o devět let dříve ve filmu Harper. Ve snímku podle románu Rosse MacDonalda, režírovaném Stuartem Rosenbergem (Frajer Luke) uvidíte Joanne Woodward v roli neworleanské ropné dědičky, která se na něj obrátí s žádostí o pomoc.
....a protože mám takové detektivky moc a moc rád, dávám zase 100% i když to třeba stoprocentní není....

Text příspěvku byl upraven 03.03.15 v 22:09

siena
siena 08.03.2015 v 19:20

Pajonku, díky za nedělní filmový večer...Mám je připravené oba, jsem se včera ponořila do svého PN+RR archívu:) Už to je pár let, co jsem shlédla...

pajonek
pajonek 08.03.2015 v 21:02

...a zase budeme utíkat do knihkupectví
Drsná magie
Larry Correia
STRHUJÍCÍ AKČNÍ ČTENÍ O TROCHU JINÉ HISTORII!
Co kdyby už během první světové války vznikla zbraň hrozivější než atomovka?

Literární bombarďák Larry Correia je zpět. Tentokrát ale nechal odpočinout svou nejslavnější ságu, Lovce monster, která si i na českém knižním trhu „vystřílela“ statut kultu, a Drsnou magií zahajuje akční urban fantasy trilogii Grimnoirské kroniky, v níž si pohrává s našimi dějinami…
Jake Sullivan, veterán z Velké války, nemá zrovna lehký život – ironie u člověka, který umí magicky měnit hmotnost věcí ve svém okolí. Stačí myšlenka, aby auto zvedl stejně snadno jako peříčko nebo vás rozdrtil kloboukem o váze ochuzeného uranu. Jako neúspěšný soukromý detektiv, kterého válka a vězení pro magické zločince připravily o ideály, dnes Jake v rámci podmínečného propuštění asistuje federální vládě při zatýkání magicky nadaných vrahů a vůbec se mu to nezamlouvá. Delilah Jonesová je bankovní lupička, která dokáže holýma rukama urvat dveře trezoru a pak s nimi přetáhnout po hlavě každého, kdo by ji chtěl zastavit. Je krásná, smrtelně nebezpečná, a co je pro Jakea nejhorší, je to jeho bývalá přítelkyně a současný cíl. Jenže o Delilah má zájem i někdo další a Jake se náhle ocitá uprostřed další války, i když tahle se vede skrytě ve stínech a pomocí magie. Tajná společnost chránící Magicky Aktivní již dlouhá léta bojuje s kancléřem Tokugawou, nejmocnějším mágem světa, který navíc fakticky ovládá celé japonské Impérium. A kancléř se právě chystá vyvést tuto válku na světlo v záblesku nejničivější magické zbraně, jakou kdy lidstvo poznalo.
Předpoklad - 100%


pajonek
pajonek 10.03.2015 v 19:11

...a v květnu zase budeme utíkat s tisícovkou do knihkupectví !!!!
Criminal 2 (Criminal 2)
Ed Brubaker, Sean Phillips
překlad: Štěpán Kopřiva
CRIMINAL, nejoceňovanější kriminální komiks jedenadvacátého století, stvořený Edem Bubakerem a Seanem Phillipsem, konečně vychází ve své druhé luxusní vázané knize. Vítěz několika Eisnerových i Harveyho cen, včetně té za Nejlepší novou sérii za rok 2007 a pěti pro Nejlepšího scenáristu.
Druhá kniha obsahuje tři samostatné příběhy – Zlou noc, Hříšníky a přelomový díl Poslední z nevinných – v jednom balení spolu s mnoha bonusy, články, kresbami, které vám dají nahlédnout do zákulisí vzniku, a komiksy, které ještě nikdy nebyly otištěny.

