Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 17.01.2017 v 23:24

Sluneční jezero?

biki
biki 17.01.2017 v 23:26

Ano, přesně tak. Takže je to opět na tobě.

soukroma
soukroma 17.01.2017 v 23:57

Jeden z našich autorů první poloviny 20. století se ve svých románech věnoval jako první výhradně jedné tehdy i dnes velice oblíbené oblasti naší země, v okolí populární řeky. V této oblasti, na této řece (zmiňované i v názvu knihy), se v jednom známém městečku narodil a jednu vzpomínkovou knihu mu právem věnoval. Jaké městečko na jaké řece je středobodem jaké autorovy knihy?

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 10:06

Řeka a oblast v jejím okolí je velice oblíbená pro vodácký sport i pro prostou rekreaci. Oblast začíná v dobré dostupnosti od Prahy, takže byla a je také rájem pro mnoho chatařů. Trampové ji také objevili ihned (za autorovy doby se trampové již hojně vyskytovali, ale nejsem si jistá, zda se jim nějak podstatně věnoval ve svých knihách).

Hun
Hun 18.01.2017 v 10:25

Inu, mohli bychom hledat Kamenný přívoz na řece Sázavě v knize U nás na Sázavě...

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 10:34

Inu, ano. A "spisovatel Posázaví" a (hlavně dříve celkem oblíbených) knih jako Plavci na Sázavě či Plavecký mariáš je Jan Morávek.

předávám


Hun
Hun 18.01.2017 v 11:05

Děkuji za slovo, na Sázavě je pěkně.

Hledáme místo (skutečné), kam se ve slavném románu vydala statečná výprava. Nakonec do cíle své cesty nedošli, ale prožili všeliká dobrodružství. Napovím, že jejich trasa, tak jak ji naplánovali, měla měřit několik tisíc kilometrů.

Hun
Hun 18.01.2017 v 12:56

Kniha je velmi známá, pochází od veleslavného autora (jak také u mě jinak) a byla vícekrát zfilmována.

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 13:18

Zkusím Verneovku Pět neděl v balonu, jejímž cílem bylo zkoumání pramenů Nilu, ale to bylo zfilmováno asi jen jednou.

Text příspěvku byl upraven 18.01.17 v 13:19

Hun
Hun 18.01.2017 v 13:22

No vida, blížíme se, blížíme! Tak abychom to rozsekli: Hrdinové románu nakonec místo v cíli určení skončili neplánovaně v jižní Itálii.

woodward
woodward 18.01.2017 v 13:36

cesta do středu země. (ale jestli je to ono, babu má soukromá).

Hun
Hun 18.01.2017 v 14:29

Ano, je to správně! Hledali jsme střed Země. Partu nakonec vyvrhla Etna na Sicílii.  Soukroma zadává…

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 14:34

Nevím sice, čím jsem si to vysloužila - střed Země jsem sice také krátce zvažovala hned na počátku, ale připadalo mi to tak nějak jako ne úplně konkrétní místo, - ale vynasnažím se něco vymyslet.

woodward
woodward 18.01.2017 v 14:37

Soukroma: No, přišlas na to, že je to verneovka a vyprovokovala jsi Huna k důležité nápovědě o Itálii.
Hun: mimochodem, nevyvrhla je Etna, ale Stromboli. :)

Text příspěvku byl upraven 18.01.17 v 14:37

Hun
Hun 18.01.2017 v 15:01

Fakt Stromboli, jo? Je vidět, že jsem to četl někdy před dvaceti lety. :-)

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 15:16

Hledáme dobře známý název historického území, které bývalo střídavě v područí svých sousedů (méně často naopak), ale vždy, když se osamostatnilo, působilo jako silné království (nápověda mimo hádanku: království s jednoslabičným jménem, známým také z historické literatury, definitivně se rozpadlo okolo roku 350 n. l.). Z této oblasti se vyvážely k sousedům nejrůznější důležité suroviny včetně slonoviny, koření či kožešin. Dnes se o toto území dělí dvě země, které se mj. dělí i o něco ještě hmatatelnějšího a důležitějšího.
O tomto území se dozvídáme stále nové věci, a to díky archeologickým vykopávkám - a právě faktografickou knihu o působení archeologů v této oblasti hledáme. V názvu knihy se objevuje název hledaného území.

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 17:56

To území se rozkládá kolem nejdůležitější řeky pro daný kontinent.

biki
biki 18.01.2017 v 18:09

Podle uvedených indicií by se mohlo jednat o Núbii, rozkládající se na území jižního Egypta a severního Súdánu, podél Nilu. Knihu jsem ale musela vygůglit - snad Núbie v dobách faraónů od Pavla Onderky, či od téhož autora a kolektivu Núbie. Země na křižovatce kultur.

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 18:18

Nubie je správně (doplním ještě království Kuš), ale kniha ne (nevím, zda tam mladý autor prováděl nějaký archeologický průzkum).
Jde nám o knihu autora, který sám v Nubii pracoval jako přední archeolog, a to po několik sezon. DK o něm říká: "Antropolog a archeolog Náprskova muzea v Praze, cestovatel, vysokoškolský učitel, publicista." Napsal řadu knih, nejen o Egyptě, většina je aspoň nějakým čtenářem hodnocena.

biki
biki 18.01.2017 v 18:45

Tak ať dělám, co dělám, nějak se mi nedaří najít někoho dalšího, kdo by se konkrétně Núbii věnoval. Onderka je sice mladý, ale je už 7 let vedoucím archeologického výzkumu v uvedené oblasti a v Náprstkově muzeu je kurátorem egyptologických a núbijských sbírek. Tak nevím, třeba bude mít někdo víc štěstí.
Jinak díky za hádanku, aspoň jsem si zase rozšířila obzory.

shenandoah
shenandoah 18.01.2017 v 18:50

Tak já jsem zadala celou tu větu do vyhledávače a výsledkem byl Evžen Strouhal, kniha Sedmkrát do Núbie.
Na řadě je i tak biki.

biki
biki 18.01.2017 v 18:53

S radostí předám slovo shenandoah. Jednak nemám inspiraci, jednak mám teď ještě nějaké povinnosti, tak ať nezdržuju.

soukroma
soukroma 18.01.2017 v 18:54

Ano, je to tak, autorem je jeden z "nejstarších" našich moderních archeologů v dané oblasti. Knihu nemám u sebe, abych se mrkla, kdo všechno a kdy přesně na těch výpravách byl, a o autorovi kupodivu není ani na naší wikipedii nic, tak jsem si netroufla ho jen tak nazvat třeba předchůdcem/učitelem Vernera (což si myslím, že byl).

takže je to na biki, která již předala shenandoah

Text příspěvku byl upraven 18.01.17 v 18:56

shenandoah
shenandoah 18.01.2017 v 18:59

Takže hledáme místo vyloupených pokladů, tedy až na jeden. (Knih může být vícero.)

denib
denib 18.01.2017 v 19:02

jako první mě napadlo Údolí králů



Vložit příspěvek