Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Hun
Hun 16.01.2017 v 10:13

Skupina hrdinů se tam zabývá převážně lovem...

Hun
Hun 16.01.2017 v 15:17

Jsem si zcela jist, že hledané místo všichni znáte, byť je fiktivní, protože knihy jsou skutečně veleznámé.

Hun
Hun 16.01.2017 v 19:49

Hrdinové příběhu jsou většinou mladí muži a loví castory.

soukroma
soukroma 16.01.2017 v 20:05

Tak teď už to pro mě vypadá na Bobří řeku - Foglarovi Hoši od Bobří řeky.

Hun
Hun 16.01.2017 v 20:07

Výborně, tak knihu bychom měli, ale to hlavní – tj. onen zeměpisný údaj – nám pořád chybí! :-)

shenandoah
shenandoah 16.01.2017 v 20:09

Omlouvám se za off topic, ale co jsou to castory? (Google na mě vybalil Love story.)


soukroma
soukroma 16.01.2017 v 20:10

Rokle úmluvy

soukroma
soukroma 16.01.2017 v 20:11

To už vím - lat. Castor je česky bobr - ale Hun si to převedl na "bobříky", myslím.

shenandoah
shenandoah 16.01.2017 v 20:12

Děkuji, mě ti bobříci napadli, ale nechápala jsem souvislost.

Hun
Hun 16.01.2017 v 20:15

Ano ano, s těmi bobříky to byla trochu zakuklená nápověda, už jsem moc nevěděl, jak vás navést.

P. S.: To místo jsme ale pořád nenašli. Hledáme přece „výběžek vodní plochy do pevniny“, což žádná rokle nebude. :-)

soukroma
soukroma 16.01.2017 v 20:16

Tak teď jsem zmatená já, jak a kdy tě napadli bobříci? Z předchozích nápověd (do Castora) tam snad nic návodného nebylo? (Hun zadává takové hádanky, že asi založíme vlákno, JAK propána mohlo takové zadání vést ke správné odpovědi, resp. "Pokud je toto odpoveď, jak zněla otázka" ;-)

shenandoah
shenandoah 16.01.2017 v 20:22

To až po tom, dala jsem si do souvislosti Hunovu nápovědu a tvoje řešení.

Hun
Hun 16.01.2017 v 20:36

Soukroma: Za styl hádanek se omlouvám. Dávám je schválně trochu matoucí, aby to bylo hravé, ale zase nechci, aby byly nějak nesrozumitelné.

Jo a ví teda někdo, kde v létě kluci ty bobříky lovili?

shenandoah
shenandoah 16.01.2017 v 20:42

Je to samozřejmě Sluneční zátoka, ale soukroma uhádla základ, tak by řada měla být na ní.

Hun
Hun 16.01.2017 v 21:25

Je to na vás, ale klíčový byl název místa, tak se toho klidně ujmi, Shenandonah. Soukroma dostává čestnou zmínku. :-)

soukroma
soukroma 17.01.2017 v 11:42

shenandoah: těším se na hádanku

hun: Tohle je problém s dvoudílnými hádankami: místo - kniha a postava - autor. V obou případech má být výsledek kompletní, takže většinou se čeká, zda ten, kdo jednu část uhádl a bylo mu to potvrzeno, dodá správně zbytek. Pokud se tak nestane, nebo se do toho vloží někdo další se správnou druhou částí, uhodnutou na základě známé části první, pak zadatel nejlépe udělá, když to nechá na hadačích, kdo se ujme zadání. Kategorické hodnocení toho, co je důležitější apod. není na místě, zejména, když objektivně platí že:

- fiktivní místo/postava se nedá uhodnout bez knihy/autora, zatímco
- skutečné místo/postava se hádá dobře i bez knihy/autora.

Nedávno jsem toto řešila na sousedním vlákně: 1. hadač: správná skutečná postava a špatný autor, 2. hadač: doplnil správně autora. Nemohla jsem za ně nijak objektivně rozhodnout, dala jsem jim vybrat (tentokrát navíc s využitím původních indicií - doplnit odpovědi, nebo předat zadání druhému).
Pravidla na to asi nikdy být nemohou, ale hadači se dohodnou vždycky a, kupodivu, nehádají se. Subjektivně je nepříjemné, pokud neobjektivně rozhodne zadavatel. Je mi líto, ale musela jsem to po rozvážení okomentovat.

Text příspěvku byl upraven 17.01.17 v 11:42

Hun
Hun 17.01.2017 v 11:53

Jo jo, v podstatě souhlasím. Bývá to tak, že ten, kdo dodá první polovinu, udělal "lví kus" práce, i když se ještě nedopracoval k celé odpovědi. Je asi lepší nechat na hadačích, kdo bude pokračovat. Tož příště... :-)

Hun
Hun 17.01.2017 v 17:41

Shenandoah, pokud to z naší zmatené komunikace se Soukromou nebylo jasné, novou hádanku zadáváš ty. :-)

shenandoah
shenandoah 17.01.2017 v 19:09

Omlouvám se, že to tak dlouho trvalo. A když máme tu "krutou" zimu, tak dám tématickou hádanku.
Mělo to být místo triumfu, ale stalo se místem tragédie. A nezabránilo jí ani obětavé přátelství.

biki
biki 17.01.2017 v 20:46

Napadly mě dvě lokality:
Mount Everest - příběh Malloryho a Irvina, např. v knize Trůny bohů od Arnošta Černíka
Zlaté návrší v Krkonoších - Hanč a Vrbata v knize Synové hor od Fr. Kožíka.
Obě knížky jsem četla před mnoha a mnoha lety a strašně se mi líbily.

shenandoah
shenandoah 17.01.2017 v 20:47

Výborná práce. Je to ta druhá varianta.
Jsi na řadě.

biki
biki 17.01.2017 v 21:48

Docházejí mi nápady na hádanky, proto mi to taky trvá tak dlouho než něco zadám. Ale přece jen se mi podařilo něco vymyslet:
Hledaná lokalita tvoří název knihy, která je vyvrcholením jisté trilogie. Ona oblast je sice reálná, ale noha člověka tam dosud nevstoupila, i když to možná za nemnoho let není vyloučeno.

Hun
Hun 17.01.2017 v 22:27

Lokalitou by mohl být Mars.

biki
biki 17.01.2017 v 22:37

Jsi na správné stopě, teď ještě přesné místo.
Nápověda - údajně je to oblast s větším výskytem oněch pověstných "kanálů" a s jejich protínáním. Ve druhém dílu trilogie tyto kanály vytvořily obrazec, který ve třetím dílu přivedl hrdiny celého příběhu na Mars.

biki
biki 17.01.2017 v 23:19

Součástí názvu hledané oblasti (a také názvu knihy) je ohraničená vodní plocha.



Vložit příspěvek