Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


woodward
woodward 16.04.2017 v 11:30

vždyť to říkám, Romaneta, Svatý Xaverius!

soukroma
soukroma 16.04.2017 v 11:32

ano, Jakub Arbes a jeho Svatý Xaverius je správně, ale to říkáš ty, avšak nevyjádřila se k tomu verbálně verbula, jak se čekalo ...

Isserley
Isserley 16.04.2017 v 14:05

Pěkné odpoledne, také se přimlouvám za uvedení díla i autora v řešení hádanky, i když to zadadatel výslovně nežádá. Je jasné, že zadavatel i řešitel to vědí, ale my neúspěšní to chceme vědět taky. Konkrétně by mě zajímalo dílo a autor u předposlední hádanky.

woodward
woodward 16.04.2017 v 14:14

dílo se jmenuje Druhá světová válka - a to je tam napsáno. V téhle hře (jak si každej může ověřit, když se koukne na úvodní příspěvek) se hádá název knihy a zeměpisný nebo místopisný pojem.

Isserley
Isserley 16.04.2017 v 14:31

Díky, to jsem se předvedla jako nevzdělanec, nedošlo mi, že to je název knížky.

soukroma
soukroma 16.04.2017 v 14:58

Isserley, jak známo, já běžně uvádím autora/y i název díla komplet, ale protože to woodward soustavně kritizuje (a někdy dokonce výslovně v daném zadání zakazuje), tak v odpovědích na jeho hádanky to asi zatím nebude (a to nemluvím o tom, že jsem měla rozepsaný pěkný dovětek o těch dvou osobnostech, o něž šlo v rámci hádanky a dané knihy, ale raději jsem jej smazala dřív, než se zobrazil - až sem vede útlak ;-)


soukroma
soukroma 16.04.2017 v 15:01

verbula je na řadě se zadáním (dílo už také známe, a co se místa týká, tak mě potěšila upřesněním, že se jedná o malostranského sv. Mikuláše, nikoli staroměstského, jak by někdo mohl třeba zaváhat)

verbula
verbula 16.04.2017 v 23:24

Omlouvám se za prodlení, připravovala jsem vajíčka a perníky pro koledníky.

Počasí nás přímo nutí k prohlášení, že tento způsob jara je... ( každý doplní dle své nátury). Kde zazněl slavný povzdech týkající se léta?

Text příspěvku byl upraven 16.04.17 v 23:25

woodward
woodward 16.04.2017 v 23:25

Na plovárně v Krokových Varech. Rozmarné léto.

verbula
verbula 16.04.2017 v 23:27

Než stačím dopsat, máme tu vítěze!

soukroma
soukroma 16.04.2017 v 23:27

v Krokových Varech na řece Orši v Rozmarném létu

woodward
woodward 16.04.2017 v 23:44

Na které řece leží místo, o němž je řeč v následujících řádcích? A ze které knihy ty řádky jsou?

Rybářův průvodce... říká, že "tu můžete také chytit štiku nebo okouna", ale v tom se Rybářův průvodce mýlí. Je možné, že tu štiky a okouni jsou. Ba, vím zcela jistě že tu jsou. Když se procházíte po břehu, vidíte jich celá hejna. Připlouvají a vynořují se do poloviny těla z vody s hubami otevřenými, čekajíce, že jim hodíte sušenku. A když si chcete zaplavat, shromáždí se kolem vás, pletou se vám do cesty a dopalují vás. Ale nedají se "chytit" na kousek červa na konci háčku, kdepak - ani je nenapadne.

soukroma
soukroma 16.04.2017 v 23:49

Temže - okolí Streatley a Goringu
Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)

woodward
woodward 16.04.2017 v 23:51

Tak tak, nemluvě. Dávej.

soukroma
soukroma 16.04.2017 v 23:57

Místo nejstrašnější bitvy v dějinách lidstva a kde se o něm poprvé dočítáme?

woodward
woodward 17.04.2017 v 00:05

hm... co třeba Armageddon, Zjevení sv. Jana?

