Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


R.E.M.
R.E.M. 18.12.2016 v 21:51

Zkusila jsem audioknihu Kmen Andromeda a taky nedoposlouchala. Audioknihy asi nejsou pro mě. Při práci mi co chvíli unikne pár slov, část děje a pak ztrácím i souvislosti a myšlenku příběhu. A když mají "ruce volno", tak se u pouhého poslouchání nudím a dám přednost čtení.

Jass
Jass 19.12.2016 v 00:48

Jako audioknihu poslouchám jedině tu, kterou už jsem četla. Většinou když mám chuť si číst, ale musím dělat něco jiného... Většinou u vaření :)

Eicherik
Eicherik 24.12.2016 v 17:39

SEX PISTOLS - Jingle Bells
https://www.youtube.com/watch?v=NDU4Z_BBkTA

Eicherik
Eicherik 25.12.2016 v 10:09

Tuhle písničku mám neodmyslitelně spojenou s Vánocemi. Navíc ještě to datum 1916 - 2016. Obrázky, které ji doprovázejí jsou hodně smutné, tak kdo se na to necítíte, tak ten odkaz ani nerozklikávejte.
https://www.youtube.com/watch?v=Qw02WwiUD8Q
MOTORHEAD - 1916

Eicherik
Eicherik 25.12.2016 v 10:33

Ještě jednou v českém jazyce. Velmi povedená coververze.
https://www.youtube.com/watch?v=-IhEuDW64-8

tester
tester 25.12.2016 v 18:31

Upgraduji svůj filozofický systém na ver. 80.2017 . Den se už prodlužuje a život se zkracuje. Děti radí rodičům jak si mají rozvíjet osobnost na jejich úroveň. Kdo bude kupovat knihy až rodiče zemřou jsem zatím neprofilozofoval. V mozku na to nemám nastavený algoritmus. V literatuře ani v mediích o tom nic není. Je to pro mne doposud neznámá situace.


SkarMa
SkarMa 27.01.2017 v 20:19

Kniha by se měla "vychutnat", zamyslet se třeba nad některýma věcma. Nechápu proč se někteří chlubí tím že knihu přečetli jedním dechem třeba za jedno odpoledne, a hrdě to pak hlásají po netu :)

rybizka
rybizka 27.01.2017 v 20:32

Asi si každý knihu "vychutnává" po svém. Třeba tím někteří chtějí zdělit,že kniha byla tak skvělá,že se od ni nemohli odtrhnout a přečetli ji za jedno odpoledne.

R.E.M.
R.E.M. 08.02.2017 v 16:23

Nádherné pohledy, Matterhorn - https://player.vimeo.com/video/53018096?portrait=0&;badge=0&color=ff9933

Eicherik
Eicherik 11.02.2017 v 19:00

Jiří Žáček: K čemu jsou holky na světě

K čemu jsou holky na světě?

Aby z nich byly maminky,

aby se pěkně usmály

na toho, kdo je malinký.



Aby nás měl kdo pohladit

a vyprávět nám pohádku.

Proto jsou tady maminky,

aby náš svět byl v pořádku

Raksa.A
Raksa.A 11.02.2017 v 19:22

Eicheriku, včera můj muž zíral v televizi na nějaký pořad o genderové vyváženosti a těhotných lidech. Taky tam mluvil Žáček a řikal těm husám genderové džihádistky, což mě potěšilo. A taky mě zaujalo, že chtějí povinné procento na volebních listinách a ve vedoucích pozicích, ale ani je nenapadlo chtít povinné procento žen v každé kopáčské partě.
A můj muž na mne byl ošklivý, když jsem mu plácla na pivní mozol a řekla mu, že je člověk v devátém měsíci.
Nezdá se ti, že lidstvo má problém?
A to mi kdysi můj mladší syn řekl, že jsem jediná skutečná feministka, kterou kdy viděl!

Eicherik
Eicherik 11.02.2017 v 19:27

Raksa.A: naprosto souhlasím. A jestli má lidstvo problém? To tedy má a není jich zrovna málo. Já jsem sem tu básničku musel dát. Nejen že je naprosto nevinná, ale taky je naprosto nádherná. :-)

Raksa.A
Raksa.A 11.02.2017 v 19:53

Je moc hezká.

Alienor
Alienor 11.02.2017 v 20:14

No vidíte, a ja mám na to iný názor. Dosť ma vytáčajú prvé dve vety zmienenej básničky, z ktorých mám pocit, že mojou jedinou úlohou na svete ako ženy je byť matkou a nič iné nie je podstatné. Aby ste ma zle nerozumeli, keby tam bolo napísané - K čemu jsou na světe maminky? - nemala by som výhrady, ale takto je to dosť nepríjemne sugestívne. Najmä v porovnaní s ďalšou básničkou autora, v ktorej hovorí o chlapcoch.
Páni kluci jsou tu k tomu,
aby svět byl veselý,
vystartují ráno z domu,
jako když je vystřelí.
Nebojí se blesku, hromu,
nevadí jim mráz a led,
páni kluci jsou tu k tomu,
aby se svět točil vpřed.

Text příspěvku byl upraven 11.02.17 v 20:16

Raksa.A
Raksa.A 11.02.2017 v 21:06

No, nevím. Já mám dva kluky, a když byli malí, tak by jim taková básnička prospěla - s holkama měli pořád nějaké problémy.
Alienor, jestli si všechno takhle bereš, tak tě brzy klepne - nemusíš přece dělat všechno, co se kde napíše. Zase je ale prima, když čteš mrňousům pohádku a koukáš, jak jim padá hlavička na polštář. Já byla máma ráda a nemůžu říct, že by mě to nějak ponižovalo. Naopak - máš možnost předat něco ze sebe dál a dívat se, jestli to k něčemu bylo.