„Brubaker používá známé vztahy mezi svým osazenstvem k reflexi toho, jak nátěr nostalgie svým cartoonovým zjednodušením zastírá drsnou minulost.“
New York Times

Každý příběh má svého zločince. Jenže v noiru to bývá tak, že ne vždy je jasné, kdo tím zločincem vlastně je…

pajonek
pajonek 15.03.2015 v 12:50

....sestavoval jsem si žebříček nejlepších filmů - tentokrát téma : válečná satira
Vedle filmů jako je MASH /ne seriálu - to je jiná kapitola/nebo Hlava XXII, nebo Jak jsem vyhrál válku .....je tam jeden film s mým oblíbeným frajerem Lukem ...a to film
Tajná válka Harryho Frigga /The Secret War of Harry Frigg/ z roku 1968
....a to jsem se hodně nasmál - Paul Newman jako generálvojín, spolu s krásnou Sylvou Koscinovou jsou prostě chutovka....
Během druhé světové války bylo roku 1944 v Itálii zajato pět spojeneckých generálů a uvězněno v malém italském zámečku hraběnky De Montefiore. Generálové sice uvažovali o útěku, problém však byl v tom, že všichni měli stejnou hodnost a tak se nedokázali dohodnout na tom, kdo z nich bude akci velet. A to je chvíle, kdy do děje vstupuje vojín Harry Frigg, permanentní potížista, který spíše než na bojišti tráví většinu času v různých vězeních. Jeho specialitou jsou totiž útěky a zatím žádná basa ho nedokázala zadržet déle než on sám chtěl. Velení ho tedy pověří speciální misí, jejíž úspěšné splnění by pro něj znamenalo zahlazení všech trestů. Jako nepříliš ochotný dobrovolník je tedy dočasně povýšen do hodnosti brigádního generála, pochopitelně do hodnosti vyšší než mají zajatí generálové, nechá se zajmout a pak začne plánovat velký útěk. Což se nezdá pro Harryho jako příliš obtížný úkol, protože stráže pod velením plukovníka Ferrucciho nejsou příliš ostražité. Situace se však zkomplikuje ve chvíli, kdy se Harry setká s krásnou italskou hraběnkou De Montefiore a zamiluje se do ní. Navíc se generálové, kterým se v zámečku daří víc než dobře, rozhodnou útěk odložit, protože nechtějí svému vězniteli Ferruccimu pokazit oslavu jeho povýšení. Jenže pak Itálie kapituluje, střežení důležitých vězňů převezmou od Italů mnohem ostražitější Němci. Pro Harryho Frigga to však znamená pouze novou výzvu....
Jedna z nejlepších válečných komedií a satir - Greatest Comedy / Satire War Movies

Text příspěvku byl upraven 15.03.15 v 13:09

Viki9
Viki9 15.03.2015 v 17:09

... a dobrá zpráva je, že film je dostupný na nám všem dobře známých stránkách ...

pajonek
pajonek 22.03.2015 v 15:28

...tak jsem si říkal, co si tak po Poutníkovi trošku zaplavat
Plavec
Zander, Joakim
Třicet zemí světa a americká filmová produkce má zájem o debut švédského spisovatele Joakima Zandera.
V češtině jej pod názvem Plavec právě vydal brněnský Host.

Jde o jeden z dnes nejpopulárnějších žánrů, špionážní thriller. Zavádí čtenáře na různá místa světa od centra Evropské unie Bruselu po syrskou metropoli Damašek.
Hlavní hrdinkou románu je Klara, švédská zaměstnankyně Evropského parlamentu. Jejím ani ne snad protihráčem, jako spíš tmelem, který celý spletitý špionážní příběh pojí dohromady, je titulní Plavec. Stárnoucí bezejmenný americký agent, který kdysi opustil své dvouměsíční dítě, celý život utíká po světě před výčitkami svědomí a dožívá na Blízkém východě, kde jej zajímá pouze plavání.

pajonek
pajonek 22.03.2015 v 15:29

....jenom připomínám, že román Já,poutník je podle mne nejlepší thriller loňského roku !

pajonek
pajonek 22.03.2015 v 15:29

Vetřelec - Probuzení
Tim Lebbon
...a máme tady pěkný návrat ke kultovnímu Vetřelci....
Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem…

Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové…

Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.

