Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Hun
Hun 07.10.2016 v 14:32

Díky za super hádanku, zavzpomínal jsem na dětství. „Troskovo“ období jsem měl ve věku kolem deseti let. Úžasná byla i trilogie Zápas s nebem a taky Planeta Leon.

Popřemýšlím a hned sem něco dám.

Hun
Hun 07.10.2016 v 14:50

Sobolí Ucho mě inspiroval, takže opět hledáme podzemní říši. Vchod do ní ležel u divoké řeky, takže byl dobře chráněný. Nakonec však král nechal řeku v těch místech překlenout mohutným mostem, který byl v proroctví označen jako kameny jeho pýchy. A opravdu nakonec existence mostu usnadnila pád a zkázu celého království.

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 14:54

řeka Narog - Tolkienovy knihy Silmarillion, Nedokončené příběhy a Húrinovy děti.

Hun
Hun 07.10.2016 v 15:07

soukroma: Je to správně. Ještě dodám, že království se jmenovalo Nargothrond a zbudoval ho Finrod Felagund – což je zároveň jméno našeho kocoura. :-)

Podáváš...

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 15:10

Hun: ale jakým jménem ve skutečnosti na kocoura voláte, neumím si představit, že se někde ozve "Finrode Felagunde", to by snad raději/dřív utekl ;-)?

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 15:11

Na jakém velkém ostrově (největším v daném moři), oblíbeném pro příjemně teplé klima zejména letními hosty, vyšetřuje zapeklité vraždy kriminální inspektor, který se tam s rodinou nedávno přestěhoval z hlavního města na pevnině? Při pohledu na české názvy knih v této detektivní sérii je víc než zřejmé, že s dalšími díly krvavost a hrůzy vyšetřovaných činů narůstají...


Hun
Hun 07.10.2016 v 15:22

soukroma: Voláme na něj Čertíku. :-)

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 15:23

Hun: to leda :-)

woodward
woodward 07.10.2016 v 15:54

kdyby v tom nebyla ta "rodina," tak by to mohl být komisař montalbano. jenže ten je ve vigatě sám, ta jeho laura je někde v miláně.

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 16:23

Nee, špatná postava i země. Mohu ještě napovědět, že ostrov má dokonce svůj jazyk, ale pro nás "nečitelný" a obtížně vyslovitelný podobně jako jméno autora...

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 17:32

Abych někoho nezavedla na scestí, "nečitelný" z indicie výše ohledně autorova jména neznamená jinou abecedu než latinku, jen že je v ní trochu víc jiných okras nad písmeny, než jsme zvyklí u nás, a proto nám správná výslovnost může činit problém. Název ostrova je ale čitelný jasně a zřetelně, a dokonce nám může připomenout i něco jiného, trochu z domácí popkulturní scény. A bych nezapomněla, pohybujeme se v Evropě.

Hun
Hun 07.10.2016 v 17:52

Tak z evropských ostrovů mi domácí popkulturu evokuje buď Gotland, nebo Lesbos. :-) Tipuju ten Gotland, protože severských krimi je teď jako maku... Pak by to byl Håkan Östlundh a jeho inspektor Fredrik Broman.

Text příspěvku byl upraven 07.10.16 v 17:54

woodward
woodward 07.10.2016 v 17:58

v zadání se píše o TEPLÉM moři. :)

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 17:58

Ostrov Gotland to je, teď ještě tu sérii. A kdo umí používat štítky zde na DK, má odpověď, i když třeba žádnou knihu od autora ještě nečetl.

Hun
Hun 07.10.2016 v 17:59

A není to ten Broman? (Upravil jsem znění svého předešlého příspěvku.)

woodward
woodward 07.10.2016 v 18:00

Botnický záliv je moře s teplým klimatem? No... jak kdy.

Hun
Hun 07.10.2016 v 18:03

Woodward: No pro lidi z vnitrozemí Švédska bude asi mít Gotland mírné klima, u moře to tak vždycky je. :-)

soukroma
soukroma 07.10.2016 v 18:06

Ano, je to série Fredrik Broman od Håkana Östlundha. Omlouvám se za zacyklené příspěvky, ale zaujala mě druhá varianta Lesbos, tak jsem si hledala, jak je ostrov vlastně velký - no, dost ;-)
Jinak švédské detektivky, z Gotlandu nevyjímaje, se mj. vyznačují tím, že se velice často odvolávají na horká až tropická léta, proto mají jejich aktéři tak rádi pobyt u moře a v letních chatkách na ostrovech ...
Hun zadává.

woodward
woodward 07.10.2016 v 18:06

Jo, a Eskymáci by se tam koupali i v prosinci, ale teplé klima vypadá jinak. Sice to není Botnický záliv (spletl jsem si to s (Alandem), ale rozdíl je nějakých dvě stě kilometrů a teplé klima podle mě začíná nanejvýš v Biskajském zálivu. ;)

Isserley
Isserley 07.10.2016 v 18:15

Léto ve Švédsku je velmi příjemné (tropické bych tedy neřekla), ono když slunce vyjde ve dvě, tak v šest už je dost teplo. Jenom to moře si nedá říct, že je léto, a je děsně studené. Ale lidi, hlavně děti, se statečně koupou.
Už se těšim na další hádanku, dnes jsem se moc nechytala, fantasy ani detektivky nejsou moje parketa.

Hun
Hun 07.10.2016 v 23:22

Nějak nemůžu nic originálního vymyslet... Tak aspoň tohle:

Ze kterého amerického státu pochází muž z dobré rodiny, který usoudil, že každá opravdu významná rodina nutně potřebuje černou ovci, díky jejímuž nemorálnímu životu vynikne spořádanost zbytku rodiny, a obětavě se tedy rozhodne na sebe úděl této černé ovce vzít?

Hun
Hun 08.10.2016 v 16:09

Napovím, že stát původu se u postavy projevuje, protože je to přes svou zkaženost pravý jižanský gentleman.

biki
biki 08.10.2016 v 18:45

Ta charakteristika záporáka je mi strašně povědomá, pořád se mi tam vnucuje postava Horáce Jouetta Greenwooda z Brdečkova Limonádníka. Ale knížku jsem někde zasela a zaboha ji nemůžu najít, abych si to ověřila. Ovšem co se týká státu, tak jen plácnu Louisianu.
Třeba bude mít někdo lepší nápad.

Hun
Hun 08.10.2016 v 19:39

Je to on! Ale z Louisiany nebyl, trochu severněji prosím.

woodward
woodward 08.10.2016 v 20:06

určitě to bude Georgia, ale jestli jo, tak má babu biki, protože to rozlouskla ona. :)



Vložit příspěvek