Text příspěvku byl upraven 11.02.17 v 21:13

Alienor
Alienor 11.02.2017 v 21:28

Ešte raz - proti väčšine tej básničky nič nemám, mamy sú tam popisované veľmi pekne. Mne ide len o tie dva prvé verše, ktoré vnímam tak, ako som to popisovala vyššie (a nielen ja, inak by o tom nebola debata). V žiadnom prípade nechcem, aby mi niekto pripisoval vyjadrenia proti matkám a výroky, ktoré som nepovedala.

R.E.M.
R.E.M. 11.02.2017 v 22:48

Básnička je pěkná, pokud ji vnímáme jako ocenění role matky neboť rodičovská role je krásná a bezesporu důležitá. Ovšem první dva řádky jdou jinam, naznačují, že ženy mají cenu JEN jako matky, a to už je divný pohled
V tom případě by i muži museli mít hodnotu jen jako otcové. A všechny ostatní role, činnosti a práce by neměly smysl!?
Ale o mužích by Žáček takto zjednodušeně nepsal, že.

A ke kvótam: kvóty a rozhodování, jest-li ano či ne, by nebyly potřeba, kdyby se obsazovaly vedoucí místa podle schopností a ne podle toho, zda jde o muže nebo ženu. Ta nerovnost platí i v platech za stejně odvedenou práci, v tomto případě v neprospěch žen.

Eicherik
Eicherik 11.02.2017 v 23:15

Alienor, R.E.M.: trochu mě vaše názory překvapili, ale respektuji je. Možná je to tím, že vy jste ženy a já muž. :-) Pro jistotu ještě dodám, že pro mne jsou ženy rovnocenné mužům. :-)

bubka
bubka 11.02.2017 v 23:27

souhlasím s R.E.M, básnička sama o sobě je pěkná a v podstatě i pravdivá, nicméně v knize je spolu s básničkou o chlapcích a v tom případě je nespravedlivá a šovinistická.

Dokonce si myslím, že básničky, kde by byli chlapci opěvováni jako budoucí otcové jsou o dost více potřeba než ty o holčičkách - snad budoucích maminkách , protože je podstatně více mužů, kteří nedostojí své roli otce než žen, které nezvládnou být matkou.

souhlasím s kvótami a považuju je nejen za nutném, ale hlavně za bezvýjimečně povinné. přesně to vystihla R.E.M, kdyby nebylo nespravedlnosti v obsazování vedoucích nebo i lukrativních míst nebo míst v politice, nebylo by třeba kvót. Čekat na to, až muži uvolní své skvošovo tenisovo fotbalovo pivní sevření, kde hodlají o všem rozhodovat...nebudou muset ženy využít možností, které jim přinesou kvóty,, to by mohly ženy donekonečna.¨

a tvrdit, že pokud by byly stejně tvrdé jako muži, na své pozice by se dostaly je lživé, protože nejen praxe to nepotvrzuje, ale hlavně, pokud ženy nejsou v dostatečné míře tam, kde se rozhoduje, rozhodování probíhá pouze podle cizích (mužských) pravidel.

Rakso.A, to přece není o tom, že by ženy ponižovalo být mámou, naopak, to je něco, čeho muži nedosáhnou i kdyby si na to vydupali kvóty, ale jen málokterá z nás chce být jen a jen mámou nebo ženuškou, služkou nebo milenkou, jsme plnohodnotní lidé a je třeba nás tak brát, nejsme obslužný a pomocný personál v mužském světě nebo nechceme jím být.

tester
tester 12.02.2017 v 02:35

Kvóty? 100% žen do politiky. Chlapi se tam chovají jako kohouti na hnoji, jenom se hádají a dělají ramena. Tato činnost jim zabírá 99% jejich politické práce.

Eicherik
Eicherik 12.02.2017 v 09:24

Už vím, jakej je to pocit, když člověk vypustí Djina z láhve. :-D
Né moc dobrej.

R.E.M.
R.E.M. 12.02.2017 v 09:36

Eicherik: Myslíš toho testujícího džina? Ten se objevuje nezávisle a nečekaně i bez otevření lahve. :-))

Eicherik
Eicherik 12.02.2017 v 09:39

R.E.M.: jdeš letos do Čtenářské výzvy?

R.E.M.
R.E.M. 12.02.2017 v 10:25

Eicherik: Asi ne. Já jsem ani loni plánovitě neplnila body výzvy. Jen mě jeden večer v prosinci napadlo, kolik přečtených knih se mi podaří přiřadit k nějakému bodu. A nakonec jsem hravě ke každému bodu z 19 vložila jednu. Sama jsem byla překvapená, že mi to tak vyšlo. Pravda, tu poslední už jsem četla s myšlenkou na Výzvu.

Víš, já čtu jen to, na co mám chuť. Číst s vyhlídkou na Čtenářskou výzvu by mě omezovalo. Takže letos to pojmu stejně jako loni. Z těch letošních bych takto náhodně, odhaduji, zaplnila 9-10 bodů.

Text příspěvku byl upraven 12.02.17 v 10:26

Alienor
Alienor 12.02.2017 v 11:21

R.E.M.: krásny postoj k výzve. Zdieľam ho. :)



Vložit příspěvek