...samozřejmě bleskurychle přečteno, a protože Vetřelec je kámoš, má zase 100%

pajonek
pajonek 22.03.2015 v 20:39

Ctihodní ľudia - Giuseppe Fava
....konečně se mi podařil sehnat ebook tohoto slovenského vydání /knihu jsem nikdy v knihovně neměl/ ....konečně přečtu předlohu vynikajícího italského filmu Úctyhodní lidé, kriminálního drama , režie Luigi Zampa/1975/
Do malého městečka na Sicílii přichází mladá a přitažlivá učitelka. Hned se stane předmětem zájmu mužské části místního kraje. Následuje řada nevysvětlitelných a záhadných zločinů, které možná souvisejí s její přítomností, aniž by to sama tušila. Začne pátrat po příčinách…
Hudba : kdo jiný než slavný Ennio Morricone
....a tři filmové hvězdy - Jennifer O'Neill, Franco Nero, James Mason
...film doporučuji všemi deseti

pajonek
pajonek 28.03.2015 v 22:23

Pán země
Ondřej Neff
Druhá kniha trilogie Tajemství pěti světadílů.

Honba za tajemstvím nevyzpytatelného Virgila Adriana pokračuje. Naši hrdinové, tajný agent James Maukler a detektiv Fix spolu s malým Markem Davenportem a neohroženou slečnou Hortenzií Winthorpovou, se ocitnou uprostřed nejčernější Afriky. Zde už Adrianovi spadla maska a je zřejmé, že jsou v rukou zločince, nebo ještě hůře - v rukou šílence. Když pak podniknou marný pokus o útěk a jsou na hranici života a smrti, napadne je, že hůř už být nemůže.
To jsou však na omylu. Může být daleko hůř a čeká je dobrodružství, jaké ještě žádný člověk nepodstoupil. Tajemství pěti světadílů tvrdě odolává pokusům o jeho rozluštění!
Druhou knihu z velkolepé trilogie, zamýšlené jako pocta dílu Julese Verna, doprovodil svými ilustracemi Lubomír Kupčík.

pajonek
pajonek 25.04.2015 v 20:50

....před nedávnem jsem dočetl tohle povedené dílko - knihu Martˇan.
A protože jsem zase o dílku popřemýšlel....na cosi jsem si vzpoměl.

A to jsem tedy hrozně zvědavej, kdo zná, kdo viděl ....tenhle film, který se dá zařadit mezi stovku originálních scifi filmů.

Robinson Crusoe on Mars
USA, 1964, 110 min
Režie: Byron Haskin
Předloha: Daniel Defoe (kniha)
Kamera: Winton C. Hoch
Hrají: Paul Mantee, Victor Lundin, Adam West, The Woolly Monkey

Velitel Christopher 'Kit' Draper (Paul Mantee) a plukovník Dan McReady (Adam West) obíhají po orbitě marsu ve vesmírné lodi. Aby se vyhnuli hrozící srážce s meteorem, musí zvýšit rychlost lodi, což je stojí veškeré palivo. Jedinou další možností je opustit loď v záchranném modulu a pokusit se přistát na povrchu Marsu. Při přistávání zahyne McReady a Draper se tak ocitá sám, pouze s malou opicí Monou vycvičenou na mise do vesmíru, na povrchu planety, která může skrývat různá nebezpečí. Dokáže Draper přežít v nepřátelském prostředí s omezenými zásobami kyslíku a potravin?

Příběh Robinsona Crusoe v režii Byrona Haskina, tvůrce původní Války světů. Se vším tím klišé a naivitou šedesátých let snad nejde jinak, než si tento snímek užít.

pajonek
pajonek 01.05.2015 v 14:22

http://www.databazeknih.cz/knihy/vichry-valky-13483
Vichry války by měl přečíst každý "válečník"
V roce 1983 vznikl v USA jedenáctidílný seriál podle stejnojmenného románu.

