Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 19.03.2018 v 18:45

Raksa.A si stýská, přitom to už má: jasně že je to Válka s mloky - Vantoch, Bondy, Jevíčko ... a katastrofa na obzoru. To vše z pera Karla Čapka, tak ať už jí to woodward přiklepne ...

woodward
woodward 19.03.2018 v 18:48

To je od tebe hezký, já to dočista přehlíd. Tak dobře. Raksa.A má babu.

Lenka27
Lenka27 19.03.2018 v 18:54

A že já to neriskla, nechtěla jsem se ztrapnit, ale nějak se mi tam vkrádal Vantoch, ale asi vidíme katastrofu každý trochu jinak. Nicméně bylo to napínavé, celý den jsem koukala, kdy to přijde.

Raksa.A
Raksa.A 19.03.2018 v 19:09

Ale autora jsem nejmenovala...

Raksa.A
Raksa.A 19.03.2018 v 19:13

Tak jednu lehkou. Který autor napsal do jedné ze svých knih tohle věnování:
Všem židům i ostatním, kteří obětovali životy v prastarém a neukončeném boji za svobodu a důstojnost lidstva.
?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 19.03.2018 v 19:37

Howard Fast : Moji slavní bratři?


Raksa.A
Raksa.A 19.03.2018 v 19:42

Vidíš, jak byla lehká! Teď zas ty.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 19.03.2018 v 20:26

Tak já to trochu zpestřím:
Dnes jsem našla doma po mé babičce knihu o vodnících, vydáno na konci 19. století. Napsal jí pedagog, spisovatel, historik a vlastenec, zakladatel jednoho východočeského muzea. O kom je řeč?

tatjana1737
tatjana1737 19.03.2018 v 20:30

Jaj, teď se biju do hlavy, protože bych přísahala, že můj tatínek tu knihu má doma!

soukroma
soukroma 20.03.2018 v 18:13

Nadějně vypadali Jan Hanuš Máchal nebo Čeněk Zíbrt, ale tak do puntíku indicie neseděly. Ale už mám toho správného: Josef Košťál - „Vodník v podání lidu českého“ (vycházelo asi na pokračování v tisku, jako kniha tu není uvedeno). Ale ani na wikipedii není u něj informace o založení muzea - tak nevím.
Spoustu jsem se dozvěděla i letmým pohledem v práci "Vodník v české kultuře, zvláště v literatuře" (Pavel Šidák), která je dostupná on-line a bude užitečná pro všechny zájemce o toto téma ;-)

Text příspěvku byl upraven 20.03.18 v 18:23

VladiKlaisner
VladiKlaisner 20.03.2018 v 18:30

Soukroma se hodně snažila, ale není to ani jeden z nich. Škoda.
Přidávám další indicie trochu neliterární:
Byl rovněž archeologem a je podle něj pojmenována jedna archeologická stezka.
Muzeum založil ve východočeském městě, kde se o něm asi učí na místním Jiráskově gymnáziu.

soukroma
soukroma 20.03.2018 v 18:45

Jan Karel Hraše - Zkazky našich vod a lesů (ta kniha tu na DK uvedená ale není, je potřeba ji doplnit)? Tak toho vůbec v té obsáhlé (i co do literárních referencí) "vodnické" studii nezmínili!

VladiKlaisner
VladiKlaisner 20.03.2018 v 19:14

Soukroma uhádla:)
Jedná se o Jana Karla Hraše. Knihou, kterou jsem původně začínala své pátrání po spisovateli jsou Vodníci z Podkrkonoší. Kniha je uvedená na DK jen v životopise autora, chystám se jí přidat. Dnes už je k mání asi jen výjimečně v antikvariátu.

soukroma
soukroma 20.03.2018 v 19:16

To byla fuška, a přestože jsem si byla jistá, že mám ten nejlepší zdroj informací (z webu), tak tam autor nebyl - chyba autora spisku... A pak, že se na webu najde všechno, bez doplňkových nápověd by to nešlo.

soukroma
soukroma 20.03.2018 v 19:27

HÁDANKA

"Všechny postavy, korporace, náboženství, národy, filozofické směry, politické názory, události a líčení v tomto románu jsou fiktivní a nesnaží ze zobrazit nic ze světa, jak ho známe. Žádná z postav neodráží osobní názory autora, které zatím nejsou v žádném případě zformulované v publikovatelné formě."

Takhle půvabně nás upozorňuje předem americký autor s notným smyslem pro humor, že se máme nač těšit. U nás naneštěstí nevyšly zdaleka všechny jeho knihy, přestože byl třikrát oceněn cenou Edgar Award a získal i titul Grand Master společnosti Mystery Writers of America. Zemřel před 10 lety tak trochu stylově - na Silvestrovské párty v Mexiku.

Jacck
Jacck 20.03.2018 v 19:30

soukroma, nikdy nekopiruj celé texty, google umí všechno
Donald Westlake

soukroma
soukroma 20.03.2018 v 19:37

Tak negoogli (a nepoučuj takovým podivně rozkazovačným způsobem, ostatně s tím tykáním jsi taky podezřele hrr) - "disclaimer" jsem si opsala já sama z vlastní knihy, takže jsem to ani neověřovala, zda je to někde na webu k dispozici. Ostatně Google neumí zdaleka všechno, to je známá věc.

Tak než předám, ještě pseudonym?

Jacck
Jacck 20.03.2018 v 19:43

pseudonymů měl asi 10, ale nejznámější je Richard Stark
https://cs.wikipedia.org/wiki/Donald_E._Westlake

zadání: hledáme britského spisovatele 18. století, jehož nejznámějším dílem je humoristický román o 9 dílech. Goethe tohoto autora vychvaloval jako "nejkrásnějšího ducha, jaký kdy žil"

intelektuálka
intelektuálka 20.03.2018 v 20:16

Jaccku, tady čtu že se přátelil s J. G. Herderem ? Ale neznám ho...

Jacck
Jacck 20.03.2018 v 20:22

myslíš Goetha? Goethe byl o 5 let mladší než Herder, ten autor kterého hledáme byl o něco starší než Herder a myslím že se s Goethem ani s Herderem nesetkal osobně (byl to Angličan). Kosmas má dokonce teď ten jeho humoristický román na skladě, tak si ho možná i koupím a přečtu.

oprava, teď čtu, že se narodil v Irsku, ale později pobýval v Londýně, kde byl vyhlášeným lvem salónů.

Text příspěvku byl upraven 20.03.18 v 20:25

VladiKlaisner
VladiKlaisner 20.03.2018 v 20:32

Laurence Sterne a jeho Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho?

Jacck
VladiKlaisner
VladiKlaisner 20.03.2018 v 21:25

Přesuneme se do Ameriky 19. století a hledáme spisovatele, básníka, novináře, těžkého alkoholika jehož dílo v budoucnu ovlivnilo Juliuse Verna, ale i Joanne Kathleen Rowlingovou.

woodward
woodward 20.03.2018 v 21:30

E.A.Poe?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 20.03.2018 v 21:42

Aj, tak lehké to bylo;)
Woodward má babu.



Vložit příspěvek