Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Hun
Hun 17.04.2017 v 17:09

Jsou to „Kroky v temnotě“ od Michelle Paverové. Největším městem souostroví Špicberky (také se mi nelíbí, že se teď místo toho všude říká Svalbard) je Longyearbyen. A opravdu by mě nenapadlo, že největší město Špicberků založil Amík. I když mě tedy po přečtení tvé hádanky napadly Špicberky hned, neprozíravě jsem je zavrhl. Nicméně nápověda mě donutila se k nim zase vrátit.

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 18:36

No vida, jak jsou užitečné mnohačetné místopisné nápovědy. V odpovědi je samozřejmě vše správně. A o tom Amíkovi jménem John Munroe Longyear, po němž je pojmenován Longyearbyen (což pro nás asi vypadá echt norsky a anglický základ by v tom hledal málokdo), jsem zaslechla něco včera, tak šup s tím hned do širšího povědomí :-)
A ještě pro jistotu doplním, že druhou nejpočetnější skupinou, po Norech, žijící na Špicberkách, jsou Rusové.

Hun
Hun 18.04.2017 v 12:27

Tak z ostrovů do hor: Jak se jmenuje pohoří, jehož přechod musí podniknout skupina odvážných hrdinů, aby se dostala do civilizace?

Luvák
Luvák 18.04.2017 v 12:43

Pontské hory v knize Anabasis (Anabáze) od Xenofonta?

Text příspěvku byl upraven 18.04.17 v 12:43

MonikaJanka
MonikaJanka 18.04.2017 v 12:54

Andy v knihe Zázrak v Andách?

Hun
Hun 18.04.2017 v 14:00

Oproti Xenofóntovi je moje skupina mnohem méně početná. A jdou všichni společně, ne jako v Andách.

Napovím vám, že jeden z hrdinů se cestou zraní, ale ostatní jej odmítnou opustit a "vlečou" ho s sebou. Přežijí všichni.


Hun
Hun 18.04.2017 v 16:43

A jako již u mých hádanek tradičně, kniha je notoricky známá, znáte ji všichni, jakož i povedené filmové zpracování.

Atuin
Atuin 18.04.2017 v 17:21

Sedm let v Tibetu, Himaláje.....hm i když to nebyla skupina...

Hun
Hun 18.04.2017 v 18:00

Moji knihu má tady na DK dvacetkrát víc lidí v přečtených než Sedm let v Tibetu. Takže míříme „ještě výš“. :-)

soukroma
soukroma 18.04.2017 v 19:42

A že to bude Tolkien?

Hun
Hun 18.04.2017 v 22:22

Výjimečně ne, žádná fantasy. Ale pravdu máš v tom, že to pohoří je vymyšlené. :-)

soukroma
soukroma 18.04.2017 v 22:30

Pak už mezi knihami přečtenými 6k+ uživateli DK připadá v úvahu jen Saturnin ;-)

woodward
woodward 18.04.2017 v 22:35

To je úžasný! V tom případě se to pohoří jmenuje Hradová. Jestli to tak je, tak samozřejmě má babu soukroma.

Hun
Hun 18.04.2017 v 22:55

Samozřejmě že je to Hradová a statečná pouť Saturnina a jeho pobratimů.

soukroma
soukroma 18.04.2017 v 23:15

Za analytickou práci v potu a prachu archivů si vezmu možnost zadat hádanku novou, protože při hledání všech hor a pohoří, která slézali nejrůznější známí hrdinové (včetně Mount Doom a spol.), jsem našla nádhernou věc k hádání, ač nebude na první pohled jednoduchá.
Hlavní hrdinové totiž taky lezou přes hory a doly, aby se dostali do jednoho fiktivního království. Co tam mají za lubem, to je předmětem názvu povídky, která tu asi na DK záznam mezi stovkou autorových povídek zatím nemá, ale která u nás prokazatelně vyšla v souboru pod jiným názvem v roce 1911, který tu rovněž není.
Ale neházejte hned flintu do žita, to nikoho nesmí odradit, protože odpověď vůbec není složitá: povídku napsal jeden z nejznámějších anglických autorů, který v zemi, kam umístil děj své povídky, strávil většinu života a promítl ji do svých světoznámých děl.
A třešnička na dortu: ty dva dobrodruhy si ve stejnojmenném filmu z roku 1975, ověnčeném čtyřmi oscary a jedním globem (tedy skoro, vše skončilo jen nominacemi), zahráli jedni z nejcharizmatičtějších britských herců 20. století (abych jim nekřivdila, ani jako pánové v letech dodnes neztrácejí své kouzlo ani v nejmenším).
Takže úkol je prostý: najít název povídky a fiktivního království.

