Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Terror
Terror 12.06.2022 v 10:34

Eicherik: Jo, to bylo v souvislosti s Knihou upírů. :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.06.2022 v 11:16

Další okénku nedělního zamyšlení: léto. Přítel či nepřítel?

Co vy a léto? Teď nemyslím otázku, kterou uslyšíte v září, protože jsme v realitě a ne v Pomádě. Ale co vy, léto a knihy?

Já si vždycky udělám hromádku s tím, že tohle přečtu. A doufám, že to vyjde. Ale za ty roky jsem zjistila, že léto je dost jiný. Protože se pustím většinou do nějakých tlustých knih nebo právě naopak hubených sešítků nebo povídek. Takže si to připravím a hrdě se usměju. Protože jestli mám s něčím ještě větší problém než s dodržováním plánu, je to jeho vymýšlení, aby to dohromady dávalo smysl. Tak trochu magor. Ale kdo mě zná, tohle moc dobře ví...

Začátek dovolený: Proč si bereš tolik knih?!
Prostředek dovolený: Už mám všechno přečtený, když furt prší!
Konec dovolený: Už abych byla doma!
Doma po dovolený: Tady jste! (Vzdech úlevy.)

Ze mě léto a celkově teplo dělá úplně jiného čtenáře. Toho, který musí mít všechno srovnané a připravené a dost tím sám sebe i otravuje :D

Jak to máte vy?
Čtěte různě podle ročních období?
A berete si s sebou na dovolenou víc knih než oblečení?

Eicherik
Eicherik 12.06.2022 v 12:03

Pravda je, že v létě je na čtení méně času, protože je člověk víc venku. Dokonce jsem uvažoval, že bych si na léto objednával tenčí knihy, tak do 200 stránek, ale je to blbost, objednám si knihy podle nálady. ;-)

Terror
Terror 12.06.2022 v 13:37

Nejsem letní čtenář. O dovolené se snažím prochodit, co se v dané destinaci dá. Na četbu už moc času nezbývá. A když už přece, čtu převážně ebooky, ty mi nezatěžují zavazadlo. :) Léto je také plné domácích pracovních povinností, což je další důvod, proč jde četba stranou.
Abych navázal na Lenčiny hromádky, dřív jsem si dělal roční plány četby. Už jsem to vzdal. Na jednu stranu člověka svým způsobem nutí číst knihy, které "potřebuje" přečíst, na druhou stranu pro mne byly celkem omezující. :) Takže už čtu to, na co mám náladu a držím se spíš posloupností podle stáří, pořadí v edici, či tak všelijak podobně.

alekis
alekis 12.06.2022 v 14:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

keri.H
keri.H 12.06.2022 v 20:44

Co se týká čtení knih, tak si žádné plány nedávám. Přečtu to, na co mám chuť, tak je to ve všech obdobích, i když v létě pak kolikrát sáhnu po letních knihách. Přes léto si taky ráda sednu na balkon s knihou, ale jsou dny, kdy moc nečtu, protože někam jedu na výlet.
A na dovolenou si beru většinou jednu knihu,, protože není vůbec čas číst, skoro celý den jsme někde pryč a večer hrajeme hry. Někdy si večer něco málo přečtu nebo ráno, když jsem brzy vzhůru a ostatní ještě spí. :)


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.06.2022 v 20:47

Keri.H: mě poslední tři dovolené propršelo. Jsem ráda za všechny, kteří se nenacházejí v mém okolí a nekazí jim to léto :D

Text příspěvku byl upraven 12.06.22 v 20:51

Marika Vanova
Marika Vanova 13.06.2022 v 08:22

Eicheriku - ptal jsi se na hezký zážitek, tak já v sobotu vystupovala s naším tanečním souborem na slavnostech našeho města a myslela jsem si, že to nepřežiju (ta tréma), ale nakonec jsme si to užili a bylo to fajn.

Lenka.Vílka - jsem asi nejspíš celoroční čtenář, na dovolených čtu hodně, když třeba ostatní pochrupují po obědě nebo večer.
Právě si plánuji, že si půjčím z knihovny něco vyloženě letního třeba Pláž v Chorvatsku, nebo tak...

keri.H
keri.H 13.06.2022 v 12:09

Marika Vanova: Na Pláž v Chorvatsku se taky chystám, na letní dny a večery to bude nejspíš ideální. :)

Teď mám chuť číst nějakou detektivku, tak jsem se rozhodla pro první díl ze série novinář Marek Vráz. Myslím, že Goffa nezklame a i tato jeho série bude skvělá. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 13.06.2022 v 13:59

Plánujete na dovolenou něco tématického, buď k místu nebo tak?
První týden v červenci jedeme na Šumavu a tak jsem si půjčila knihu Svědectví z poválečné Šumavy od Rosi Tahedl a uvidíme, jak se začtu.

