Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 13.05.2019 v 19:42

alekis: To sis špatně vyložila, tady jde o letadla. ;-)

alekis
alekis 13.05.2019 v 19:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 13.05.2019 v 19:43

alekis: V nahrávacím studiu se rozbila klimoška. ;-)

Text příspěvku byl upraven 13.05.19 v 19:44

newtory
newtory 13.05.2019 v 19:45

To sú plavky vzor "Borat", hit prichádzajúcej aj minulej sezóny.
https://panske-plavky.heureka.sk/borat-plavky-mankini_2/

Eicherik
Eicherik 13.05.2019 v 19:46

newtory: Boratky jsou věčné. :-)

alekis
alekis 13.05.2019 v 19:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


alekis
alekis 13.05.2019 v 19:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Sarah01
Sarah01 13.05.2019 v 19:52

alekis - na Počasíčko pamatuju a vždycky jsem si říkala, že těm holkám bude určitě zima :-)

alekis
alekis 13.05.2019 v 19:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 13.05.2019 v 20:09

Na Počasíčko si pamatuju, ale už v těch letech mi to připadalo naprosto nechutné zneužívání primitivních lidských pudů. Bylo mi líto těch krásek, že svou fyzickou krásu prodávají tak lacino.
V souhrnu jsem mohla vidět tak 18 vteřin při nedobrovolném přepínání mezi TV kanály.
:-)

reader.007
reader.007 14.05.2019 v 02:02

Abyste věděli, za jaké kulturní dědictví se máme podle západu stydět:
https://www.lidovky.cz/kultura/na-capkovi-je-vsechno-spatne.A180824_144057_ln_kultura_krku

alekis
alekis 14.05.2019 v 06:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Sarah01
Sarah01 14.05.2019 v 07:31

alekis - přesně, toho člověka vůbec neznám.
Jinak ona dnes mladší ročníky nudí spousta dřívějších autorů, to je normální. Mně je celkem jedno, jaký byl Čapek autor, jestli maloburžoazní nebo jiný, ať si ho každý nálepkuje, jak chce. Já mám některá jeho díla ráda, ale důležitější je, že patří k naší historii. A dnes je in ji opět přepisovat a všechno nehodící se do ní označovat jako špatné :-(
Ještě mě zaujala poznámka o latentním antisemitismu, hodně jsem se zamyslela a i když pro mě je to nepochopitelné, naprosto, něco na tom asi bude.....
https://zidovskelisty.info/2018/02/09/jak-je-to-s-antisemitismem-v-cesku/

alekis
alekis 14.05.2019 v 10:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Raksa.A
Raksa.A 14.05.2019 v 10:28

reader - ten pán je literární hysterik...

Raksa.A
Raksa.A 14.05.2019 v 10:39

Sarah01, možná by byl zajímavý průzkum mezi věřícími židy s podobnými otázkami...
A když si přečteš bibli, tak zjistíš, že židé jsou (nebo by měli být) nejrasističtější lidská skupina - a mají to nařízeno a potvrzeno od Boha...

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 14.05.2019 v 10:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Raksa.A
Raksa.A 14.05.2019 v 11:06

No právě - nejde o biologické kvality, jde o to vyvolení. Možná by byl lepší výraz xenofobní. Musím se přiznat, že když jsem poprvé četla bibli, tak mě ta nesnášenlivost překvapila.

newtory
newtory 14.05.2019 v 11:08

AD: Raksa.A
Fatálny omyl, tá nežidmi tak často vyťahovaná vyvolenosť sa netýka nejakej diskriminácie etc. je to o tom, že Židia majú oveľa prísnejší meter sami na seba.
Preto veriaci majú dodržiavať prikázania - micvot. Podľa Talmudu je počet zákazov odvodený od počtu dní solárneho roku a počet pozitívnych príkazov zase od počtu kostí v ľudskom tele. Rabíni stanovili ich počet na 613, preto 613 "obmedzení" pre Židov. Problém je najmä v tom, že nežidia nechápu judaizmus, (čo je celkom prirodzené) alebo len veľmi povrchne a potom vyvodzujú nepravdivé závery. Veď len keď si zoberiete NZ, ktorý "by mal" podľa kresťanov nadväzovať na TÓRU...
Prečítajte si toto a možno pochopíte o čom hovorím:
https://www.databazeknih.cz/knihy/kicur-sulchan-aruch-i-190000
https://www.databazeknih.cz/knihy/kicur-sulchan-aruch-ii-190002