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - nominace (4) - Nejlepší minisérie nebo TV film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Victoria Tennant, Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Houseman, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jan-Michael Vincent

Kvalitní, působivý TV seriál, určitě zaujme milovníky 2.sv.války. Románová sága amerického autora Hermana Wouka Vichry války (1971, česky poprvé 1996) líčí události od března 1939 až do přepadení Pearl Harboru na sklonku roku 1941.
Jejím ústředním hrdinou je korvetní kapitán Victor „Pug" Henry (Robert Mitchum), který těsně před válkou odjíždí jako americký námořní atašé se ženou (Polly Bergenová) do Berlína, kde ho zastihne vyhlášení války. Jeho tři děti jsou každé v jiném koutu světa a pohybují se v odlišných prostředích.
Hlavním producentem a režisérem ambiciózního projektu byl Dan Curtis (1927–2006), který o pět let později ještě natočil stejně obsáhlé pokračování War and Remembrance (Válka a vzpomínky). Autor předlohy Herman Wouk se snažil uplatnit při natáčení jistou míru kontroly a na obrazovce ho můžeme vidět v epizodní úloze sienského arcibiskupa.

siena
siena 24.05.2015 v 18:45

Když jsem odpoledne otevřela internet, první zpráva byla smutná...
Při nehodě vozu taxislužby v New Jersey v sobotu zahynul americký matematik a nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash společně se svou manželkou Alicii.
Je asi příznačné, že mohli odejít společně...

Text příspěvku byl upraven 25.05.15 v 06:11

pajonek
pajonek 05.06.2015 v 20:37

.....dělal jsem "inventuru" posledních přečtených knih a musím konstatovat, že to nejlepší čteníčko se tentokrát skrývá pod jménem Štěpán Kopřiva.... jeho Rychlopalba je svížně vtipný román ...drsný, napsaný bez balastu ....není to zdaleka čajíček od Agátky, není to ani Holeho Oslo ...
je to Praha a příběh tam odehrávající se zarývá pod kůži ...........

Text příspěvku byl upraven 05.06.15 v 20:44

marlowe
marlowe 06.06.2015 v 15:28

Fajn, ozkouším, české detektivky testuju docela rád. A pakliže tam nechybí ani humor, tím líp...

pajonek
pajonek 10.06.2015 v 19:57

...když se řekne Karel Zeman, každý si představí filmy - Vynález zkázy, Baron Prášil, Cesta do pravěku ....atd
Tady je pěkný dokument o práci Karla Zemana /15 minut
http://uloz.to/xncc1MXu/kouzelny-svet-karla-zemana-dokument-62-dvbt-cz-romin-avi

Text příspěvku byl upraven 16.06.15 v 18:05

Medunkavera
Medunkavera 11.06.2015 v 14:41

siena: Tak to jste mě dala dardu. John Forbes Nash byl matematický genius. Krásně ho ztvárnil
Russell Crove ve filmu "Čistá duše."

Lector
Lector 11.06.2015 v 14:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pajonek
pajonek 16.06.2015 v 18:10

Postupně uzavírám diskuzní fora, které jsem sám otevřel. Chtěl jsem uzavřít i tento, ale byl jsem požádán, abych aspoň v tomto jednom pokračoval ..... takže moje příspěvky ke knihám, filmům audiím ...apod hledejte pouze tady....
A protože vím, že Marlowa zajímají TV seriály, které baví i mne....tak mu hned jeden přidávám... možná nezná, určitě zná ....
WAYWARD PINES
http://www.edna.cz/wayward-pines/
Agent tajné služby přijíždí do městečka Wayward Pines ve státě Idaho, aby zde pátral po dvou federálních agentech, po kterých se v tomto venkovském městě slehla zem. Brzy pochopí, že se z Wayward Pines možná nikdy nedostane živý.

marlowe
marlowe 17.06.2015 v 08:47

Člověče, Pajonku, "A" je správně: "možná nezná" - trochu se červenám... A už si píšu do plánu...

My dnes doma začínáme s lahůdkou, kterou jsem si dlouho šetřil a odkládal: s desetidílnou minisérií "Fargo" (http://www.csfd.cz/film/360062-fargo/). Už se těším.

pajonek
pajonek 17.06.2015 v 14:55

...jo,jo - Fargo - Billy Bob Thornton je naprosto božský /ne Kája - hihihi



Vložit příspěvek