Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Sarah01
Sarah01 06.10.2016 v 10:51

Ano, je to tak.

soukroma
soukroma 06.10.2016 v 14:34

Kam na přelomu 50./60. let doprovázel důležitý živý transport v souvislosti se svou profesí autor, kterého již pár desítek let čtou a milují miliony spokojených čtenářů na celém světě, přestože o sobě tvrdil, že "spisovatelem je jen z 1 %"? A v jaké knize o této cestě píše?

Isserley
Isserley 06.10.2016 v 14:49

Důležitý živý transport - napadl mě Gerald Durrell a jeho ZOO na ostrově Jersey.

woodward
woodward 06.10.2016 v 14:57

mě taky napadl gerald durrell a jeho příběh o růžence, kterou hadrián doprovázel do obce Parson's Farthing a do hospody U Jednorožce s harfou.

soukroma
soukroma 06.10.2016 v 15:04

Není to Durrell a lodní transport (opravdu se zvířaty, ale jednoho běžného spíše užitkového než exotického druhu) vedl do zajímavého přístavu na severovýchodě Evropy.

woodward
woodward 06.10.2016 v 15:26

Jo, takže to bude Herriot, tím přístavem je Klajpeda a myslím, že je to "Zvěrolékař opět v jednom kole".


Isserley
Isserley 06.10.2016 v 16:01

To jsou znalosti, to bych vůbec nevěděla. Musela jsem si najít i to, že to byly ovce.

soukroma
soukroma 06.10.2016 v 16:02

Ano, je to tak - James Herriot tam doprovázel jako ošetřující lékař lodní transport ovcí. I kniha je zcela správně.
Předávám prostor k novému zadání.

soukroma
soukroma 06.10.2016 v 16:06

To Isserley: Ty ovce byly celkem nasnadě (co taky živého z Anglie transportovat jiného, užitkového, tehdy, že), ale s konkrétní knihou jsem i já sama měla docela problém, než jsem ji správně identifikovala...a mohla zadat k hádání ;-) Vše se odvíjelo od vzpomínky na Klajpedu...

woodward
woodward 06.10.2016 v 16:15

Já to musel najít přes název originálu, protože jsem si pamatoval, že jsem to poprvé to četl v knížce "Lord God made them all", ale jak se to jmenuje v češtině, to jsem už nevěděl, i když jsem to později česky taky čet. Tak já se zamyslím a ozvu se.

woodward
woodward 06.10.2016 v 16:23

Jistý podnikatel si zbudoval svoji živnost na tak frekventovaném místě, že se po čase rozhodl ji přestěhovat do mnohem klidnějšího prostředí. v kterých místech se nacházel jeho první podnik? Mluví se o tom v divadelní hře, která samozřejmě vyšla i knižně.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 16:24

SoboliUcho
SoboliUcho 06.10.2016 v 17:58

Dle mého názoru je to hospoda ze hry Hospoda na mýtince a nejdříve se nacházela u silnice na Písek, ale protože tam chodili lidi, tak ji přestěhoval na náměstí v Opočně, ale tam mu také chodili a tak postavil hospodu uprostřed lesa. Takže moje odpověď je silnice na Písek.

woodward
woodward 06.10.2016 v 18:18

Není co dodat. Podávej.

SoboliUcho
SoboliUcho 07.10.2016 v 09:32

Hledá se místo, ze kterého lze vstoupit do obrovské tajemné podzemní říše.

biki
biki 07.10.2016 v 10:00

Takových je víc, ale moje nejoblíbenější: Island, sopka Sneffels a kráter Skartaris - J.Verne a kniha Cesta do středu Země.

Hun
Hun 07.10.2016 v 10:24

Nebo jednoduše – králičí nora Lewise Carolla? :-)

SoboliUcho
SoboliUcho 07.10.2016 v 11:12

S jednou knihou od Verneho to má hodně společného (je to vlastně pokračování).

biki
biki 07.10.2016 v 12:01

Tak že by Cesta slepých ptáků od L.Součka?

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 12:01

Tohle nebude ono, ale díky častým odkazům na Verneovky si je zase postupně připomínám a narazila jsem na Černé indie a pro zajímavost ocituji z wikipedie o podzemním životě: na Britských ostrovech, konkrétně ve skotském hrabství Stirlingshire - ideální hornické město Coal-City (Uhelné město), vybudované v jeskyni Nová Aberfoylie. "Na počátku příběhu stojí objev rozsáhlých uhelných slojí důlním předákem Šimonem Fordem ve starém vytěženém dole, kde Ford bydlel i se svou rodinou v chatě hluboko pod zemí. Toto bohatství podnítilo důlního inženýra Jamese Starra k výstavbě velikého podzemního města, ve kterém bydleli zaměstnanci dolu i se svými rodinami. Město leželo 450 metrů pod zemským povrchem na břehu podzemního Malkomského jezera a se světem jej spojoval tunel dlouhý téměř 11 km (dopravu zajišťovala železnice). Srdcem města byla elektrárna. Elektřina se využívala nejen pro svícení, ale také k těžbě uhlí. Pro věřící zde byla na přirozené terase nad jezerem vybudována kaple. Obyvatelům se ve městě tak líbilo, že jen zřídkakdy vycházeli na povrch."
Město leželo 450 metrů pod zemským povrchem na břehu podzemního Malkomského jezera a se světem jej spojoval tunel dlouhý téměř 11 km (dopravu zajišťovala železnice). Srdcem města byla elektrárna. Elektřina se využívala nejen pro svícení, ale také k těžbě uhlí. Pro věřící zde byla na přirozené terase nad jezerem vybudována kaple. Obyvatelům se ve městě tak líbilo, že jen zřídkakdy vycházeli na povrch."

Hun
Hun 07.10.2016 v 14:03

No jasně! A není to Nemova říše od J. M. Trosky? To jsem jako malý kluk doslova hltal.

Hun
Hun 07.10.2016 v 14:06

Pak by to byl zapomenutý ostrůvek u Antarktidy. Ale jméno si nepamatuju a ty knihy doma nemám...

woodward
woodward 07.10.2016 v 14:06

pokračování verneovky kde se mluví o vstupu do podzemní říše - to bude souček, jak říká biki. nojo, tak já se odpojím a jdu splnit občanskou povinnost.

SoboliUcho
SoboliUcho 07.10.2016 v 14:19

Jedná se o ostrůvek se sopkou který si zvolí dva Češi s přáteli jako základnu pro sestavení ponorky pro najití bájné Atlantidy = Hun má pravdu ale já bych chtěl i jméno onoho ostrůvku.

Hun
Hun 07.10.2016 v 14:23

No dopátral jsem, že ho pak pojmenovali Vulkanus. Ale nevzpomněl bych si.

SoboliUcho
SoboliUcho 07.10.2016 v 14:25

Ano máš pravdu, jsi na řadě.



Vložit příspěvek