Text příspěvku byl upraven 14.05.19 v 11:11

Sarah01
Sarah01 14.05.2019 v 11:14

Raksa.A - četla jsem jen Starý zákon a nic takového tam nevidím. Ale já tedy nejsem věřící, tak se na to dívám asi jinak. Sama si taky myslím, že posuzovat nějaký národ nebo skupinu jako celek, není to pravé, mnohokrát jsem se o tom sama přesvědčila.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 14.05.2019 v 11:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 14.05.2019 v 11:28

Alebo, ešte veľmi "priateľský" a napriek tomu fundovaný "vstup" do sveta Judaizmu predstavuje tento autor a jeho knihy:
https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jan-divecky-18137
(všetko sú to friendly útle brožúrky).
Prípadne ešte táto, čo sa týka "objemu" detto friendly:
https://www.databazeknih.cz/knihy/o-svobode-a-nabozenstvi-96706

Text příspěvku byl upraven 14.05.19 v 11:34

denib
denib 14.05.2019 v 11:30

Nevím, jaký je Čapek po "odborné" stránce a nevím ani, k čemu ta odborná stránka vlastně je. Z laického pohledu na Čapkovi všechno špatné být nemůže, protože minimálně některé čtenáře baví. Např. mě. To, že alespoň určitou část čtenářů baví, mi připadá důležitější než to, že alespoň určitou část odborníků nudí.
Ten pan odborník na bohemistiku mi připadá velmi nesympatický, až protivný. To samozřejmě ale může být např. i stylem rozhovoru. Nebo třeba tím, že mi urazil mého oblíbeného Čapka a mám problém být objektivní :-)

newtory
newtory 14.05.2019 v 11:42

Ani mne sa nepáčil ten článok (čítal som ho hneď za čerstva keď vyšiel) a zdal sa mi "šitý horkou jehlou", mal som z neho pocit, že ide o to, šokovať za každú cenu bombastickými vyhláseniami.
Myslím, že na hodnotenie autora to nemalo žiaden vplyv, chvíľu som pozoroval autorove zväzky na polici a ani to s nimi "nehlo", takže ako hovorím minimálna odozva.

Text příspěvku byl upraven 14.05.19 v 11:47

mirektrubak
mirektrubak 14.05.2019 v 12:15

Raksa.A: Mám pocit, že je to ve skutečnosti snad i právě naopak. Starý zákon se s velkou pozornosti (řekl bych, že až s neobvyklou něhou) věnuje postavám, které nejsou vyvolené (Jiná věc je, jak to dnes my židé a křesťané čteme, možná tyhle akcenty trochu přehlížíme, podobně jako si při prohlížení starých rodinných alb všímáme jen sebe nebo svých blízkých). Hospodin zachrání Hagar, má příslib slavné budoucnosti pro Ezaua i Ismaele. Scéna setkání Jákoba s Ezauem zachycuje, jak se vyvolený Jákob před ne-vyvoleným Ezauem prohlásí za jeho otroka a prosí o odpuštění. Svého otce nakonec bratři pohřbí společně. Úžasná Rút je moábka (a přitom prababička židovského symbolu Davida), obyvatele asyrského Ninive jsou vzory pro kajícné naslouchání Bohu. Atd.
A patriarcha Abraham? Ve Starém zákonu není jediná zmínka (alespoň si toho nejsem vědom, možná mě Hanka opraví), že by s lidmi jiné víry zacházel s neúctou, že by jimi pohrdal. Koneckonců, když smlouval s Hospodinem o záchranu občanů Sodomy (což se, až do loňského roku, považovalo za největší akt lidské odvahy přemlouvat Boha ke změně rozhodnutí ;-), tak se zastával jinověrců – kdyby žil s pocitem vlastního vyvolení (a zavržení nevyvolených), jistě by takto nejednal.
Hodně zajímavého je o tom ve skvělé knize O svobodě a náboženství, na kterou tady před chvílí upozornil newtory.



Vložit příspěvek