Text příspěvku byl upraven 19.04.17 v 00:03

Isserley
Isserley 19.04.2017 v 10:54

Muž, který chtěl být králem, království Kafiristan.
Nalezeno přes film, nejcharismatičtější britský herec je pro mě jen jeden jediný, Sean Connery, samozřejmě.

Text příspěvku byl upraven 19.04.17 v 10:55

soukroma
soukroma 19.04.2017 v 10:56

Hlavní hrdinové se rozhodli pašováním a prodejem zbraní zbohatnout v Indii, ale jejich chtivost a ambice jdou ještě dál, proto se vydali do (fiktivního) království.
...
Takže tato nápověda byla napsána už ve chvíli, kdy už se objevila správná odpověď, přes nejcharizmatičtějšího skotského herce ;-)
Jinak povídka Člověk, který chtěl být králem vyšla v roce 1911 v nakladatelství Hejda & Tuček, ve svazku s názvem Přízraky: příběh Gadsbyův. A jejím autorem není nikdo menší než Rudyard Kipling.

Text příspěvku byl upraven 19.04.17 v 11:03

Hun
Hun 19.04.2017 v 14:31

Zajímavé, hned po přečtení nápovědy mě napadlo, že zmiňovanými postavami musí být Kipling a Connery, ale řekl jsem si, že tak jednoduché to nebude. A ono jo. :-) Gratulace Isserley.

soukroma
soukroma 19.04.2017 v 16:10

Těm dvěma hrdinům (či spíš antihrdinům, nebýt ztvárněni právě Seanem Connerym a Michaelem Cainem) jejich úmysl dostat se do horského království a uzurpovat si jeho moc a bohatství rozmlouvá v povídce i filmu sám autor, Rudyard Kipling (v podání Christophera Plummera)...
více info včetně inspirace skutečnými událostmi a postavami viz https://en.wikipedia.org/wiki/The_Man_Who_Would_Be_King

Text příspěvku byl upraven 19.04.17 v 17:34

woodward
woodward 22.04.2017 v 13:17

kdo má tady babu? Isserley?

soukroma
soukroma 22.04.2017 v 13:29

Jistě, Isserley 19.04.2017 odhalila, že se jedná o Muž, který chtěl být králem, království Kafiristan.

Isserley
Isserley 22.04.2017 v 20:15

Omlouvám se za blokování hádanek, nějakou dobu jsem se sem nedostala.
Tak jen něco lehkého.

Jak se jmenuje čtvrť velkého města, v níž autor následujícího povzdechu nějakou dobu žil a jejíž název vložil do titulu jedné své prózy?
„Obviňují mě, že používám obscénního jazyka volněji a hojněji než kterýkoliv jiný současný anglicky píšící spisovatel..."

woodward
woodward 22.04.2017 v 20:20

Henry Valentine Miller: Tiché dny v Clichy

Isserley
Isserley 22.04.2017 v 20:21

Tak to bylo ještě rychlejší, než jsem si myslela. Je to tak, čtvrť Clichy v Paříži.

woodward
woodward 22.04.2017 v 20:32

Následující řádky (ne zcela úplné) jsou kratičkým úvodem k vyprávění části životního příběhu slavného muže.
Jak se ta kniha jmenuje a z kterého města ten velikán pochází?

Jméno mi dala máma podle písničky...
Když jsem začínal mluvit, prý jsem sám sobě říkal nějak jako „Míš“, takže na mě brzy začala volat „Míšo“. Zůstalo mi to dodnes. Lidi, kteří ke mně mají opravdu blízko, mi tak říkají: moji rodiče, brácha a sestra, pár příbuzných a několik kluků, s kterými jsem vyrůstal...



Vložit příspěvek