keri.H - přesně tak :-)

mistrikova
mistrikova 13.06.2022 v 17:04

Přidávám se k diskuzi. Jako vášnivá čtenářka i zahradnice dělím svůj čas mezi tyto dva hlavní koníčky. A v jarním, letním období i na začátku podzimu trávím nejvíc času na zahradě. A když už si chci sednout pod pergolu s knihou v ruce, je těžké se soustředit...buď pozoruji okolí (jak mi to roste, kvete, odkvétá nebo jak kos tahá žížalu), anebo zpozoruji, co je třeba ještě udělat, co jsem přehlédla. Protože nejvíc je vidět kdejaký zapomenutý plevel, zrovna ve chvíli, kdy si sednu s knihou...Tedy čtu na podzim a v zimě, kdy je více času, a když musím trávit čas doma s nějakým moribundem pod peřinou.

keri.H
keri.H 14.06.2022 v 12:00

Marika: Šumava je krásná, byli jsme tam už několikrát.
K dovolené jsem nic tématického neplánovala, ale už dlouho se chystám přečíst Babičku, ta by se hodila, když chceme navštívit Babiččino údolí. :)

Text příspěvku byl upraven 14.06.22 v 12:01

Marika Vanova
Marika Vanova 14.06.2022 v 16:12

keri.H - Šumavu máme takřka za humny, tak ji milujeme

Eicherik
Eicherik 14.06.2022 v 17:41

keri.H: K tomu Babiččinu údolí. :-) Rád se tím chlubím. :-D Když mi bylo kolem 16 let, tak jsem přespal asi dvakrát na půdě Starého bělidla. :-)

PanPredseda
PanPredseda 15.06.2022 v 09:56

Eicherik: S Barunkou, nebo s babičkou? ;-)

keri.H
keri.H 15.06.2022 v 17:18

Zaujalo mě: "Šváda mu hrčela jako řehtačka." Na slovo šváda jsem narazila poprvé.

Eicherik
Eicherik 15.06.2022 v 17:29

PanPredseda: Jsem gentleman. :-D

Marika Vanova
Marika Vanova 17.06.2022 v 08:47

keri.H - a co je šváda, prosím?

eicheriku a užil sis to?

keri.H
keri.H 17.06.2022 v 10:30

Marika Vanova: V knize toto slovní spojení bylo vysvětleno jako "vyřídilka".

Čtu 101 minut od Kopřivy a vypadá to zajímavě.

Marika Vanova
Marika Vanova 17.06.2022 v 13:34

keri.H - dík, to by mě nenapadlo.

Eicherik
Eicherik 17.06.2022 v 15:06

Marika: Jsem gentleman. :-D Teď vážně. Byla to víkendová akce a bylo to fajn. Jel jsem tam s nějakou partou "kotlíkářů". Byla to taková brigáda. Dopoledne jsme štípali poražené stromy v zámeckém parku v Ratibořicích. Odměnou bylo přespání zdarma na Starém bělidle. Ve volném čase jsme hráli hry. :-)
Přinesl jsem si z knihovny Útěk (Tatjana Dönhoff a Gabriela Sperl) :-)

Text příspěvku byl upraven 17.06.22 v 15:11

Eicherik
Eicherik 17.06.2022 v 15:07

keri.H: Na 101 minut se taky chystám, už jen proto, že metrem jezdím každý den. :-)

Eicherik
Eicherik 17.06.2022 v 15:14

Terror: Čteš Nezbytné věci poprvé? Jsem zvědavej, co o tom napíšeš. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 17.06.2022 v 15:53

Eicheriku - to zní dobře, manžel jezdil na gymplu na bronťárny do Bílých Karpat a podobně

KristinTj
KristinTj 17.06.2022 v 17:13

Lenka: Letní čtení je pro mě veličina. Zvláštní dimenze. Stačí mi pomyslet na knížky ve spojení s prázdninama, a hned se tetelím. Na rozdíl od výzvy si ale letní čtení neplánuju. Zpětně hodnoceno zahrnuje letní čtení tyto kategorie:
První jsou výzvy – knihy, které jsem odkládala, nedočetla nebo nepochopila. Letos se chystám na Odyssea.
Druhá jsou dobrodružství v jakékoli podobě – fatnatasy, staré KODky, slibné YA, dětské, přečtené, nové, bez rozmyslu, co mi v knihkupectví nebo v knihovně přijde pod ruku. Jedny prázdniny to byl celý Sedmý smysl. Letos možná nějaká zapomenutá Mayovka.
Třetí je dost dobrej a čtivej román, sága bo tak něco. Sociálního, třebas i zamotanýho, dojemnýho, výpravnýho. Ala Gentleman. Letos asi zkusím Hoega nebo Cunninghama.
A čtvrtá je naučná, hlavně Jung a jungiáni, ptáci a kytičky. A hory, třeba Nevrlý.
No a z toho všeho vzniká hromada na první cestu, kterou před ostatními tajím a která se obvykle prozradí svou vahou nebo po vybalení (chci je vidět všechny). Hromada se různě proměňuje, zmenšuje, doplňuje a zvětšuje. Nikdy ji nepřečtu v první verzi. Ani v poslední. Ale čtu furt a všude. Celý léto. Když nedělám zrovna něco jinačího. Akorát po-ma-lin-ku (teda ty dobrodružky a odpočinkovky ne, ty hltám, teda jestli se v téhle společnosti dá v mém případě o hltání mluvit).
A děkuju za okýnka! I když neodpovídám, přemýšlím. Bezva podnět dycinky.



Vložit příspěvek