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 00:11

Nikoli třeba, ale zcela jistě je správnou odpovědí Hora Megido ~ (H)Armagedon nebo Armageddon. Naštěstí to má být bitva poslední a konečná se vším všudy ...

woodward
woodward 17.04.2017 v 00:27

Třetí loď flotily - a zároveň radost i pýcha sira Lawrence -
v sobě ztělesňovala všechny poznatky, které se získaly při stavbě
jejích dvou sester. Universe však nebyla zamýšlena především pro
přepravu nákladů. Od počátku ji konstruovali jako první osobní loď,
která bude křižovat po vesmírných tratích - s doletem až k Saturnu,
klenotu Sluneční soustavy.
Pro její první vyplutí naplánoval sir Lawrence dokonce ještě něco mnohem senzačnějšího, ale zpoždění při stavbě lodi zaviněné spory s lunární pobočkou Odborového svazu řidičů z povolání jeho záměry rozmetalo. V závěrečných měsících roku 2060 zbude sotva
čas na zkušební lety a pojištění u Lloydovy společnosti, hned nato Universe opustí oběžnou dráhu kolem Země a vydá se vstříc svému setkání. I tak bude všechno časově velice napjatá záležitost: ...

Kam tahle nóbl loď vyrazí na svůj první let? (stačí název vesmírného tělesa). Podotýkám, že to je v podstatě marketingová akce, pasažéři jsou samá celebrita a cíl cesty je taky dosti slavnej a hlavně neobvyklej.
Pochopitelně chci znát i název knihy.

encyklopedie
encyklopedie 17.04.2017 v 09:04

Universe byla snad v 2061 od Clarka? ....kam lítla? mám v tom mišuge - Halleyovka?

woodward
woodward 17.04.2017 v 09:17

je to tak Vesmírná odyssea 2061, Halleyova kometa.

encyklopedie
encyklopedie 17.04.2017 v 09:52

....obrovské území toho nejkrvavějšího střetu 2.sv.války....v tomto území hledáme zapomenutý kousek země ....a příběh lidí, které nedobrovolně svede válka dohromady, válka však tvrdě zasáhne od života lékaře, Japonce a domorodé dívky...
...hledáme území a román

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 11:24

Ostrov Fulakona - Tichomoří
od: Eric Lambert

encyklopedie
encyklopedie 17.04.2017 v 14:27

....už jsem chtěl po zadání hádanky napsat. ....soukroma může hned pokračovat
...tak až ted - je to správně a můžeš pokračovat

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 14:52

Děkuji. Budeme pokračovat v pátrání po ostrovech, ale tentokrát na opačné straně zeměkoule. Hledáme souostroví, které má výjimečnou polohu vůči kontinentu, milují ho velrybáři a dnes stále více i turisté, a protože je obydlené, tak z toho vyplývá řada nej-. Stovku let patří jednomu království, ale žije tam velká populace cizinců z východu, což souvisí s hlavním průmyslovým odvětvím, které se sice hodně utlumuje, ale pozůstatky po něm zůstávají patrné dodnes.
Severně od největšího město na ostrovech, které nese jméno po svém americkém zakladateli, se ve fiktivním místě odehrává moderní psycho-horor. Skupina průzkumníků, která se tam vypravila v roce 1937, se postupně ztenčuje, až zbude jen jeden, který se má bránit tomu, co obchází kolem ve všeprostupující tmě.
Hledáme název souostroví a největšího města (jako bonus fintivní místo děje) a knihu.

Text příspěvku byl upraven 17.04.17 v 16:45

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 16:48

Dnes i v reportážích z těchto končin používají autoři/překladatelé originální název souostroví, zřejmě z neznalosti, že pro ně máme pěkné české jméno....znějící ale velice odlišně.



Vložit příspěvek